שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  בוחרים ראש עיר
  כמעט בלי שנשים לב, ייערכו בשבוע הבא הבחירות לראשות עיריית ניו יורק. מי המועמדים ולמי, אם בכלל, יש סיכוי לנצח את ביל דה בלאסיו

  בין החקירות סביב הקמפיין של טראמפ ועד לפיגוע האכזרי בשבוע האחרון, יכול להיות שפספסנו את עיצומו של המירוץ לראשות העירייה בניו יורק סיטי. בשבוע הבא יערכו הבחירות ולמרות שרק בספטמבר האחרון דה בלאסיו, ראש העיר המכהן ניצח בקלילות את מתחריו מהמפלגה הדמוקרטית, במירוץ המרכזי

  יש כמה מועמדים שנושפים בעורפו.

   

  בין המתמודדים על המשרד הגדול בבית העיריה, הרפובליקנית הצעירה ניקול מליוטאקיס, שהפעילה מכבש לחצים בחודשים האחרונים כנגד ראש העיר המכהן, כשכינתה אותו מושחת, כשהתמקדה בדיווחים על תנומות של דה בלאסיו במשרד ועוד. מועמד נוסף הוא העצמאי ריצ'רד 'בו' דיאטל. בכיר משטרה לשעבר שתיאר גם הוא את דה בלאסיו כמי שדואג בעיקר לתורמי הקמפיין שלו.

   

  שני מועמדים נוספים שהצטרפו למירוץ (בלי שרובנו שמנו לב) הם מייק טולקין וסאל אלבנס. בספטמבר הם עוד התמודדו מול ראש העיר בפריימריס של המפלגה הדמוקרטית, אך אחרי ההפסד החליטו להמשיך לקלפי כשמאחוריהם המפלגה הרפורמית ומפלגת הערים החכמות.

   

  עד לפני כמה זמן דה בלאסיו הוביל את הסקרים בעשרות אחוזים, אבל זה, כפי שהעידו הנשאלים, בעיקר כי הם יודעים מעט מאוד על המועמדים האחרים.

  אז מה באמת אנחנו יודעים על המועמדים לראשות העיר שבה רבים מאיתנו גרים:

   

  ביל דה בלאסיו, ראש העיר המכהן הוא כמובן המועמד המוכר ביותר. בן 56, דמוקרט, ניו יורקר מיום היוולדו שהחל את המסע הפוליטי שלו עוד כבחור צעיר בצוותו של ראש העיר דינקינס. הוא למד בשתי האוניברסיטאות המוכרת של העיר, NYU וקולומביה ומשם עבר למועצת העיר לפני שנבחר לנציג הציבור.

  אחד הנושאים הטעונים ביותר סביב כהונתו של ראש העיר הנוכחי הוא התחבורה. דה בלאסיו יזם תכנית שמכונה Vision Zero traffic safety שעל פי הנתונים הצליחה להפחית את מקרי המוות בתאונות דרכים ב-23% משנת 2014.

   

  'דה בלאסיו ומליוטאקיס. המתמודדים הגדולים ()
  'דה בלאסיו ומליוטאקיס. המתמודדים הגדולים

   

   

  בכל הקשור בבעיות בגוברות בתחנות הסאבווי ותנועת הרכבות, נראה שהמצב החמור פוגע באמינותו של ראש העיר שלא מצליח עד כה להציג תכנית שמניבה תוצאות.

   

  לאחרונה הציע תכנית לשיפור ושיפוץ מערכת הסאבווי ואת המימון לזה הציע לגייס בהעלאת מיסים לעשירי העיר. מה שכונה 'חוק המיליונרים', מבקש לסייע גם המימון נסיעות מוזלות לבעלי הנסה נמוכה בעיר.

   

  ההישג שראש העיר מתגאה בו, אולי יותר מכל הוא בתחום החינוך כשפתח לכולם את כיתות ה-full day pre-K. בשנת 2016 רשמה העיר את מספר בוגרי בתי הספר התיכוניים הגדול ביותר אי פעם עם 72 אחוזים.

   

  בין הנושאים העיקריים עליהם מדבר דה בלאסיו תמצאו את בעית הדיור, כשבמהלך כהונתו האחרונה הקים תכנית דיור מיוחדת לחסרי בית, בניסיון למזער את מספר חסרי הבית שחיים ברחוב,

   

  במהלך כהונתו נפתחו 90 בתי מחסה ומקלטים לחסרי בית ומספר חסרי הבית בעליה. וביקורת רבה הופנתה לראש העיר בעקבות זאת. LifeSci NYC, תכנית כלכלית שחשף רק בשנה שעברה מייעדת להרחיב למעלה מ-16,000 עבודות ביוטכנולוגיה בעיר דרך הורדת מיסים וניכויים שונים למעבדות וחברות מחקר. הרעיון נולד כחלק מהתכנית השאפתנית של ראש העיר להרחיב את שוק העבודה בניו יורקעם עוד 100 אלף משרות לאורך עשר שנים. אגב, על פי הנתונים שפרסם, כבר 300,000 מקומות עבודה נולדו בעיר מאז שהחל את כהונתו.

   

  פשיעה בעיר ניו יורק הייתה מאז ומעולם אחד הנושאים הבוערים על שולחנו של כל ראש עיר. דה בלאסיו יזם ערימה של חוקים שמכונים Criminal Justice Reform Act,ומאפשרים לשוטרים להגיש דוחות לכל מיני מקרים אזרחיים ולא אלימים.

   

  ניקול מליוטאקיס צעירה מראש העיר ב-20 שנה ומציגה אתהעובדה הזו כיתרון. היא מייצגת את המפלגה הרפובליקנית ועד היום ייצגה במועצת העיר איזורים של סטייטן איילנד וברוקלין. מליוטאקיס, האוחזת בתואר שני במנהל עסקים מ'ווגנר' היא בת למהגרים מקובה ויווןשטוענת כי בתור מי שגדלה לתוך מימוש החלום האמריקאי של הוריה, היא מגיעה כדי להציל אותו.

   

  היא מציעה לייעל היתרים לעסקים חדשים ולפטור עסקים קטנים ממס שכר דירה על נכסים מסחריים. היא מתנגדת לחלוקת התקציב של דה בלאסיו במערכת החינוך וטוענת שאינו מנותב כהלכה, ישירות לכיתות התלמידים, בעיקר לאספקה וטכנולוגיה.

   

  מליוטאקיס מתנגדת להצעתו של דה בלאסיו להרחיב את מספר המקלטים לחסרי בית, ומצהירה כי היא תתמקד דווקא בהוצאת חסרי הבית מהמקלטים. לדעתה יש להתייחס לכרוניקת מחוסרי דיור דרך הבעיות איתן רבים מהם מתמודדים, בעיות התמכרות, מחלות נפש, אלימות במשפחה או מחוסר בעבודה.

  אחת הטענות הקולניות ביותר שלה נגד ראש העיר המכהן קשורה בתחבורה המידרדרת בעיר. לטענתה נדרש שכלול במערכות הסאבווי. היא מצהירה במודעות הפרסום שלה שתעבוד עם המושל לאיתור תקציבים למטרה הזו.

   

  בו דיאטל, 66 עבד כקצין ובלש בכיר במשטרת ניו יורק עשרות שנים. כשניסה להתמודד כנציג לקונגרס במפלגה הדמוקרטית הפסיד ומונה מיד אחר כך כיו"ר ועדת הפשיעה של הנשיא בוש הראשון ב-89. עם פרישתו, פתח חברת חקירות הנושאת את שמו. לבחירות הקרובות הוא רץ כמתמודד עצמאי.

   

  כמי שמחזיק את קלף הביטחון החזק ביותר במערכת הבחירות, בו מתאר רפורמות שמצפה לערוך במשטרה. להציב בין השאר מצלמות על גופם של השוטרים, להסיר את ההכרח בתואר לקבלה ולאפשר לשוטרים להרוויח את התואר שירצו בו לאורך חמש שנים במשטרה במקום.

   

  בכלל, לתושבי העיר בו מקווה לסייע עם חובות הסטודנטים הכבדים, על ידי יצירת תמריצי מס לעסקים פרטיים שישתתפו בקרן למענקי שכר לימוד כל תושב שירוויח פחות מ-100,000 דולר בשנה יהיה זכאי להירש/ם לתכנית.

   

  כמו המועמדת הרפובליקנית, גם הוא מאמין שלבעיית מחוסרי הדיור יש להתייחס דרך מתן פתרונות כמו טיפולים נפשיים, גמילה ומציאת עבודה. בינתיים הציע לעשות שימוש בבניינים שבבעלות העירייה וריקים בכדי לאכלס את חסרי הבית.בו מבטיח להילחם למען עליית שכר המינימום וליצור תכנית שתעסיק מובטלים בעיר בניקיון של חמשת הבורו'ס.

   

   

   

  מייק טולקין, 32, הוא המועמד הצעיר מכולם. אחרי שהתחיל כמועמד במפלגה הדמוקרטית הוא יתמודד כנציג ה- Smart Cities. הצעיר מלונג איילנד החל את דרכו המקצועית כיזם אחרי שסיים תואר בכלכלה באוניברסיטת וורטון.

   

  הוא מקווה לקצץ במיסים, כולל מס פרטי עבור המשתכרים בשכר נמוך מ-120,000 דולר ומס מכירה. טלקין מבטיח גם תכניות סבסוד לעסקים קטנים, השקעה בתשתיות כמו ביוטכנולוגיה וחקלאות עירונית. הוא מבטיח, כמו שאר המועמדים לתקן את מערכת הסאבווי והכבישים בתכנית שמוערכת ב-25 מיליארד דולר. בנוסף כמי שמגיע מעולם היזמות הוא מציע לפתוח תכנית לנסיעה שיתופית בין תושבי ניו יורק.טלקין מציע תמורות במערכת החינוך, לשלב טכנולוגיה מתקדמת ועוד.

   

  בכל מה שקשור בפשיעה טלקין אימץ את שיטת הבלימה של דה בלאסיו ומציע במידה רבה להתמקד במערכת המשפט סביב ענישה ושיקום. הוא גם קורא לליגליזציה של מריחואנה. למחוסרי הדיור הוא רוצה לבנות בתים מסובסדים להשקיע בטיפול ושיקום ותכנית שתסייע במיגור הבעיה ותוסיף גם הכנסה לעיר.

   

  סאל אלבנס, 68, מתמודד מטעם המפלגה הרפורמית, אחרי ההפסד בפיירמריז של המפלגה הדמוקרטית. אלבנס היה בעברו חבר מועצת העיר ובעיקר מורה בבתי ספר ציבוריים.הוא היגר עם משפחתו מאיטליה לברוקלין בשנת 49, ואוחז בכמה וכמה תארים ביניהם משפטים ומדעי הבריאות.אחרי שנים במועצת העיר, זוהי הפעם השלישית שהוא יתמודד על ראשות העיר.

   

  אלבנס מקווה שיצליח להעביר את חוק העבודה שיאפשר לבעלי עסקים קטנים להחזיק בחוזה שכירות של 10 שני עם כוח שווה במשא ומתן. בתחבורה הוא מבקש להרחיב את קווי האוטובוסים ולשנות את תעריפי הנסיעות. גם הוא מציע למחוסרי הדיור דיור בתעריפים נמוכים. בנוסף ישקיע בקרן מיוחדת שתיועד למיגור הבעיה.

   

  כמי שהיה שנים במוסדות החינוך בעיר, אלבנס מציע לשנות את אופן גיוס והעסקת המורים בעיר. הוא מציע להרחיב את הקורסים וההעשרות של מורים, הוא קורא גם לשינוי מערכת הלימוד, עם יותר טכנולוגיה, הנדסה ומחשבים. במשטרה ובאכיפת פשיעה אלבנס מקווה לעשות שינוי ניכר עם שיטור קהילתי.


  פורסם לראשונה 03/11/2017 12:47

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים