שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המורדים איגפו מכיוון ישראל: הרקע להאשמות נגד צה"ל
  הסורים והדרוזים הפנו אצבע מאשימה לישראל לאחר שכוחות המורדים איגפו את הכפר הסורי חדר מכיוון הגבול הישראלי בדרכם לפיגוע. בצה"ל הכחישו נמרצות והבהירו שימנעו מאנשי ג'בהת אל-נוסרה לכבוש את הכפר הדרוזי. מאות דרוזים התפרעו בגבול, וכעשרה חצו את הגדר והושבו על ידי צה"ל. המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות

   

  הפגנה במג'דל שמס, לאחר הפיגוע בחדר    (צילום: ayham marjeh)

  הפגנה במג'דל שמס, לאחר הפיגוע בחדר    (צילום: ayham marjeh)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מתיחות שיא בגבול סוריה-ישראל, בעקבות הניסיון של המורדים לכבוש כפר דרוזי שנמצא בשליטת בשאר אסד : על רקע הטענות בסוריה כי צה"ל סייע במתקפת הטרור בכפר הדרוזי חדר, מאות דרוזים מכפרי הגולן בישראל התפרעו היום (ו') בצדו הישראלי של הגבול, ליד מג'דל שמס. המשטרה השתמשה בין היתר באמצעים לפיזור הפגנות נגד המתפרעים. מצה"ל נמסר כי המתפרעים פרצו שער בגדר תוך שהם פוגעים בה. כעשרה מהם אף הגיעו למרחק של כמה עשרות מטרים מהגדר, במובלעת בשטח ישראל.

   

  כוחות צה"ל רדפו אחר הדרוזים שחצו את הגבול והחזירו אותם לשטח ישראל. לאחר מכן חלה רגיעה באזור. המתפרעים הועברו לטיפול במשטרה שתחליט אם לעצור אותם.

   

  הפריצה, הראשונה מאז המהומות במאי 2011 שהצליחה חרף הגדר החדשה, הכפולה והגבוהה שנבנתה בגבול, אירעה בעיצומו של יום מתוח במיוחד, שהחל בפיגוע התאבדות בכפר חדר שבסוריה - לפחות תשעה נהרגו ו-23 נפצעו מפיצוץ מכונית תופת על ידי מורדים אנשי ג'בהת אל-נוסרה. המהומות במג'דל שמס הסלימו אחרי שהתברר לתושבי הכפר שחלק מקרוביהם נרצחו בפיגוע בחדר. על רקע האשמות כי ישראל סייעה למורדים פרסם צה"ל הודעה חריגה במיוחד שבה נאמר כי "צה"ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר חדר מתוך מחויבות לאוכלוסיה הדרוזית".

   

  פיגוע בסוריה מול מג'דל שמס

  פיגוע בסוריה מול מג'דל שמס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  ההתקהלות בגבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ההתקהלות בגבול(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
  מאיר בן שבת היועץ לבטחון לאומי הבהיר זאת למנהיג הרוחני של הדרוזים בישראל, מוואפק טריף, ואמר לו כי כי ישראל לא תאפשר לגורמי טרור להשתלט על חדר. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפתח את הבורסה בלונדון, התייחס אף הוא למתיחות הגוברת ואמר: "אנחנו שומרים על גבולנו בדרום וגבולנו בצפון. ואנחנו שומרים גם את אהדתנו לאחינו הדרוזים".

   

  ראשי העדה הדרוזית מסרו היום כי ראשי העדה, ובראשם טריף, קיימו ישיבה עם אלוף פיקוד הצפון יואל סטריק במוצב החרמון. טריף דרש כי צה"ל יעשה את הכול כדי למנוע כל אפשרות של כיבוש העיירה חדר בחרמון הסורי או פגיעה בתושביה, מתוך מחויבות המדינה וצה"ל לבני העדה הדרוזית בישראל. הם הוסיפו כי ניתנה להם התחייבות על ידי הדרג הצבאי והדרג המדיני הבכיר כי צה"ל לא יאפשר את כיבוש חדר, או פגיעה בתושביה, וכי יפעל להשבת המצב לקדמותו.

   

  טריף וראשי העדה קראו לציבור הדרוזי בישראל לא להיגרר אחר שמועות המופצות ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת השונים בדבר חומרת המצב באזור.

   

  הכוח של ג'בהת אל נוסרה, שתקף הבוקר את חדר, נכנס לכפר לאחר שאיגף אותו ממזרח לגבול עם ישראל - וקרוב מאוד לגבול. לכן נשמעו טענות סוריות ודרוזיות שפיגוע התופת בוצע בחסות ישראלית, או לכל הפחות בעצימת עין של צה"ל. בצבא הכחישו נמרצות כי סייעו לפעילי טרור אלו. המורדים נוהגים להיצמד לגדר הגבול עם ישראל במהלך קרבות ועימותים עם צבא אסד, מתוך הנחה שלא יותקפו בשל מיקומם.

   

  בהערכת המצב שהתקיימה בפיקוד הצפון הוחלט לשמור על דריכות וכוננות גבוהה באזור הגבול על בסיס גדודי הביטחון השוטף הקיימים ולא לתגבר את הכוחות הפועלים באוגדת הגולן. בפיקוד הצפון נערכו לאפשרות ההסלמה הזו זה כשלושה שבועות על רקע התגברות הלחימה בצפון הגולן בין צבא אסד למורדים.  

   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)
   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)

  על מנת להרגיע את הרוחות ולמנוע מהומות במג'דל שמס, בוקעתא ומסעדה, שלושת הכפרים הדרוזים-ישראלים סמוכי הגבול, קצינים בכירים בפיקוד הצפון מעדכנים כל העת את ראשי העדה בהתפתחויות. כוחות רבים של צה"ל הגיעו לאזור גדר המערכת עוד לפני תחילת ההתפרעויות וההפגנות במקום, מתוך הערכה שצפויות הפרות סדר ליד הגדר לאחר שתתברר זהות הנרצחים בפיגוע בחדר.

   

  חדר, שנחשב לכפר דרוזי גדול ונמצא בשליטת אסד, נמצא למעשה בשליטה אווירית וצבאית קלה של צה"ל. מוצבי מורדות החרמון צופים עליו מעל, טנקים פרוסים מולו בקו ישיר כל העת ובפיקוד הצפון הכינו מראש זה למעלה משנתיים תכניות התקפיות לפעול בתוכו. בעקבות התרחבות הלחימה באזור הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד צפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד אוגדת הבשן, תא"ל יניב עשור, קיימו בשעות הצהריים המוקדמות הערכת מצב.

   

  באשר לפעולה אפשרית של צה"ל בכפר הסורי חדר - ישנן כמה מדרגות פעולה שהוכנו מראש ועודכנו בפיקוד הצפון, כאשר הקיצונית שבהן כוללת גם פעולה קרקעית חוצת גבול. אך אם צה"ל אכן יתערב, הוא יוכל בשלב הראשון לתקוף קודם מהאוויר או מהקרקע, בשל השליטה על הכפר, באש ובתצפית, מהצד הישראלי.


   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)

  כוח צה"ל ליד הגבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  כוח צה"ל ליד הגבול(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בסיומה של הערכת המצב פורסמה ההודעה החריגה של הצבא, לפיה הוא ימנע את כיבוש חדר. לצד זאת הוסיפו בצבא כי "הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג’יאהד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכות". דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, הוסיף בפוסט בפייסבוק: "בניגוד לשקרים שמפיצים גורמים בעלי אינטרס - ישראל לא מסייעת, לא סייעה ולא תסייע לאף גורם טרור לפגוע בתושבי הכפר חדר. להפך, נמשיך לעמוד לצד הדרוזים ברמת הגולן".

   

  שקר שכזה הפיץ בין היתר מזכ"ל מפלגת הבעת' בקוניטרה שאמר: "האויב הציוני מעניק שירותים רפואיים לטרוריסטים באופן מתמשך ומסייע להם בהתקפות שלהם". וליד ג'ונבלאט, מנהיג הדרוזים בלבנון, פנה לתושבי חדר לאחר פיגוע ההתאבדות ועל הרקע הודעת צה"ל כי יסייע לתושבים אם המורדים ינסו לכבוש את הכפר שנמצא בשליטת אסד. "אל לכם להאמין שישראל ומי שקורא לה יסייעו לכם", אמר ג'ונבלאט. "תתאחדו וסמכו על עצמכם בלבד ועל כל תמיכה ערבית כנה וחסרת פניות".

   

  הלחימה העזה באזור כללה גם ירי רקטות. מירי מנשק קל מסוריה נפצע באורח קל תושב מג'דל שמס וטופל במקום. בשעות שלאחר הפיגוע דווח ברשתות החברתיות כי הצבא הסורי ויחידות המסייעות לו הצליחו לייצב את המצב בחדר לאחר המתקפה והשתלטו על מוצב אסטרטגי צפונית לכפר.

  לחימה קשה בחדר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  לחימה קשה בחדר(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אלוף פיקוד הצפון ליד מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של הדרוזים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  אלוף פיקוד הצפון ליד מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של הדרוזים(צילום: דובר צה"ל)

   

  הכול החל מהודעה הבוקר של "צבא מוחמד", התארגנות של כמה פלגי מורדים ובהם "הגוף לשחרור א-שאם" שמורכב משלוחת אל-קאעידה לשעבר, על תחילתו של מבצע צבאי בשם "שבירת האזיקים מהחרמון". מבצע זה נועד להפחית את הלחץ שמפעיל המשטר הסורי ובני בריתו על העיירה בית ג'אן הסמוכה לגבול. בשבועות האחרונים המשטר הסורי מנסה להתקדם באותו מרחב שנחשב למעוז של המורדים. מאמץ זה כולל גם השלכה של חביות נפץ ממטוסי חיל האוויר הסורי כמעט על בסיס יומיומי.

   

  בהודעה קראו פלגי המורדים החתומים עליה לפלגים אחרים להצטרף אליהם כדי לתגבר את המאבק בצבא הסורי. הם גם פנו לתושבי הכפרים שסמוכים לבית ג'אן - ובייחוד לאנשי הכפר חדר - והפצירו בהם לצאת נגד המשטר הסורי. בנוסף הודגש בהודעה כי הם שוקדים על שלומם וביטחונם של האזרחים ושל הכפרים שלהם שעלולים להינזק כתוצאה מכך שהם מסייעים ומעניקים מקלט למיליציות של המשטר הסורי וחיזבאללה. פיגוע ההתאבדות הוא חלק מאותו מבצע של המורדים.


  פורסם לראשונה 03/11/2017 14:29

   

  חסן שעלאן ואחיה ראב"ד השתתפו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים