שתף קטע נבחר

יובל רבין: "בונים תשתית לשכתוב ההיסטוריה"

שעות לפני העצרת לציון 22 שנה לרצח רה"מ הזהיר בנו: "נוצר הרושם שרבין קם בבוקר וחשב רק איך לפנות מתנחלים, להרוג יהודים ולהביא טרוריסטים. יש תהליך דה-לגיטימציה, תהליך שמשרת אינטרסים פוליטיים של כל מיני גורמים". על נתניהו: "הוא יכול לעצור או למתן את תהליך ההסתה"

 

 

יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין שנרצח לפני 22 שנה בדיוק, הביע היום (שבת) חשש מהאופן שבו מציגים בשנים האחרונות חוגים מסוימים את פועלו של אביו. "נוצר הרושם שיצחק רבין קם בבוקר וחשב רק על איך לפנות מתנחלים, איך להרוג עוד יהודים, איך להביא עוד טרוריסטים", אמר רבין הבן באירוע שבתרבות. "אני לא יכול לעמוד ולשתוק מול המשך התהליך הזה". הערב תיערך בכיכר רבין בתל-אביב עצרת זיכרון במלאות 22 שנה להירצחו של יצחק רבין. היא תועבר בשידור חי ב-ynet.

 

בהמשך לדברים שנשא השבוע באזכרה הממלכתית, יובל רבין טען באירוע שבתרבות בגבעת שמואל: "יש פה גם תהליך של דה-לגיטימציה, בניית תשתית של שכתוב היסטוריה – 'בעצם הוא לא היה', ו'פה הוא לא היה', ו'הוא בכלל היה רוצח' – וזה לא נכון". הוא הוסיף: "אני לא רוצה לקרוא שמות ולהצביע הצבעות, אבל כולם יודעים שיש פה תהליך שמשרת אינטרסים פוליטיים של כל מיני גורמים".

 

הוא הביע תקווה שמשני צדיו של המתרס הפוליטי תופחת המתיחות: "אני מקווה שבאמת נוכל לקדם את מה שראש הממשלה קרא לו 'הרמת הכפפה', ולפעול קודם כול להורדת הלהבות ולתום ההסתה בתוכנו". כשנשאל יובל רבין אם הוא מאמין לנתניהו השיב: "תראה, אני רוצה להאמין, והמבחן יהיה בעשייה, לא בדיבורים".

 

יובל רבין נשאל אם נתניהו נהנה מההסתה הקיימת כיום בישראל, מייצר אותה או מלבה אותה, והשיב: "חד משמעית נתניהו כאוטוריטה כמעט אבסולוטית בתנועת הליכוד יכול לעצור או בהחלט למתן את התהליכים האלה, בטח את תהליכי החקיקה. זה בדיוק מה שקראתי לו לעשות".

 

 

באירוע נשאל יובל רבין על החלטת אביו להתפטר מראשות הממשלה ב-1977 בעקבות חשיפת חשבון הדולרים של רעייתו לאה רבין. "הדבר הראשון שהיה לנגד עיניו היה לא להגיע למצב שראש ממשלה בישראל נחקר ועומד למשפט – להשאיר את המשרה הזו נקייה", אמר. "כל השאר לא חשוב... הוא לקח אחריות מלאה על מעשיו. הוא ידע שאפשר לקחת עו"ד מהשורה הראשונה ולהתגונן משפטית ולבדוק תקדימים... אבל הוא נשא בתוצאות. היום לצערנו עברנו כברת דרך לא פשוטה של ראש ממשלה ונשיא ושרים וחברי כנסת שנחקרו, נשפטו והורשעו וישבו (בכלא) – וכנראה הנורמה היום היא קצת שונה".

רה"מ נתניהו ויובל רבין. מארגני העצרת: "להתאחד, לערב אחד" (צילום: מרק ישראל סלם, EPA) (צילום: מרק ישראל סלם, EPA)
רה"מ נתניהו ויובל רבין. מארגני העצרת: "להתאחד, לערב אחד"(צילום: מרק ישראל סלם, EPA)

העצרת לציון 22 שנה לרצח יצחק רבין שתיערך הערב בכיכר רבין בתל-אביב תחל ב-19:30. בימים האחרונים נשמעו טענות שלפיהן האירוע, שבו ישתתפו נציגים מכל גווני הקשת הפוליטית, צריך להיות פוליטי ולכלול רק את "מחנה השלום", אבל מארגני האירוע, הארגונים "מפקדים למען ביטחון ישראל" ו"דרכנו", ביקשו למשוך לעצרת קהל מגוון ככל האפשר, ולכן בין הנואמים יהיו גם מתנחלים וחרדים. השנה ייערך האירוע תחת הסיסמה "זוכרים, אנחנו עם אחד". כחלק מההיערכות לעצרת הוקם מערך הסעות לכיכר רבין באמצעות מימון המונים.

 

בעצרת יישאו דברים אלוף (במיל') אמנון רשף, יו"ר "מפקדים למען ביטחון ישראל"; יו"ר "דרכנו" אל"ם (במיל') יעקב (קובי) ריכטר; ראש המוסד לשעבר שבתי שביט; הסופר ד"ר מיכה גודמן; יו"ר זק"א יהודה משי זהב; וראש מועצת אפרת עודד רביבי. בין האומנים שיופיע בכיכר: אסתר ראדה, הדג נחש, חנן בן ארי, יהודה פוליקר, משה פרץ, אגם בוחבוט ושירי מימון.

 

"אנו מאמינים ומקווים שלערב אחד, לצד זיכרון רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, נצליח למרות המחלוקות למצוא את המאחד על פני המפלג בינינו", נכתב בהודעת המארגנים. "אנחנו עם אחד ועלינו להיאבק יחד על היקר לנו מכול - אופייה, צביונה, ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל".

 

החל מהשעה 18:00 ייחסמו לתנועה צירי תנועה מרכזיים הסמוכים לכיכר רבין. בין הרחובות שייחסמו: רחוב אבן גבירול משאול המלך עד פנקס, רחוב פרישמן מכיכר מסריק עד אבן גבירול, שדרות דוד המלך מווייצמן עד אבן גבירול, רחוב גורדון משלמה המלך עד מלכי ישראל, מלכי ישראל מבן גוריון ועד שד' חן, שדרות בן גוריון מריינס עד אבן גבירול, רחוב הדסה, רחוב בלוך מארלוזורוב עד אבן גבירול ורחוב ארלוזורוב מרחוב וייצמן עד אבן גבירול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
יובל רבין. "לא יכול לשתוק"
צילום: בראל אפרים
מומלצים