שתף קטע נבחר

מידה כנגד מידע: למה אני שוקלת חלבונים?

המכשיר הגדול והאפור הוא המשקל שלנו. זה מכשיר שהותאם במיוחד לשקילה של משקלים בסדר גודל של צברי חלבונים. יש רק שלושה כאלה בכל העולם, ואחד מהם עומד במעבדה שלי

 

שוקלים חלבונים במעבדה (צילום: אוהד הרכס) (צילום: אוהד הרכס)
שוקלים חלבונים במעבדה(צילום: אוהד הרכס)

 

שקילה. פעולה שיכולה להביא איתה גל של רגשות סיפוק או עוגמת נפש. אבל בשבילי ובשביל חברי קבוצת המחקר שלי, שקילה היא אירוע מעורר ומרתק! היא המפתח להבנת המבנה של מכונות תאיות - לפענח איך אוסף של חלבונים מתפקדים יחד כמכונה משומנת. וזה חשוב כי שיבוש בפעילותם של חלבונים, גורם לרוב המחלות של המין האנושי - מסרטן ועד מחלות נוירולוגיות כמו פרקינסון ואלצהיימר.

 

המכשיר הגדול והאפור מאחור הוא המשקל שלנו. זה מכשיר שהותאם במיוחד לשקילה של משקלים בסדר גודל של צברי חלבונים. יש רק שלושה כאלה בכל העולם, ואחד מהם עומד במעבדה שלי! את המשקל שבחזית התמונה כולם מכירים. אבל בעוד שמשקל ביתי מודד בקילוגרמים, המכשיר שבתמונה ‎יודע לשקול ביחידות אטומיות, שהן כמו משקלו של גרגר אבק מחולק למיליארד חלקים שווים.

פרופ' מיכל שרון  (צילום: אוהד הרכס) (צילום: אוהד הרכס)
פרופ' מיכל שרון (צילום: אוהד הרכס)

 

למה בחרתי לסחוב את משפחתי לאנגליה וללמוד ארבע שנים איך שוקלים חלבונים? כי בדיוק באותו הזמן פותחה השיטה. עד אז ניתן היה למדוד את משקלם של שברי חלבונים או של חלבונים קטנים, אבל לא של משקלים גדולים יותר כמכונות חלבוניות. ואז התרחשה פריצת הדרך הטכנולוגית, ולראשונה התאפשר לשקול אוסף של חלבונים, לקבוע מה משקלם של 20 חלבונים או יותר, שיחד יוצרים מכונה תאית פעילה.

 

כל דבר שהצלחנו לעשות באותה תקופה היה ראשוני ומרגש! אבל גם היום, עשור מאוחר יותר, השקילה ממשיכה לרגש אותי. למה? כי בעזרתה אפשר להבין איך מכונות חלבוניות פעולות, מה החלקים שיוצרים אותן, ואיך הם מורכבים יחדיו כדי ליצור מכונה מושלמת. כמו פאזל. לכן בפעם הבאה שאתם עולים על משקל, קחו לכם שנייה להרהר בתועלת שמפיק המדע משקילה. מידה כנגד מידע.

 

מיכל שרון היא פרופסור במכון ויצמן במחלקה למדעים ביומולקולרים

 

חוקרים פרטיים הוא מדור חדש בערוץ הלימודים של ynet, שבו יסבירו חוקרים מדוע החליטו לעסוק בתחום המחקר שלהם. המדור נעשה בסיוע "האקדמיה הצעירה הישראלית"

http://www.young.academy.ac.il/

 


פורסם לראשונה 04/11/2017 17:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד הרכס
שוקלים חלבונים במעבדה
צילום: אוהד הרכס
מומלצים