שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו על התפטרות אל-חרירי: "קריאת השכמה לפעול נגד איראן"
  ראש הממשלה הנמצא בלונדון התייחס לטלטלה הפוליטית בלבנון עם התפטרותו של ראש הממשלה והאשים את איראן: "מנסה להפוך את סוריה ללבנון 2, התוקפנות האיראנית מסכנת לא רק את ישראל אלא את המזה"ת כולו". בכיר בחיזבאללה נגד סעודיה: "מנסה להטביע את לבנון במלחמת אחים"

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) להתפטרותו של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי והפנה אצבע מאשימה כלפי איראן. "זו קריאת השכמה לקהילה הבינלאומית לנקוט פעולה נגד התוקפנות האיראנית, שמנסה להפוך את סוריה ללבנון 2", אמר נתניהו הנמצא כעת בלונדון.

   

  נתניהו הוסיף כי "תוקפנות זו מסכנת לא רק את ישראל, אלא את המזרח התיכון כולו. הקהילה הבינלאומית צריכה להתאחד ולהתייצב נגד תוקפנות זו".

   

  נשיא לבנון, מישל עון, קיים הערב שורה של שיחות עם בכירים במישור הרשמי, הפוליטי והדתי בעקבות התפטרותו של אל-חרירי. הוא התמקד בחשיבות השמירה על האחדות הלאומית ועל אווירת היציבות הביטחונית והפוליטית, בנוסף לשמירה על ההישגים של לבנון מזה שנה והעדפת האינטרס הלאומי העליון. עון אמר בשיחותיו כי "האיומים שנשקפים ללבנון ובייחוד האיומים הישראליים מחייבים את עמידתם של הלבנונים בשורה אחת כדי להתמודד עם האיומים. כל סדק שפוגע במצב הפנים-לבנוני משפיע באופן שלילי על החוסן הלאומי ועל אחדות השורות". 

   

  חיזבאללה: "סעודיה פוגעת ביציבות"

  בינתיים, השייח' נביל קאווק, בכיר בחיזבאללה, מאשים הערב את סעודיה בהתססת האזור ומזהיר כי פעולותיה של הממלכה עלולות להביא למלחמה. קאווק לא התייחס ישירות להתפטרותו של סעד אל-חרירי, אך הוא רומז בדבריו לאשמה במצב.

   

  "'ממלכת הטוב (סעודיה – ר"ק) פוגעת ביציבות ולא רוצה שיהיה טוב. היא מנסה להטביע את לבנון במלחמת אחים", אמר בכיר חיזבאללה. "המשטר הסעודי רוצה לשנות את העמדה. הזהות והתפקיד של לבנון בציר ההתנגדות הוא לא להיות חלק בציר הסעודי, שמנרמל את היחסים עם ישראל ותוקף את תימן, בחריין וסוריה".

  בחיזבאללה מפנים אצבע מאשימה לסעודיה. נסראללה ומוחמד בן סלמאן (צילום: EPA)
  בחיזבאללה מפנים אצבע מאשימה לסעודיה. נסראללה ומוחמד בן סלמאן(צילום: EPA)

  אל-חרירי מאחורי יורש העצר הסעודי. קריקטורה נגד ראש הממשלה המתפטר
  אל-חרירי מאחורי יורש העצר הסעודי. קריקטורה נגד ראש הממשלה המתפטר

  קאווק הוסיף כי "סעודיה בהכרזתה על הניסיון לפגוע בהתנגדות מסבכת את עצמה בסוגיה שהיא גדולה ממנה. מה שלא הצליחו ארצות הברית וישראל, לא תצליח בו סעודיה. שאללה יגן על לבנון מהרוע של ההרפתקות הסעודיות הלא שקולות". מחר בערב יישא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאום עקב הטלטלה הפוליטית. הנשיא מישל עון דחה את הביקור המתוכנן שלו לכווית בעקבות ההתפתחויות.

   

  קודם לכן דווח כי לפני כמה ימים סוכל ניסיון התנקשות נגד אל-חרירי לפני עזיבתו את ביירות. מנגנוני הביטחון הלבנוניים הכחישו את הדיווח באל-ערבייה.

   

  את הודעת ההתפטרות מסר ראש ממשלת לבנון בעת ביקורו בריאד. ברשתות החברתיות פורסמו קריקטורות עוקצניות נגד אל-חרירי כך שסעודיה עומדת מאחורי המהלך. אפקט ההתפטרות כבר נותן את אותותיו כשההערוץ הלבנוני MTV דיווח שמיופה הכוח בשגרירות הסעודית בלבנון ודיפלומטים סעודים עזבו היום את לבנון.

   

  ר"מ לבנון התפטר: "איראן בוחשת"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הולך הביתה. סעד אל-חרירי (צילום: EPA)
  הולך הביתה. סעד אל-חרירי(צילום: EPA)
    

  הודעת ההתפטרות שמסר בעת ביקורו בסעודיה תקף אל-חרירי בחריפות את איראן בשל ההתערבות הגסה שלהן בניהול ענייניה של לבנון: "איראן עוקפת את השלטון הלבנוני בניסיון לכפות מציאות בשטח. ידיה באזור ייגדעו. לא נסכים שלבנון תהיה נקודת מוצא לאיום על ביטחון האזור. היכן שאיראן נמצאת יש מלחמות אחים וחורבן. היא רוצה להרוס את העולם הערבי, והרשע שהיא מפציה יחזור אליה".

   

  ראש הממשלה המתפטר תקף ישירות גם את ארגונו של חסן נסראללה ואמר כי הוא - אל-חרירי - מתנגד לשימוש של הארגון בנשק נגד הסורים והלבנונים: "חיזבאללה הצליח לכפות מציאות בשטח בלבנון באמצעות כוח הנשק. המעורבות של חיזבאללה גרמה לנו בעיות רבות עם מדינות באזור. אנחנו מסרבים לקיומו של נשק שאינו בידיהן של רשויות השלטון הלגיטימי בלבנון".

   

  משרד החוץ האיראני דחה על הסף את הטענות. "אלה האשמות חסרות בסיס", אמר דובר המשרד בהארם גסאמי. "ההתפטרות מצביעה על רצון של מי שרוצה ברע לאזור המזרח התיכון. המנצח הגדול של ההתפטרות הזו הוא המשטר הציוני ולא מדינות ערב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נתניהו על התפטרות אל-חרירי: "קריאת השכמה לפעול נגד איראן""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים