שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביקור בלב הסערה: ריבלין יוצא לספרד
  בעיצומו של משבר קטלוניה, ייצא לפנות בוקר הנשיא לביקור ממלכתי במדריד. הוא ייפגש עם המלך ועם ראש הממשלה, וצפוי להתייחס לעצמאות קטלוניה ולקרוא לספרדים: הגיעו להבנה בדרכי שלום

  ביקור נשיאותי בעיצומו של משבר: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה ימריאו לפנות בוקר (א) לביקור ממלכתי בספרד כאורחיהם של מלך ספרד, פיליפה השישי. הנשיא ינחת במדריד לציון 30 שנה לכינון היחסים הדיפלומטים בין המדינות. הביקור נערך בעיצומו של משבר פוליטי חריף הפוקד את ספרד, על רקע  הכרזת העצמאות של קטלוניה שמטלטלת את המדינה.

  על רקע המשבר, מדריד תנסה לשדר "עסקים כרגיל" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  על רקע המשבר, מדריד תנסה לשדר "עסקים כרגיל"(צילום: AFP)

  ערב הגעתו של ריבלין יצאו הקטלאנים בקריאה לנשיא לבטל את ביקורו כמחאה על הפרת זכויות האדם שלהם – כליאת שמונה משריהם על-ידי השלטון המרכזי הספרדי, והוצאת צו מעצר כנגד נשיא קטלוניה, פג'דמון שנמצא בבלגיה. זהו הביקור הממלכתי הראשון של מנהיג זר בספרד מאז פרץ המשבר, ולספרדים חשוב לקיימו כמתוכנן כדי לשדר "עסקים כרגיל". הביקור גם מסמן 100 שנה לשובה של יהדות ספרד למדינה לאחר הגירוש ב-1492.

   

  האגודה הקטלאנית בישראל צייצה קריאה לריבלין לבטל את הנסיעה. "שמונה שרים ייכנסו לכלא. יש צו מעצר נגד הנשיא ונגד עוד שרים. נא תבטל נסיעתך למדריד למען זכויות האדם", לפי הציוץ.

   

  הנשיא ריבלין אמר אמש: "זהו ביקור היסטורי ומשמעותי אל מדינה שהיא ידידת אמת, והוא מציין גם ידידות עמוקה בין עמים. ישראל וספרד קשורות בעבותות של עבר משותף. לפני 30 שנה הניחו ראשי הממשלה שלנו, שמעון פרס ז"ל ופליפה גונסלס יבדל לחיים ארוכים, את היסודות לעתיד ומיסדו את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. היחסים הללו יקבלו אישוש חם במיוחד בביקור הצפוי לנו. עלינו לממש את הפוטנציאל הייחודי הטמון ביחסים בינינו, שמבוססים על ערכים וחזון משותפים, לצד יכולת ועוצמה״.

   

  "ידידות עמוקה". מלך ספרד, פליפה השישי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  "ידידות עמוקה". מלך ספרד, פליפה השישי(צילום: EPA)

   

  ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי(צילום: AFP)

   

  אל הנשיא מתלווה משלחת של 37 אנשי עסקים ישראליים בכירים מטעם מכון הייצוא והתאחדות התעשיינים בראשות נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מתוך מטרה להעמיק את שיתופי הפעולה העסקיים בין המדינות. במהלך הביקור צפויים להיחתם הסכמים בתחומים שונים. עם יציאתה של ספרד מהמשבר הכלכלי שפקד אותה, יש כעת הזדמנויות עסקיות רבות וישראל רוצה להשתלב בהן.

   

  ביום שני ייארחו המלך ומלכת ספרד לטיסיה אורטיס רוקסולנו את הנשיא ורעייתו בקבלת פנים ממלכתית וייחודית בארמון הטקסים המלכותי של המלך. במהלך קבלת הפנים ינוגנו המנוני שתי המדינות, והנשיא והמלך יסקרו את משמר הכבוד ויצפו במצעד צבאי שיכלול גם תזמורת צבאית, מצעד פרשים ומטח כבוד. מאוחר יותר, הנשיא ורעייתו יתארחו בארמון המלוכה הפרטי לארוחת צהריים עם המלך והמלכה. בשעות הערב, המלך והמלכה יארחו את הנשיא ורעייתו בארמון לארוחת ערב.

   

  מחאה על רקע צו המעצר. נשיא קטלוניה פוג'דמון (במרכז) בבלגיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מחאה על רקע צו המעצר. נשיא קטלוניה פוג'דמון (במרכז) בבלגיה(צילום: רויטרס)

   

  למחרת, ביום שלישי, הנשיא יפתח סמינר כלכלי, ולאחריו יקיים פגישת עבודה עם רה"מ הספרדי, מריאנו ראחוי, בארמון ראש הממשלה. בסיום הפגישה יתקיים

  מעמד חתימה על הסכמים בנוכחות הנשיא וראש הממשלה ראחוי, ולאחר מכן ימשיכו השניים לפגישת עבודה. מאוחר יותר, הנשיא יישא דברים בסנאט הספרדי בפני מליאת הקונגרס והסנאט בדיון מיוחד של שני בתי הקונגרס. נודע כי ריבלין צפוי להתייחס בנאומו לעצמאות קטלוניה. הוא יעביר מסר של חיזוק לספרדים, וידבר על החשיבות של שמירה על ספרד אחת והגעה להבנה והסכמה בדרכי שלום. לאחר מכן יחתום הנשיא בספר האורחים ויוענקו לו מדליית הסנאט ומדליית הקונגרס. ביום רביעי בבוקר, לאחר ביקור בעיר טולדו, יעשו הנשיא ורעייתו את דרכם חזרה לישראל.

   

  לפמליית הנשיא יצטרפו השרה גילה גמליאל; הרב הראשי לישראל, הראשון לציון יצחק יוסף; יו״ר איגוד אנשי הדת המוסלמים בישראל, השייח' מוחמד כיוואן; מוואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל; הארכיבישוף ג׳ורג׳ בכוני, הארכיבישוף של הכנסיה הקתולית היוונית; כלת פרס, פרופ' נובל עדה יונת וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי ,עמוס ידלין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים