שתף קטע נבחר

היועץ נגד הממשלה: "אני מותקף מכל הכיוונים"

היועמ"ש מנדלבליט מתאר את היחסים הקשים עם הממשלה. "אני לא יכול להתנהל בדרך שלהם. מקבץ הצעות החוק לא תמים, ההצעות נועדו לפגוע בכולנו", צוטט בכנס סגור

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט(צילום: יואב דודקביץ)

היועץ המשפטי לממשלה מתבטא בחריפות חסרת תקדים על היחסים הקשים בינו לבין הממשלה, ומתאר את ההתמודדות הקשה שלו מול השרים שלהם הוא אמור לייעץ. "אני מותקף מכל הכיוונים בכלים לא סימטריים, בכלים שהם לא בכללי המשחק הדמוקרטי. מקבץ ההצעות לא תמים", אמר מנדלבליט בכנס סגור של הנהלת הפרקליטות.

 

לכנס זה ביום חמישי הגיעו פרקליטי מדינה לשעבר, מנהלי מחלקות ופרקליטי מחוזות לשעבר. בהקלטה מהכנס שפורסמה בגלי צה"ל נשמע היועץ המשפטי לממשלה מתאר את היחסים בין הממשלה לבינו: "אני לא יכול להתנהל בדרך שלהם. מישהו השווה את זה ללוחמה א-סימטרית. מצד אחד מחויב לדיני הלחימה ומצד שני לא מחויב להם. אז אני אתן תרחיש למצב דומה, שאני מותקף מכל הכיוונים בכלים שהם לא סימטריים, בכלים שהם לא בכללי המשחק הדמוקרטי. חברי כנסת, שרים - זכותם להציע הצעות. אבל המקבץ הזה לא תמים. אני בשלי, אבל עדיין זה מצב לא פשוט".

 

מנדלבליט התייחס גם לחוק שיאסור על המלצות משטרה בחקירות ולחוק הצרפתי. "הדבר הכי מטריד בימים האלה, הצעות שנועדו בעצם לפגוע בכולנו", אמר היועמ"ש. אז חוץ מהצעת החוק לביטול המלצות המשטרה יש את החוק הצרפתי וביום ראשון עולה הצעת החוק הידועה לשמצה של דיכוי דרכי המינוי של היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה".

 

בסוף השבוע הגיש היועמ"ש את חוות דעתו הרשמית על החוק לאיסור המלצות משטרה - ובו הוא מבהיר כי הוא מתנגד לו בחריפות. חוות הדעת הוגשה לקראת הדיון בוועדת השרים לחקיקה. היועץ הסביר כי בהצעה יש פגיעה ממשית בעבודת רשויות אכיפת החוק וביכולתן למלא את תפקידן במקצועיות וביעילות, באופן שיפגום ביכולת להגיע לחקר האמת ולהביא עבריינים לדין, ובאופן שיגרום להתמשכות מיותרת של הליכי החקירה ולעינוי דין.

 

"עבודת החקירה המתבצעת על ידי המשטרה מחייבת את החוקרים להעריך את הראיות המצויות ברשותם - הזיקה שלהן לעבירות הנחקרות, היכולת להתבסס עליהן בהיבטי קבילות, מהימנותם של העדים וכיוצא באלה", הוסבר בחוות הדעת. "קביעת השלב שבו ניתן להפסיק את פעולות החקירה ולהעביר את החומרים לפרקליטות או לתביעה לשם קבלת החלטה בדבר סגירת התיק או הגשת כתב אישום מחייבת הערכה של החוקר אם חומר הראיות שנאסף יכול לבסס תשתית ראייתית להגשת כתב אישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
היועמ"ש מנדלבליט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים