שתף קטע נבחר

משפחת גולדין תעתור לבג"ץ נגד ממשלת נתניהו: "נכנעה לחמאס"

הוריו של סגן הדר גולדין הודיעו במסיבת עיתונאים על המהלך בדרישה לכפות את החלטות הקבינט, שקבעו בין היתר להכביד על תנאי הכליאה של אסירי חמאס ולא לשחרר גופות: "דורשים מנתניהו לעמוד בהבטחתו להיות 'חזק מול חמאס'", אמר האב שמחה גולדין. האם לאה: "ההנהגה עסוקה בלהפחיד אותנו"

 

 

 

המאמצים בזירה המדינית לא הועילו, עוברים לזירה המשפטית: לאה ושמחה גולדין, הוריו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת על ידי חמאס בעזה מאז מבצע צוק איתן, כינסו אתמול (יום א') מסיבת עיתונאים שבה הודיעו כי הם עותרים לבג"ץ נגד הממשלה, הקבינט המדיני-ביטחוני והעומד בראשם בנימין נתניהו. ההורים דורשים בעתירה למנוע את השבת גופות של מבצעי פיגועים מחמאס, לעצור את ביקורי אסירי חמאס ולצמצם את היקף הכניסות לצרכים הומניטריים של תושבי עזה לישראל.

 

לדברי האב שמחה גולדין, "הקבינט המדיני-בטחוני החליט על הפעלת לחץ על חמאס שיבין שהחזקת חיילי צה"ל זה נטל, שיעביר מסר שישראל משנה את הכללים ותגבה מחיר כבד בכל יום שהם מחזיקים חיילים ישראלים. לממשלה אין רצון ליישם את החלטות הקבינט, האבסורד הוא גדול. ישראל עצרה לחלוטין ביקורים של תושבי עזה בכלא בישראל, אבל יש גם משפחות בגדה והן מבקשים לבקר אותם על בסיס יומיומי. ממשלת ישראל נכנעת לחמאס".

"האבסורד גדול". בני משפחת גולדין במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"האבסורד גדול". בני משפחת גולדין במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

האב אמר עוד כי "מאז החלטות הקבינט היו צמתים שבהם ממשלת ישראל לא עמדה על שלה ונכנעה לחמאס. בחודש יולי ממשלת ישראל העבירה את גופות שלושת המחבלים מהר הבית למשפחותיהם למרות שחמאס הכריז עליהם כשהידים. אנחנו דורשים מנתניהו לעמוד בהבטחתו 'להיות חזק מול חמאס'. שחרור מחבלי חמאס והחזקתם בתנאי הכליאה שלהם - זה הפקרת הדר גולדין ואורון שאול שעדיין ברפיח".

 

האם לאה גולדין אמרה במסיבת העיתונאים כי "לעתירה שלנו יש זווית בינלאומית חשובה. בשנה האחרונה עשינו פעולה בינלאומית, בעיקר בארצות הברית. אנשי קונגרס נדהמים מאוזלת היד של ישראל לעשות דבר. יש עניין של חוסר רצון להחזיר את החיילים. הממשלה האמריקנית וכל ממשלה בעולם גובה מחיר ממי שמחזיק חיילים. ממשלת ישראל מכניסה כל יום עשרות משאיות לרצועה, לפרוק אוניות מקטאר ולתת סיוע רפואי ללא תמורה. במקום להפעיל לחצים על חמאס, ההנהגה הישראלית מפחידה את משפחות אורון וגולדין. אומרים לנו שהטילים על אשדוד ואשקלון יקרו בגללנו, שיהיה משבר חמור. אומרים 'אי אפשר לשנות את תנאי הכליאה, זה יוביל להתקוממות'. די לתירוצים, צריך לעשות מעשים".

"די לתירוצים". האם לאה והאח התאום צור (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"די לתירוצים". האם לאה והאח התאום צור(צילום: מוטי קמחי)

הדר גולדין ואורון שאול ()
הדר גולדין ואורון שאול

היא הוסיפה כי "החלטות התקבלו לפני שבת כדי שלא יתעסקו בזה חוץ ממשפחת גולדין. אסור לוותר על דברים ללא תמורות. הפיוס הפלסטיני הוא לטובתנו ונותן לנו עוד כלים לפעול מול חמאס. הפיוס הוא הזדמנות שאסור לפספס אותה: פתיחת מעבר רפיח ומתן אישורים לאנשי הרשות. אלו נושאים הומניטריים שאפשר להתנות אותם בהחזרת החיילים. אסור לוותר על זה".

 

צור גולדין, אחיו התאום של הדר, אמר כי "מאז יום חמישי, לאחר בקשת הצלב האדום לאפשר לחמאס לאסוף גופות מהמנהרה, שקלנו אם להצטרף לעתירה כמשיבים ולפרוס את עמדתנו. מדינה שהייתה רוצה להשיב את בניה – הייתה צריכה להחזיק את הגופות האלה. הדין הישראלי והבינלאומי מאפשר להביא את המחבלים לקבורה – זה דבר לא ראוי. בסוף לא הצטרפתנו לעתירה, כי זה לא נכון. כי אנחנו סומכים על מנדלבליט (היועמ"ש. א"ב) ושרון אפק (הפצ"ר. א"ב) שעומדים על המשמר".

 

תשובת המדינה לבקשת חילוץ המחבלים 

מוקדם יותר הודיעה המדינה לבג"ץ כי כל המחבלים שהיו במנהרה שפוצצה בשבוע שעבר בעוטף עזה או בסמוך לה נהרגו. תשובת המדינה לבג"ץ הועברה בעקבות עתירת ארגון "עדאלה", שמבקש להעניק גישה לכוחות חילוץ פלסטיניים כדי שיאתרו את המחבלים הנעדרים במנהרה שהושמדה בשבוע שעבר.

 

המדינה ביקשה מבג"ץ לדחות את העתירה וכתבה בתגובתה כי מדובר ב"פעילות מבצעית שטרם הושלמה. נכון למועד כתיבת שורות אלו, כוחות צה"ל עודם מבצעים בשטח פעולות שונות שקשורות במנהרה".

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הבהיר ביום חמישי האחרון כי ישראל לא תאפשר לגורמים פלסטינים לחלץ את גופות המחבלים מהמנהרה שפוצצה, כל עוד אין התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראלים.

 

בהודעה בנושא צוין כי "בעקבות פניית ארגון הצלב האדום בבקשה לאפשר את איתור המחבלים הנעדרים תחת המנהרה, שטופלה על ידי צה"ל, שוחח מתאם פעולות הממשלה בשטחים עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו. אלוף מרדכי הבהיר באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת עזה, ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראלים".

 

ארגוני הטרור בעזה הודיעו בעקבות הצהרת אלוף מרדכי כי חמשת הפלסטינים הנעדרים במנהרה שפוצצה הוכרזו כהרוגים, ולפיכך מספר המחבלים שנהרגו בתקיפה הישראלית עלה ל-12. עוד אמרו אז בחמאס כי לא יספקו מידע תמורת ההרוגים, ואף הבהירו כי "המנהרה שפוצצה אינה המנהרה החודרת היחידה שבידינו".


פורסם לראשונה 05/11/2017 17:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בני משפחת גולדין במסיבת העיתונאים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים