שתף קטע נבחר

זבל, צואה ועובש: זוהמה במוצב ובבסיס אימונים

תמונות שהגיעו ל-ynet ממוצב אבני חפץ בשומרון ובסיס תבץ בבקעת הירדן מתעדות הזנחה מקוממת. כשצה"ל מתגאה בשדרוג בסיסי קבע בעשרות מיליוני שקלים אומרים המילואימניקים: "התרגלנו להיות בתחתית סדר העדיפות – אבל זה שיא חדש". צה"ל: "אבני חפץ ישופץ ב-2018"

 

תלונות מתועדות שהגיעו ל-ynet חושפות הזנחה ותשתיות רקובות בשני בסיסים שבהם משרתים בעת הזו לוחמי מילואים, במוצב אבני חפץ בשומרון ובבסיס תבץ בבקעת הירדן. לאור ההכרזות של צה"ל על השקעות עתק בשדרוג בסיסים בעשרות מיליוני שקלים, במיוחד של לוחמים, נותר לתהות מהו סדר העדיפויות בצה"ל.

 

במוצב אבני חפץ נמצאים בימים אלה לוחמי גדוד מילואים לתעסוקה מבצעית בגזרת טול כרם. טחב, פטרת, ריקבון וחלודה מפוררים את חלק מהמתקנים היומיים של החיילים – המקלחות, השירותים וחדרי המגורים. באסלות במוצב יש נזילה, והמזגנים בחדרי המגורים חלשים ועובדים לסירוגין.

הזוהמה בבסיס תבץ בבקעה ()
הזוהמה בבסיס תבץ בבקעה
  
הזנחה באבני חפץ בשומרון ()
הזנחה באבני חפץ בשומרון

הריקבון בקירות הגיע במוצב הפלוגתי שבו משרתים עשרות לוחמים גם לתקרת המטבח. ב"מועדון" שבו אמורים להעביר החיילים את זמנם הפנוי הרצפה מתקלפת. בחמ"ל המאויש 24/7 החיילים דואגים לבריאותם בשל גג האסבסט של המבנה הקטן.

 

"חלק מאיתנו חלו בשבועיים האחרונים מאז שהגענו. התלוננו אבל דבר לא נעשה", סיפר אחד הלוחמים בגדוד. "באזור הזה בדרך כלל משרתים חיילים סדירים שאותם משתיקים ומפחידים מלהתלונן, ולשווא. נקווה שדווקא התעסוקה שלנו בגזרה כמילואימניקים תזיז למישהו משהו. זה לא תירוץ שבעתיד ישפצו או המוצב או יבנו חדש. היינו כאן בתעסוקה דומה לפני מספר שנים והמצב רק הדרדר מאז".

מוצב אבני חפץ ()
מוצב אבני חפץ
 

כמה עשרות ק"מ משם, בלב בקעת הירדן, הסיפור דומה. לוחמים מגדוד מילואים של אוגדת איו"ש הגיעו באמצע השבוע שעבר לשבוע אימון שגרתי בבסיס תבץ, שתשתיותיו המיושנות ידועות לשמצה מזה שנים. הפעם ללוחמים ציפתה הפתעה מצחינה במיוחד: מערומי זבל, גרוטאות, שאריות תחמושת, אשפה רטובה ואף גללי חיות.

 

החיילים סיפרו שהם נאלצו לישון ברחבת הנגמש"ים, בסמוך לחדרים המעופשים ומלאי הזוהמה. "הדלתות של החדרים נעקרו", הלין אחד החיילים, "התרגלנו כבר שחיילי מילואים נמצאים בתחתית סדר העדיפות, אבל זה כנראה שיא חדש".

הבסיס בבקעת הירדן ()
הבסיס בבקעת הירדן

אחת הבעיות הגדולות בבסיסי אימונים, שנראה שבצה"ל טרם מצאו לה פיתרון, היא התחלופה הגבוהה של היחידות המשתמשות באותן תשתיות. תוך חודשים ספורים עשויים שלושה גדודים שונים לעבור באותו בסיס או מוצב, לו כמובן הם מחויבים פחות מאשר לבסיסי הקבע או מחנות האם שלהם. בהיעדר גורם שיפקח, התוצאה לרוב חוזרת על עצמה: הזנחה מחמירה ותשתיות רקובות.

 

בצה"ל השקיעו כאמור תקציבים גדולים בשיפוץ בסיסים רבים שהוזנחו לאורף השנים, כמו בסיסי אימונים ברמת הגולן, לאחר דו"ח ביקורת חריף שפרסם בנושא נציב קבילות החיילים, אלוף במיל' יצחק בריק, בשנת 2014, ואחרי סדרת כתבות ב-ynet. לאור תשתיות מיושנות גם בבסיסים גדולים יותר, כמו בסיסי הטירונות של גבעתי והנח"ל, הוחלט להשקיע עשרות מיליונים בשדרוגם בשנתיים הקרובות.

 

בדובר צה"ל אמרו על המצב בבסיס תבץ: "המחסנים המצולמים הנם שטח אשר לא משמש למגורים. מחסנים אלו מיועדים להריסה ויטופלו בהקדם". על המוצב באבני חפץ אמרו בצה"ל: "במסגרת תוכנית לשיפוץ מוצבים בעלות מיליוני שקלים יעבור מוצב זה, ומוצבים נוספים בכלל הגזרות, שיפוץ משמעותי במהלך שנת 2018. באשר לתקלות הדורשות טיפול דחוף, אלו יטופלו באופן מיידי".

 

גורמים צבאיים הוסיפו: "מדובר במוצב ישן בעל תשתיות מיושנות, המתאפיין בתחלופה נרחבת של כוחות במהלך השנה ולפיכך מואץ בלאי התשתיות. יצוין כי חלק מהתקלות נגרמו מוונדליזם בתשתיות ובמבנים. לא מוכרים למפקדים מקרי חולי בעקבות התנאים, ומרפאת המוצב עומדת לרשות החיילים בכל עת".


פורסם לראשונה 05/11/2017 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים