שתף קטע נבחר

השר ארדן יוזם: מאבטחים יקבלו סמכויות של שוטרים

אחרי שורת אירועים ביטחוניים שבהם המאבטחים היו חסרי אונים ונאלצו לחכות למשטרה, המשרד לביטחון פנים מבקש להרחיב את סמכויות המאבטחים במרכזי קניות ובמקומות בילוי כך שיוכלו לעכב חשודים, לדרוש מהם להזדהות ואף למנוע בכוח את כניסתם

השר לביטחון פנים גלעד ארדן יוזם הרחבת סמכויות למאבטחים האזרחיים במסגרת תיקון לחוק השמירה על ביטחון הציבור. על פי ההצעה, במקומות עם ריכוזי קהל גדולים, שנמצאים תחת איום של אירועי טרור או הפרות סדר ואלימות, דוגמת הרכבת הקלה, מרכזי קניות ואולמות אירועים, המאבטחים יוכלו לדרוש להזדהות, לעכב חשודים ואף להשתמש בכוח כדי למנוע מעבר.

 

לדברי ארדן, מטרת המהלך היא להגביר את תחושת הביטחון של האזרחים במקומות הבילוי ובמשרדים שמעניקים שירות לאזרח. "מאבטחים מיומנים שנמצאים במקומות הומי אדם יוכלו לתת מענה מהיר לאירועי אלימות ולסייע בהגנה על האזרח הנורמטיבי", אמר ארדן.

 

עוד הוסיף כי "מתן הסמכויות למאבטחים שיעברו הכשרה במשטרה תגביר את תחושת הביטחון האישי של הציבור ותביא יותר אנשים למקומות הבילוי".

 

המאבטח יוכל לעכב חשודים ולדרוש מאזרחים להזדהות ()
המאבטח יוכל לעכב חשודים ולדרוש מאזרחים להזדהות

הרכבת הקלה בירושלים ()
הרכבת הקלה בירושלים

ההצעה נובעת בעקבות מקרים שבהם מאבטחים אזרחיים נתקלו באירועים ביטחוניים או פליליים אך לא יכלו לעכב את החשודים או לדרוש מהם להזדהות, כך שנאלצו להזעיק את המשטרה. במשרד לביטחון הפנים מקווים כי הצו יאפשר לקצר את ההתנהלות במקרה של אירוע אמת, ובכך יהפכו המאבטחים לכוח זמין לטובת מענה ראשוני עד להגעת כוחות הביטחון.

 

במשרד העריכו כי אחד המקומות שבהם הצורך מורגש במיוחד הוא הרכבת הקלה בירושלים. ברכבת, שעוברת גם בתחנות במזרח ירושלים, עוברים אלפי נוסעים מדי יום והיא מהווה יעד מועדף למפרי סדר ולמפגעים. השר ארדן מבקש להרחיב גם את סמכויותיהם של מאבטחי מרכזי הקניות גדולים, בתי מלון, בריכות שחייה ציבוריות, בסניפי דואר ובמשרדים ציבוריים נוספים.

 

ההצעה צפויה לעלות לדיון בוועדת הפנים של הכנסת בשבוע הבא, ובמשטרה מקווים שהצו יעבור כדי לקבל תוספת כוח משמעותית באירועים ביטחוניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר גלעד ארדן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים