שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  החשבון שלכם הוגבל? עכשיו תדעו קצת יותר

  ממשק חדש יאפשר לבעלי חשבונות מוגבלים לקבל פירוט לגבי אופי ההגבלה, זכויותיהם וחובותיהם וכן להנפיק אישורים. מסתבר ש-85% מההגבלות על החשבון נעשו על ידי גופים שאינם בנקים

  הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל משיק כלי אינטרנטי שיאפשר ללקוחות הבנקים שחשבונם הוגבל לקבל מידע עדכני ומפורט המתייחס להגבלה, וכן להנפיק בקלות ומכל מכשיר, אישורים לצדדים שלישים.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  השירות האינטרנטי החדש יסייע ללקוחות כל הבנקים, בין אם חשבונם הוגבל ובין אם לא, לגשת מכל מכשיר ובכל זמן לדפי פירוט אישיים, המכילים מידע בנושא חשבונות מוגבלים, באמצעות הזדהות אישית פשוטה ומהירה. המערכת תציג ללקוח את פרטי הגוף שהטיל את ההגבלה (בנקים מסחריים, הוצאה לפועל, מרכז לגביית קנסות, כונס הנכסים הרשמי ובתי הדין הרבניים) ואת פירוט החשבונות בהם סורבו 10 צ'קים (במקרה ומדובר בהגבלה שמקורה בצ'קים ללא כיסוי), או לחלופין את זהות הגוף שהטיל הגבלה ואת מספר התיק שבגינו היא הוטלה. בנוסף, יפורטו כל החשבונות המושפעים מהגבלה זו.

   

  נציין כי מקורן של כ–85% מההגבלות על לקוחות המערכת הבנקאית, בהגבלות מגופים שאינם בנקאים. כלומר, נכון להיום קיימים כ–460,000 חשבונות מוגבלים המשויכים ל כ–266,000 לקוחות. מתוכם כ–232,000 חשבונות הוגבלו על ידי גופים שאינם בנקים וכ-34,000 חשבונות בהגבלה שהוטלה מכוח חוק על ידי בנקים.

   

  הגופים שאינם בנקאיים כוללים את רשות האכיפה והגבייה (הכוללת את לשכת ההוצאה לפועל ואת המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות) וכונס הנכסים הרשמי: וזאת בעקבות אי תשלום חוב לגופים אלה וכן בתי הדין הרבניים שבאפשרותם להטיל הגבלה על סרבני גט.

   

  הגבלה על חשבונות ולקוחות הבנקים, מגיעה בעקבות העדר כיסוי מספיק לצ'קים שניתנו.

   

  במסגרת הממשק החדש, לרשות הלקוח יעמוד מידע אישי מפורט ורלוונטי בנוגע לתהליך ההגבלה של חשבונו, יוצגו זכויות וחובות בנושא פתיחת חשבון, אופן הגשת ערעור על ההגבלה, פרטי התקשרות והגורמים אליהם הוא יכול לפנות בהתאם למצבו. כמו כן, יאפשר האתר הנפקת אישור אוטומטי של סטטוס ההגבלות לצורך הצגתו לצד ג', דף שאלות ותשובות, מדריך מפורט בנושא הגבלות, הפנייה לחוקים והוראות רלוונטיים, טופס פנייה ממחושב למדור שקים ללא כיסוי בבנק ישראל ועוד.

   

  בפיקוח על הבנקים מציינים כי מטעמים של הגנה על פרטיות הלקוח והמידע, בשלב זה יינתן השירות ללקוחות פרטיים בלבד.

   

  נזכיר כי החל מחודש אפריל השנה, הבנקים מחויבים לשלוח ללקוחות שרמת הסיכון להגבלת חשבונם עלתה (עקב סירוב של חמישה צ'קים מסיבת אין כיסוי מספיק), התראות באמצעות הודעות SMS.

   

  לדברי המפקחת על הבנקים חדוה בר, גם לקוחות שחשבונותיהם אינם מוגבלים, יוכלו לעשות שימוש במערכת על ידי הנפקת אישור לכך שאין לגביהם הגבלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  צ'ק צ'קים המחאה המחאות צק צקים
  צילום: index open
  מומלצים