שתף קטע נבחר

לפיד: "אין לי משהו אינטליגנטי להגיד על הטענות נגד אבי"

ברקע טענות העיתונאית סילבי קשת כי שר המשפטים לשעבר טומי לפיד תקף אותה מינית לפני 54 שנה, התייחס בנו לדברים. "אני לא יכול לשאול אותו, הוא מת כבר תשע שנים. הטענה מעציבה ומכאיבה", אמר ח"כ לפיד

 

טומי לפיד ובנו ח"כ יאיר לפיד (צילום: יואב דודקוביץ, שאול גולן) (צילום: יואב דודקוביץ, שאול גולן)
טומי לפיד ובנו ח"כ יאיר לפיד(צילום: יואב דודקוביץ, שאול גולן)

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס הערב (יום ב') לטענותיה של העיתונאית סילבי קשת שלפיהן אביו טומי לפיד תקף אותה מינית לפני 54 שנה בדירתה בלונדון. "זה מעציב ומכאיב, אין לי משהו אינטליגנטי להגיד על זה", אמר ח"כ לפיד בראיון לעודד בן עמי בחדשות.

 

העיתונאית קשת פרסמה ביום חמישי שעבר פוסט בפייסבוק, שבו טענה כי שר המשפטים לשעבר, שהלך לעולמו ב-2008, ביקש לעלות לדירתה ב-1963 ואז הפיל אותה אל השטיח וקרע את שמלתה. לדבריה, היא הכתה אותו והצליחה לסלקו מהמקום.

 

הפוסט של סילבי קשת ()
הפוסט של סילבי קשת

הבן יאיר אמר היום בנוגע לטענות כי "את אבא שלי אני לא יכול לשאול, הוא מת כבר תשע שנים. אני מודה שהדבר הראשון שעלה בדעתי ששמעתי על זה, חוץ מזה שזה העציב אותי, זה הדאגה לאימא שלי, אבל היא בסך הכול הגיבה בסדר, לא הייתה מאושרת כמובן, הגיבה בסדר. זה סיפור שמישהי מספרת שקרה לה לפני 54 שנה ואין לי איך לבדוק ולדעת אם זה נכון או לא נכון. זה רק יכול להיות מעציב ומאמלל".

 

לפיד אמר עוד כי "אני דווקא בעד הקמפיין של MeToo, אני ואתה לא יכולים להרגיש ולא נוכל לעולם להרגיש מה מרגישה אישה שמותקפת. בעיניי יש חשיבות גדולה לזה שנשים ייצאו וגברים יידעו שלא הכול מותר ושגברים יידעו שצריכים להבין שלפעמים הדברים שנראים להם קטנים – לא קטנים בלבד. זה קמפיין חשוב ומשמעותי. לא הייתי רוצה להצטייר כמי שרוצה לצאת נגדו".

 

"עוד ארבע נשים טוענות שהותקפו בידי אלכס גלעדי"

במקביל, העיתונאית נרי ליבנה שהצטרפה לעיתונאית אושרת קוטלר בטענות על התנהגות בוטה מצדו של מנכ"ל קשת לשעבר אלכס גלעדי, שבה וסיפרה לערוץ 10, כפי שתיארה הבוקר בראיון לאולפן ynet, כי מאז חשיפת הטענות כלפי גלעדי פנו אליה ארבע נשים שתיארו מקרים דומים עימו, כולל אחת שסיפרה לה כי נאנסה. "הן מספרות את הסיפור של אושרת (קוטלר). הן באו לראיון והוא התנה את עבודתן בזה שהן יבלו איתו ערב ויפנו לילה רצוי. ואז הן חזו בתפארתו. אחת הצליחה להתנגד, אחת לא הצליחה להתנגד".

 

ליבנה אמרה כי אין בכוונתה להתנצח עם איש הטלוויזיה הוותיק. "הוא בעצמו מודה בעובדות, הוא רק חושב שזו הייתה שיטת החיזור המתקבלת". על השאלה מדוע המתינה לעת הנוכחית כדי לתאר את התנהגותו של גלעדי, השיבה ליבנה כי היא תיארה את המקרה כבר לפניי 18 שנה בתוכנית טלוויזיה מבלי לנקוב בשמו של מנכ"ל קשת לשעבר. על המקרה עצמו סיפרה ליבנה כי "הוא שאל אותי אם אני רוצה לשתות משהו ואמר לי שהוא עולה למעלה 'להתרענן'. הוא ירד להפתעתי עם חלוק ממשי, ואז הוא החליט לפרוש בפניי את מה שהוא חשב שזה מיקרופון ואמר לי 'דברי אליו'".

 

נרי ליבנה (צילום: איציק בירן) (צילום: איציק בירן)
נרי ליבנה(צילום: איציק בירן)

אלכס גלעדי ()
אלכס גלעדי

היא הוסיפה כי "אמרתי לו מיד 'תסגור מהר אתה החלוק, אני רוצה ללכת מפה, תזמין לי בבקשה מונית'. הוא אמר לי 'מה את הולכת לעשות?', אז אמרתי שאני הולכת לפגוש את עירית לינור, שלי יחימוביץ' ועופרה מאירסון. אף אחת מהן לא הייתה חברה שלי אבל רציתי להפחיד אותו, לספר להן מה הוא עשה. אני לא יודעת אם כל אחת מסוגלת לעשות את מה שאני עשיתי. תמיד ידעתי לברוח, לימים התאמנתי בתרגולות של בעיטה לביצים שמעולם לא ניסיתי אותה".

  

ביום חמישי חשפה קוטלר בשידור חי כי גלעדי הציע לה הצעה מגונה: "הייתי בחורה צעירה שהגיעה לחדשות 2 בשנת 94'. הגיעה הצעה להגיש את תוכנית הבוקר של ערוץ 2 שהיה אז בתחילת דרכו. גלעדי מקבל אותי לריאיון. הריאיון עובר בהצלחה, תיק העבודות שלי מצא חן בעיניו, ואז אני מקבלת טלפון כמה שעות אחר כך, והוא מזמין אותי לארוחת ערב. ואז אני אומרת לו, 'מר גלעדי - מאוד מחמיא לי שאתה רוצה ארוחת ערב אבל אתה יודע שאני נשואה'. הוא מסביר לי: 'מה זה קשור, את לא יודעת איך מתקדמים בטלוויזיה בהוליווד?'".

 

יו"ר דירקטוריון קשת, דרורית ורטהיים, מסרה היום בשמה ובשם הנהלת החברה כי "עדויותיהן של עיתונאיות לגבי התנהגות בלתי ראויה לכאורה המיוחסת לאלכס גלעדי מצערות וכואבות עד מאוד. מבלי להידרש לפרטי המקרים עצמם, לנסיבות ולחלוף הזמן, אני מבקשת לחזק כל מי שחשה נפגעת או מבוזה כתוצאה מהתנהגות בלתי ראויה ופסולה. עבור אלה מבינינו שנפגעו מהטרדה מינית, במלל או במעשה, הזמן לא נותן מנוח.

 

"אני מבקשת לחזק את אחיותיי האמיצות באשר הן. אמשיך לעשות ככל שרק אוכל על מנת שיחד עם הנהלת קשת נאפשר לכל מי שעובדים עמנו סביבת עבודה בטוחה ומוגנת. בכוונתי לבוא בדברים עם אלכס גלעדי בהקדם האפשרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקוביץ, שאול גולן
טומי ויאיר לפיד
צילום: יואב דודקוביץ, שאול גולן
מומלצים