שתף קטע נבחר

סעודיה מאיימת: "ננהג בלבנון כמי שהכריזה נגדנו מלחמה בגלל חיזבאללה"

החרפה נוספת בקו ריאד-טהרן. סעודיה מאיימת שתשתמש בכל האמצעים האפשריים כדי להיאבק בחיזבאללה: "כל החלטות הממשלה - בגלל חיזבאללה. אנחנו נראה בלבנון כמי שהכריזה מלחמה על סעודיה". השר הסעודי לענייני המפרץ: "לבנון נחטפה על ידי חיזבאללה ואיראן שעומדת מאחוריו"

 

מלך סעודיה וסעד אל-חרירי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מלך סעודיה וסעד אל-חרירי(צילום: EPA)

שיא חדש במתיחות בין סעודיה לאיראן. המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז שוחח אתמול (ב') בצהריים עם ראש ממשלת לבנון המתפטר, סעד אל-חרירי, בעניין "התוקפנות של חיזבאללה נגד הממלכה". השר לענייני המפרץ, ת'אמר א-סבהאן, אמר לרשת "אל-ערבייה" כי ממשלת לבנון חייבת להיות מודעת לסכנה שחיזבאללה מהווה לסעודיה.

 

לדבריו, סעודיה לא מעוניינת שלבנון תיקח חלק ב"מלחמה שנפתחה נגד הממלכה וסעודיה תשתמש בכל האמצעים, המדיניים והלא-מדיניים, כדי להיאבק בחיזבאללה. א-סבהאן איים כי סעודיה תראה בממשלת לבנון כאילו הכריזה עליה מלחמה בהשפעת חיזבאללה. אל-חרירי נמצא בסעודיה בימים האחרונים, וממנה גם הודיע על התפטרותו בשידור מחשש לחייו.

 

א-סבהאן אמר כי הוא מצפה מממשלת לבנון להרתיע את חיזבאללה, והאשים אותה בכך שכל החלטותיה מושפעות מהארגון השיעי שנתמך על-ידי איראן. "לבנון נחטפה על ידי חיזבאללה ואיראן שעומדת מאחוריו", אמר בנחרצות.

 

השר הסעודי לענייני המפרץ, ת'אמר א-סבהאן, צייץ אתמול בבוקר: "לבנון אחרי ההתפטרות של אל-חרירי לא תהיה כמו שהוא הייתה לפני ההתפטרות. לא נסכים שהיא תהפוך למקום שממנו יוצא הטרור למדינות שלנו. ביד המנהיגים שלו נמצאת ההחלטה אם לבנון תהיה מדינה של טרור או מדינה של שלום".

 

שר החוץ האיראני מוחמד זריף האשים אתמול את סעודיה ב"בריונות" וב"ערעור היציבות האזורית באמצעות פרובוקציות". בסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו כתב כי "סעודיה משטחת את תימן בהפצצות, ורוצחת אלפי בני אדם ותינוקות חפים מפשע, מפיצה כולירה ואחראית לרעב במדינה. אבל היא מאשימה את איראן".

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ומלך סעודיה (צילום: MCT, EPA) (צילום: MCT, EPA)
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ומלך סעודיה(צילום: MCT, EPA)

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה האשים את ריאד ב"חטיפתו" של אל-חרירי, שמחזיק באזרחות סעודית ונתמך על ידה, וכינה את התפטרותו "טירוף". נסראללה התגרה באל-חרירי וקרא לו לשוב לביירות "אם הסעודים ירשו לו".

 

"חיזבאללה אחראית לשיגור הטיל". עאדל ג'ובייר ()
"חיזבאללה אחראית לשיגור הטיל". עאדל ג'ובייר

סעודיה כינתה את פעולותיה של איראן "צעד מלחמתי" בעקבות שיגור הטיל הבליסטי לעבר נמל התעופה ביום שבת על-ידי המורדים החות'ים בתימן. שר החוץ הסעודי עאדל ג'ובייר הטיל באופן חריג את האחריות על שיגור הטיל על חיזבאללה. בריאיון ל-CNN אמר ג'ובייר כי "מדובר בטיל איראני ששיגרו אנשי החיזבאללה מתימן". גורמים רשמיים בארה"ב האשימו את איראן בעבר בחימוש המורדים, אך טענותיהם של הסעודים טרם אומתו.  

 

"איראן לא יכולה לשגר טילים לעבר סעודיה ולצפות שנשב בחיבוק ידיים", אמר ג'ובייר וציטט את סעיף 51 במגילת האו"ם שמאפשר לתקוף מדינה אחרת בתור הגנה עצמית. "איראן הבריחה את הטיל בחלקים לתימן, ואנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה הרכיבו אותו בעצמם", אמר ג'ובייר והוסיף: "מדובר בצעד מאוד עוין. אנחנו מושיטים את ידינו לשלום מאז 1979, וכל מה שאנחנו מקבלים זה הרס ומוות".

 

דובר הקואליציה הערבית בסעודיה תקף שלשום את איראן בגין הסיוע שהיא מעניקה לכאורה למורדים החות'ים בתימן. הדובר פירט כי האיראנים מסייעים למורדים הן בהכשרה והן בטכנולוגיה ואמצעי לחימה. הסעודים הכריזו גם על "סגירה זמנית" של הגבולות בתימן בתגובה לשיגור הטיל, במטרה למנוע הברחות נוספות של אמצעי לחימה מהיבשה או דרך הים, אך התחייבו לשמור על הכנסת הסיוע ההומניטרי.


פורסם לראשונה 06/11/2017 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
המלך סלמאן וסעד אל-חרירי
צילום: EPA
מומלצים