שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הארווי ויינשטיין הפעיל סוכני מוסד לשעבר כדי למנוע את פרסום הפרשה"

  המפיק המטרידן שילם מאות אלפי דולרים לחוקרים על מנת לעקוב אחר עיתונאים ומתלוננות שעבדו על פרסום הפרשה בניסיון לעצור בעדם, על פי דיווח ב"ניו יורקר". עורך הדין של ויינשטיין: "הבנתי שיש פה בעיה ולא עשיתי מספיק כדי למנוע אותה"

  המפיק המושמץ הארווי ויינשטיין השתמש בחוקרים פרטיים, בהם יוצאי מוסד וארגוני מודיעין ישראלים אחרים, במשך למעלה משנה, על מנת לאתר שחקניות ועיתונאים שניסו להוביל לחשיפת מסכת ההטרדות והתקיפות ארוכת השנים שביצע, כך על פי כתבה שפורסמה הלילה (ג') באתר ה"ניו-יורקר".

   

  על פי הכתבה, ויינשטיין עשה שימוש בחברות בילוש שמציעות חוקרים פרטיים יוצאי מוסד וארגוני מודיעין נוספים בישראל, בהן "בלאק קיוב" ו-"קרול". בין השאר הם פנו תחת זהויות בדויות לעיתונאים שעבדו על הפרשה, על מנת להבין מאילו נשים נאספו עדויות.

   

   

  פיקח בעצמו על החקירה. וינשטיין (gettyimages) (gettyimages)
  פיקח בעצמו על החקירה. וינשטיין(gettyimages)

  במקרה אחד, חוקרת אספה מידע על אחת המתלוננות המרכזיות, רוז מק'גוון, שהאשימה את ויינשטיין באונס. היא התחזתה לפעילת זכויות נשים והקליטה לפחות ארבע פגישות איתה, בניסיון לגלות דברים שימנעו ממנה לפרסם את הפרטים בתקשורת.

   

  אותה חוקרת, שהציגה עצמה כ"דיאנה פיליפ, בכירה בקרן השקעות", הציעה לשחקנית 60 אלף דולר – כביכול תמורת השתתפות בכנס למאבק נגד אפליית נשים במקום העבודה. בחודשים הבאים השתיים נפגשו, בין היתר במלונות בלוס אנג'לס ובניו יורק, ופיליפ לחצה על מק'גוון על מנת שתעביר לה מידע. בתחקיר התברר כי פיליפ היא למעשה קצינה לשעבר בצה"ל ממוצא מזרח אירופי שעובדת עבור "בלאק קיוב".

   

  בניסיון נוסף למנוע ממנה להשמיע את תלונתה, דילן הווארד, איש תקשורת בכיר בארה"ב, הציע לחוקרים חומרים שיאיימו על מק'גוון, בהם הקלטה של אליזבת אוולן, אשתו לשעבר של הבמאי רוברט רודריגז, בה היא מספרת כי בין השתיים התקיימה מערכת יחסים.

   

  פרטי רשת הבילוש שהפעיל ויינשטיין מופיעים בהסכם שהגיע ל"ניו-יורקר", ונחתם בין המפיק וחברות המודיעין, לפיו המטרה היא להימנע מפרסום הפרשה. במהלך החקירות, נאסף מידע אודות עשרות נשים, תוך ניסיון לבנות להן פרופילים פסיכולוגיים כמו גם להתחקות אחר ההיסטוריה המינית שלהן. ויינשטיין פיקח על החקירה בעצמו, בעזרת עורכי הדין שלו, כשגם עשה שימוש באנשים שעבדו בעבר בתעשיית הקולנוע.

   

  חוקרים בנו פרופיל של ההיסטוריה המינית שלה. רוז מק'גוון (gettyimages) (gettyimages)
  חוקרים בנו פרופיל של ההיסטוריה המינית שלה. רוז מק'גוון(gettyimages)

  אחד מעורכי הדין של ויינשטיין, דייויד בוייס, שעבד בשירותו של אל גור בזמן שהיה מועמד לנשיאות ארה"ב, אישר את הפרטים על החקירה והצהיר כי ערך

  באופן אישי את החוזים עם חברות הבילוש. לדבריו התקשורת בין החוקרים ובין ויינשטיין החלה באוקטובר בשנה שעברה, אז שולמו 100 מתוך 600 אלף הדולר שיועדו לחברה "בלאק קיוב", שהיוו רק חלק מהכסף שהושקע בעניין. "במחשבה לאחור, ידעתי מספיק ב-2015 כדי להבין שיש פה בעיה שצריך לעשות משהו בנוגע אליה", סיפר עורך הדין ל"ניו-יורקר".

   

  מאחורי "בלאק קיוב", עומד דן זורלא (32), יוצא אחת מיחידות המודיעין המסווגות בישראל. את החברה הוא הקים לפני כארבע שנים עם חברו אבי ינוס. המטרה הייתה לבנות גרסה אזרחית של סוכנויות ביון צבאיות כמו ה-MI6 בבריטניה, ה-CIA בארה"ב או המוסד בישראל. אלא שמה שהתחיל כסטארט-אפ של כמה חברים הפך מאז לחברת ענק שמעסיקה עשרות מיוצאי קהילת המודיעין הישראלית - מגאוני מחשבים ועד סוכני חרש עם גולגולות על החגורה.

   

  תגובת "בלאק קיוב": "מדיניות 'בלאק קיוב' היא לעולם לא לדון על לקוחותיה עם צד שלישי כלשהו, וכן, לעולם לא לאשר או להכחיש כל ספקולציה לגבי עבודתה. משרדי עו״ד מובילים בישראל וברחבי העולם נעזרים בשירותי החברה לאיסוף ראיות בסכסוכים עסקיים מורכבים וביניהם איתור העומדים מאחורי קמפיינים תקשורתיים שליליים. החברה אינה פועלת בסכסוכים משפחתיים או הקשורים לאלימות. יודגש כי 'בלאק קיוב' עבדה, עובדת ותעבוד תמיד בהתאם לחוק, בכל מדינה בה היא פועלת ובהתאם לחוות דעת משפטיות ממשרדי עורכי-דין מובילים ברחבי העולם, ובהתאם לכך גם מאמצת לעצמה סטנדרטים אתיים גבוהים ביותר בכל פעולותיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  gettyimages
  הארווי ויינשטיין. שילם מאות אלפי דולרים לחוקרים יוצאי מוסד
  gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים