שתף קטע נבחר

סערה בממשלה: אושר חוק למיסוי הכנסות קק"ל

הממשלה אישרה את החוק הקובע כי אם קק"ל לא תעביר מדי שנה 80% מהכנסותיה למדינה - יבוטל הפטור שלה ממסים. השרים אורי אריאל וחיים כץ התנגדו. השרה איילת שקד נמנעה. ח"כ סמוטריץ' תקף: כחלון מנסה לחסל את קק"ל. ח"כ חנין קרא מנגד: להלאים את קק"ל. הרקע: החלטת דירקטוריון קק"ל להעביר רק מיליארד שקל - ולא 2 מיליארד כפי שסוכם

סערה פוליטית סביב תקציב הקרן הקיימת לישראל (קק"ל): הממשלה אישרה היום (ג') את הצעת החוק הממשלתית הקובעת כי קק"ל תעביר מדי שנה 80% מהכנסותיה לקופת המדינה, למימון פרויקטים של תשתיות לאומיות. השרים אורי אריאל וחיים כץ התנגדו. השרה איילת שקד נמנעה.

 

הממשלה החליטה לקדם את החוק על רקע החלטת דירקטוריון קק"ל אתמול להיענות חלקית לבקשת הממשלה ולהעביר רק מיליארד שקל לתקציב המדינה. זאת בניגוד להסכם בין הקרן לאוצר על העברת 2 מיליארד שקל, מחצית הסכום ב-2018 והיתרה ב-2019. החלטת הממשלה תלויה באישור ועדת הכספים, והיא התכנסה בצהריים לדון בנושא.

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)
 

ישיבת הממשלה הייתה סוערת וטעונה. השר חיים כץ התנגד ואמר שלא הובאו לפניו כל הנתונים שיאפשרו לו לקבל החלטה מושכלת. 

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "במהלך השנים הקרן הקיימת לישראל עשתה דברים חשובים למען העם היהודי ולמען מדינת ישראל. אבל היום ברור יותר מתמיד שעתידו של העם היהודי קשור בעבותות לעתידה של מדינת ישראל, כאן ייקבעו גורלו ועתידו של העם היהודי. 

 

"הצרכים של מדינת ישראל הם רבים, הקרן הקיימת לישראל מוכרת מדי שנה קרקעות ומקבלת עבור זה מיליארדי שקלים. חשוב מאוד שהכסף הזה יופנה לצרכים של מדינת ישראל. הצרכים אינם יכולים לחכות, זה מהות הישיבה שאנחנו מקיימים היום ואנחנו נקבל החלטה בנידון".

 

סמוטריץ': אעשה הכול לעצור את הטירוף

התגובות הסוערות הגיעו גם משורות הקואליציה והאופוזיציה. חבר הקואליציה וחבר ועדת הכספים ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את ההחלטה ואמר כי שר האוצר משה כחלון "מחסל את קק"ל ומשעבד את הכנסותיה לכלכלת הבחירות שלו".

 

לדברי סמוטריץ': "אמש הפיץ משרד האוצר נוסח חדש לחוק ההשתלטות על קק"ל שיונח היום בפני ועדת כספים. הנוסח המעודכן מלאים למעשה את קק"ל ואת הכנסותיה. הוא מכפיף את קק"ל לחוק חובת המכרזים באופן מוחלט וקובע כי 80% אחוז מהכנסותיה בכל שנה יועברו לקופת האוצר. בחוק החדש אף נקבע שהכסף של קק"ל יעבור ישירות לתקציב המדינה ולא לפרויקטים לאומיים וללא שיתוף קק"ל בפרויקטים כפי שהופיע בנוסח הקודם.

 

"ממשלת ישראל רומסת ברגל גסה הסכמים שהיא חתומה עליהם מול קק"ל רק בתקציב הקודם ומשדרת שאי אפשר לסמוך עליה ועל התחייבויותיה. אין שום היגיון במחטף הזה. לאחר שקק"ל עמדה בהתחייבותה והעבירה לקופת המדינה 2.2 מיליארד שקל בתקציב הקודם, גדל לאוצר התיאבון. החוק הזה מלאים את קק"ל ומגייס את כספי העם היהודי לדורותיו לצרכים פוליטיים צרים.

 

"איני מצליח להבין את הלהיטות של חברי הקואליציה שמוכנים במהלך בזק כוחני להעניק למפלגת כולנו מיליארדים רבים תוך פגיעה אנושה בקק"ל. דירקטוריון קק"ל אישר העברה של מיליארד שקל לתקציב המדינה לשנת 2018. הוויכוח על מיליארד נוסף הוא לשנת 2019, ולא ברור מה בוער לאוצר להביא מהיום למחר, בדחיפות כזו, את הצעת החוק כשמדובר רק על תקציב שנת 2019. חלוקת עודפי התקציב לשנת 2018 תסוכם בקואליציה ויחלו דיוני התקציב לשנת 2019, אם וכאשר לאחר שתקציב 2019 יוסכם על כל סיעות הקואליציה יתברר שנדרש תקציב נוסף למטרות נוספות, ניתן יהיה לפנות שוב לקק"ל". 

 

סמוטריץ' הוסיף: "המהלך כולו הוא חמור ולא ראוי ואעשה כל שביכולתי לעצור את הטירוף הזה".

 

חנין: את קק"ל צריך לפרק

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) קרא מנגד בעמוד הפייסבוק שלו "להלאים את קק"ל". לדבריו, "למה לנו גוף פרטי שעושה מיליארדים מאדמות ציבוריות והופך אותם לחגיגת מקורבים? למה לנו חברה שמגלגלת מיליארדים ולא משלמת מיסים?

למה לנו גוף שמלבין אפליה מקוממת ופסולה בין אזרחים יהודים וערבים?

 

"קק"ל מרוויחה מיליארדים מאדמות של כולנו. אסור להסכים לכך. את קק"ל צריך לפרק, להלאים את נכסיה ולהעביר את סמכויותיה לגופי המדינה. במדינה דמוקרטית המחויבת לשוויון בין אזרחיה אין מקום ואין צורך בגוף כזה. את אדמות הציבור וכספי הציבור שבידי קק״ל צריך להחזיר לציבור - כדי שישמשו לפתרון משבר הדיור, לתועלת כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים