שתף קטע נבחר

"אתה סרסור", "אף אחד לא יסתכל עלייך": צפו בעימות סוער בכנסת

במהלך דיון בוועדת הכספים על חוק קק"ל פנה ח"כ אורן חזן לח"כ רחל עזריה מכולנו ואמר לה: "הייתי מלמד אותך כמה דברים". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) ענתה לו: "סרסור, בושה שאתה בכנסת". חזן תקף בחזרה: "אפילו דילרית לא הייתי נותן לך להיות"

 

כך מתנהלים בכנסת ישראל: במהלך דיון בוועדת הכספים שהתקיים היום (ג') על חוק, שבמסגרתו תעביר הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) 80 אחוז מהכנסותיה לקופת המדינה, התפתח עימות מילולי חריף בין חברי הכנסת אורן חזן (הליכוד) ומיכל בירן (המחנה הציוני). צפו בעימות.

 

במהלך הדיון צעק חזן לעבר ח"כ רחל עזריה (כולנו) ואמר לה: "הייתי מלמד אותך כמה דברים". בשלב הזה התערבה בירן מהאופוזיציה והשיבה לחזן: "היא תסתדר בלי המיומנות של ניהול קזינו בבורגס".

 

בשלב הזה החריף העימות בין השניים. "לא הייתי נותן לך להיות דילרית", אמר חזן לבירן והיא השיבה: "סרסור, בושה שאתה בכנסת". חבר הכנסת מהליכוד, שידע לא מעט עימותים מילוליים, המשיך לתקוף: "את רוצה למלא טופס עבודה? גם ככה אף אחד לא יסתכל עלייך".

עימות מילולי חריף. חברי הכנסת בירן וחזן (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
עימות מילולי חריף. חברי הכנסת בירן וחזן(צילום: יואב דודקביץ)

חזן הגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת נגד בירן משום שכינתה אותו "סרסור". עזריה ומירב בן ארי ביקשו מיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) להוציא את חזן מהדיון. גם בירן הגישה תלונה לוועדת האתיקה: "יחס מבזה וסקסיסטי זה מצד חבר הכנסת חזן הוא הטרדה מינית לכל דבר. אני מצפה שהוועדה שבראשותך תתייחס למקרה בחומרה ותנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להעניש את חבר הכנסת ולהרתיע מפני הישנות של מקרה כזה".

 

ח"כ עזריה הגיבה על התקרית ואמרה: "ח"כ אורן חזן פוגע בצורה שיטתית באמון הציבור בחברי הכנסת. התבטאויותיו היום כלפיי וכלפי חברתי, ח"כ מיכל בירן, היו פוגעניות, ואני לא מתכוונת לעבור עליהם בשתיקה. בכל פעם שמקיימים דיון ענייני ומקצועי, ברגע שח״כ חזן נכנס לוועדה הדיון יורד לשיח בוטה, גס ומתלהם. הכלים הרגילים מול חברי כנסת לא יעילים, יש צורך לנקוט יד קשה במקרים כאלו. כל יום שח"כ חזן מכהן בתפקידו, מעמד הכנסת הולך ופוחת"

 

הממשלה אישרה היום את הצעת החוק הממשלתית הקובעת כי קק"ל תעביר מדי שנה 80% מהכנסותיה לקופת המדינה, למימון פרויקטים של תשתיות לאומיות. השרים אורי אריאל וחיים כץ התנגדו. השרה איילת שקד נמנעה. הדיון עבר לוועדת הכספים, שם התפתח עימות סוער, שהגיע לשיאו בחילופי הדברים הקשים בין בירן וחזן.

 

חבר ועדת הכספים, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), תקף את החלטת הממשלה ואמר כי שר האוצר משה כחלון "מחסל את קק"ל ומשעבד את הכנסותיה לכלכלת הבחירות שלו". הוא הוסיף: "אמש הפיץ משרד האוצר נוסח חדש לחוק ההשתלטות על קק"ל שיונח היום בפני ועדת כספים. הנוסח המעודכן מלאים למעשה את קק"ל ואת הכנסותיה. הוא מכפיף את קק"ל לחוק חובת המכרזים באופן מוחלט וקובע כי 80% אחוז מהכנסותיה בכל שנה יועברו לקופת האוצר. בחוק החדש אף נקבע שהכסף של קק"ל יעבור ישירות לתקציב המדינה ולא לפרויקטים לאומיים וללא שיתוף קק"ל בפרויקטים כפי שהופיע בנוסח הקודם.

 

חבר הכנסת מהבית היהודי איים כי "המהלך כולו הוא חמור ולא ראוי ואעשה כל שביכולתי לעצור את הטירוף הזה. ממשלת ישראל רומסת ברגל גסה הסכמים שהיא חתומה עליהם מול קק"ל רק בתקציב הקודם ומשדרת שאי אפשר לסמוך עליה ועל התחייבויותיה. אין שום היגיון במחטף הזה".

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) קרא מנגד בעמוד הפייסבוק שלו "להלאים את קק"ל". לדבריו, "למה לנו גוף פרטי שעושה מיליארדים מאדמות ציבוריות והופך אותם לחגיגת מקורבים? למה לנו חברה שמגלגלת מיליארדים ולא משלמת מיסים?

למה לנו גוף שמלבין אפליה מקוממת ופסולה בין אזרחים יהודים וערבים?

 

"קק"ל מרוויחה מיליארדים מאדמות של כולנו. אסור להסכים לכך. את קק"ל צריך לפרק, להלאים את נכסיה ולהעביר את סמכויותיה לגופי המדינה. במדינה דמוקרטית המחויבת לשוויון בין אזרחיה אין מקום ואין צורך בגוף כזה. את אדמות הציבור וכספי הציבור שבידי קק״ל צריך להחזיר לציבור - כדי שישמשו לפתרון משבר הדיור, לתועלת כולנו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ
חברי הכנסת מיכל בירן ואורן חזן
צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ
מומלצים