שתף קטע נבחר

קק"ל הודיעה על ביטול ההסכם מול רשות מקרקעי ישראל

לאחר שהממשלה החליטה לקדם את הצעת החוק שתוביל לכך שקק"ל תעביר מדי שנה 80% מהכנסותיה למדינה, החליטה קק"ל לבטל את ההסכם מול רשות מקרקע ישראל - מה שעלול להוביל להקפאת שיווקים של קרקעות לבנייה

קק"ל משיבה מלחמה: בעקבות החלטת הממשלה היום (ג') להמשיך לקדם את הצעת החוק הקובעת כי קק"ל תעביר מדי שנה 80% מהכנסותיה לקופת המדינה - קק"ל הודיעה על ביטול ההסכם מול רשות מקרקעי ישראל. מהלך שעלול להוביל להקפאת שיווקים של קרקעות לבנייה.

 

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 

במכתב של מנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי, למנהל רמ"י עדיאל שמרון, נכתב: "לאור הפרות חוזרות ונשנות של ממשלת ישראל את חובותיה, הננו להודיע כי רשות מקרקעי ישראל נדרשת בזאת שלא לבצע כל פעולה בקרקעות שבבעלות קק"ל, לרבות כל פעולת שיווק קרקעות בבעלות קק"ל או כל עסקה אחרת בקשר לקרקעות שבבעלות קק"ל".

 

כאמור, המכתב נשלח בתגובה לכך שהממשלה החליטה לקדם היום את הצעת החוק על רקע החלטת דירקטוריון קק"ל אתמול להיענות חלקית לבקשת הממשלה ולהעביר רק מיליארד שקל לתקציב המדינה. זאת בניגוד להסכם בין הקרן לאוצר על העברת 2 מיליארד שקל, מחצית הסכום ב-2018 והיתרה ב-2019. החלטת הממשלה תלויה באישור ועדת הכספים, והיא התכנסה בצהריים לדון בנושא.

 

קק"ל צפויה לקבל ב-2017 סכום שיא של 1.4 מיליארד שקל מהשבחת קרקעותיה. עד כה הסתדרו העניינים בפשרות מוסכמות שגברו על המשברים השנתיים. המשבר האחרון נפתר זמנית בהסכמה שהקק"ל תעביר למדינה 2.2 מיליארד שקל לתמיכה בתקציבי 2016/17 בתנאי שלא יהיו למדינה דרישות נוספות עד 2021. ההסכמה נועדה להקפיא משברים נוספים אבל הקיפאון הופר בדרישת האוצר למיליארד שקל נוספים הדרושים ל-2018.

 

"מחסלים את קק"ל" 

חבר הקואליציה וחבר ועדת הכספים ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את ההחלטת הממשלה ואמר כי שר האוצר משה כחלון "מחסל את קק"ל ומשעבד את הכנסותיה לכלכלת הבחירות שלו".

 

לדברי סמוטריץ': "אמש הפיץ משרד האוצר נוסח חדש לחוק ההשתלטות על קק"ל שיונח היום בפני ועדת כספים. הנוסח המעודכן מלאים למעשה את קק"ל ואת הכנסותיה. הוא מכפיף את קק"ל לחוק חובת המכרזים באופן מוחלט וקובע כי 80% אחוז מהכנסותיה בכל שנה יועברו לקופת האוצר. בחוק החדש אף נקבע שהכסף של קק"ל יעבור ישירות לתקציב המדינה ולא לפרויקטים לאומיים וללא שיתוף קק"ל בפרויקטים כפי שהופיע בנוסח הקודם".

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הרשות שומרת על האינטרסים הציבוריים מעצם היותה הזרוע של מדינת ישראל לניהול אדמות הלאום. הרשות מנהלת את אדמות קק״ל מתוקף שלושה חוקים, אחד מהם חוק יסוד. האמנה בין הארגונים קובעת, שאם צד אחד החליט לא להמשיך, הממשלה תגיש הצעת חוק לתיקון שלושת החוקים. כל זמן שלא תוקנו, אין שום שינוי, גם אם האמנה לא בתוקף. לפיכך, רשות מקרקעי ישראל תמשיך לתכנן ולשווק את קרקעות הלאום, כפי שהיה עד כה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים