שתף קטע נבחר

היועמ"ש מוסיף לתקוף: "הצעות חוק שאושרו מבקשות לשנות את האיזון בין גופי השלטון"

באירוע פרידה מנשיאת העליון מרים נאור אמר אביחי מנדלבליט כי "חוק ההמלצות" וחוקים נוספים אושרו בוועדת השרים על אף שהביע "התנגדות נחרצת" להם. לדבריו, "יש להקפיד שלא תיפגע ההגנה על שלטון החוק"

 

היועמ"ש מנדלבליט, הערב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
היועמ"ש מנדלבליט, הערב(צילום: אלכס קולומויסקי)

היועץ המשפטי לממשלה מוסיף להתנגד להצעות החוק שיגנו על ראש ממשלה מכהן מחקירות ומהמלצת משטרה לכתב אישום: אביחי מנדלבליט התייחס הערב (ג') להצעות החוק שיזמו ח"כים של הליכוד, בהם החוק הצרפתי וחוק ההמלצות.

 

"לאחרונה הבעתי את התנגדותי הנחרצת למספר הצעות חוק שסברתי שיש בהן כדי להוביל לפגיעה קשה בעקרונות יסוד", אמר הערב היועמ"ש במהלך נאומו באירוע פרידה מנשיאת בית המשפט העליון היוצאת מרים נאור, מטעם לשכת עורכי הדין. "אף על פי כן, חלק מן ההצעות נידונו ואושרו אך שלשום בוועדת השרים לענייני חקיקה, על אף שהבעתי התנגדותי הנחרצת להן".

 

"הצעות חוק אלה", המשיך מנדלבליט, "וכן הצעות חוק נוספות שהועלו לאחרונה, מבקשות לשנות את האיזון העדין שבין גופי השלטון השונים, ועל כן יש לנהוג בהן בזהירות ותוך הקפדה יתרה שלא תיפגע ההגנה על שלטון החוק, ושלא חלילה יצא שכרנו בהפסדנו, ואינטרס הציבור כולו יפגע".

 

למרות התנגדותו של מנדלבליט לחוק איסור המלצות המשטרה, הצעת החוק אושרה בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון האחרון. עם זאת, הוחלט כי החוק יקודם רק בהסכמת השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שהתנגד לחוק בגרסתו הנוכחית. פרקליט המדינה שי ניצן, שהגיע באופן חריג לישיבת ועדת השרים, שם דנו בחוק שימנע מהמשטרה להמליץ על הגשת כתבי אישום, אמר כי זהו "חוק מזיק שמהווה סתימת פיות למשטרה".

 

 

בתחילת השבוע אמר ח"כ דוד אמסלם (ליכוד), יוזם החוק, כי אין למאמצי החקיקה קשר לנתניהו, וגם החוק הצרפתי כלל לא קשור לראש הממשלה המכהן. אמסלם הבהיר באולפן ynet: "החוק הזה נדרש למדינת ישראל ולאזרחי מדינת ישראל. מדובר בחוק שנוגע למאות אלפי אזרחים במדינת ישראל במצטבר. בסופו של עניין אני לא יודע מה זה חוק פרסונלי. אם אנחנו עכשיו מעלים את קצבת הזיקנה בגלל שנתניהו יכול ליהנות מזה, זה חוק פרסונלי?".

 

באירוע הפרידה מנאור הערב בירך אותה מנדלבליט: "את מותירה אחריך מערכת משפט עצמאית, מקצועית וחזקה. לנגד עינייך עמדה כל העת התחייבות שלקחת על עצמך ביום בו התחלת לכהן בתפקיד זה לשמור על מערכת המשפט. לא הייתה זאת תקופה קלה. בתורך העמדת לנו מורשת איתנה של שמירה על שלטון החוק על והאינטרס הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מנדלבליט, הערב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים