שתף קטע נבחר

בגיל 81, סילביו ברלוסקוני חוזר

שובו של ה"בונגה בונגה": מי שכיהן כראש ממשלת איטליה 4 פעמים, הורשע בהונאת מס, התרברב בביצועיו המיניים והסתבך בסקס עם קטינה - הוביל השבוע את המרכז-ימין לניצחון גדול בסיציליה לקראת הבחירות הכלליות

בעולם שאחרי פרשת הארווי וינשטיין אדם הגיוני אמור היה לקבוע שלסילביו ברלוסקוני, שבעבר נחשף כי אירח מסיבות מין פרועות עם נשים צעירות ושנהג להתרברב ביכולותיו המיניות, אין שום סיכוי לשקם את הקריירה הפוליטית שלו. אבל פוליטיקה איטלקית והיגיון מעולם לא היו מילים נרדפות.

ברלוסקוני. החברה צעירה ממנו ב-49 שנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברלוסקוני. החברה צעירה ממנו ב-49 שנה(צילום: AFP)

שלשום רשם גוש הימין של ברלוסקוני, מי שכיהן ארבע פעמים כראש ממשלת איטליה, ניצחון גדול בבחירות המקומיות בסיציליה, וכעת נראה שסילביו חזר למושב הנהג. "ברלוסקוני חי", הכריזה הבוקר כותרתו של עיתון הימין "לה וריטה". בעיתון "קוריירה דלה סרה" הציגו קריקטורה שבה נראה ברלוסקוני, עטוף בתכריכים, קם מקברו כמו לזרוס בברית החדשה.

 

הבחירות בסיציליה – שהמועמד מטעם ברלוסקוני, נלו מוסומצ'י, רשם בהן ניצחון גדול – נתפשות כניסוי כלים חשוב לקראת הבחירות הכלליות הצפויות להיערך באיטליה לפני חודש מאי.

 

ברלוסקוני, איל תקשורת בן 81, התגייס לחלוטין לקמפיין של מוסומצ'י ופעל נמרצות לקידום ניצחונו. הוא הניח שניצחון בסיציליה יהיה עבורו קרש קפיצה חזרה לראשות מחנה המרכז-ימין. שערוריות המין של ברלוסקוני כלל לא היו עניין הפעם.

תומכי מפלגת "פורצה איטליה" של ברלוסקוני. "באיטליה שערוריות עוזרות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי מפלגת "פורצה איטליה" של ברלוסקוני. "באיטליה שערוריות עוזרות"(צילום: AFP)

"למרבה הצער זו מדינה שבה אם מישהו מפר את החוק בכל הנוגע להתנהגות המינית מעריצים אותו" אומרת אנה פואה, פרופסור להיסטוריה החברה בקבוצה של נשים שמוציאות לאור מדי חודש את מהדורת הנשים של העיתון "לוזרבטורה רומאנו" בוותיקן.

 

רק לפני ימים אחדים נאלץ שר ההגנה של בריטניה, מייקל פלון, להתפטר אחרי שנחשף כי הוא נגע בירכה של שדרנית רדיו בשנת 2002 – מעשה גס אולי, אבל עדיין לא מתקרב למעשים שיוחסו לברלוסקוני. "זו מדינה – ואני מצטערת שאני צריכה לומר זאת – שבה מי שמפר את החוק מקבל קולות", אומרת פואה. "כל אחד רוצה להיות זה שמפר את החוק וחומק מעונש, וברלוסקוני עשה את זה בתחום שאנשים אוהבים יותר מכול – בתחום המיני".

 

מסיבות החשק של ברלוסקוני, נזכיר, זכו לכינוי "בונגה בונגה", שמקורו אינו ודאי. הוא נהג לארח נשים צעירות באחוזתו במילאנו, וכשהתפרסמו מעלליו השם "בונגה בונגה" הפך לחלק מהלקסיקון האיטלקי המודרני. לשערוריות המין שנחשפו הייתה תרומה משמעותית לגירושים המתוקשרים של ברלוסקוני מרעייתו השנייה, ורוניקה לריו, בשנת 2014. חברתו הנוכחית, פרנצ'סקה פסקלה, צעירה ממנו ב-49 שנה.

"עם ברלוסקוני אתה יודע מה תקבל". מחכים לבית המשפט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"עם ברלוסקוני אתה יודע מה תקבל". מחכים לבית המשפט(צילום: AFP)

ברלוסקוני גם אמור לעמוד לדין באשמה שניסה לשחד עדים כדי שלא יחשפו מידע הקשור להאשמות שהוא שילם לצעירה כדי שתקיים איתו יחסי מין. בתיק הקשור לתיק הזה ושעניינו כבר הסתיים הוא זוּכּה מקיום יחסי מין עם קטינה בת 17. הוא מכחיש עד היום שפעל שלא כשורה.

 

העניין הוא שבפוליטיקה האיטלקית – כך טוענים פרשנים – שערוריות עוזרות יותר מאשר מפריעות. "ברלוסקוני הוא כמו מכונית משומשת שבאה עם אחריות. אתה יודע מה תקבל", מסביר ג'ובאני אורסינה, פרופסור להיסטוריה מודרנית באוניברסיטת לואיס ברומא. "אפילו אדם שמלאו לו 81 שנה ושעבר כבר את כל העניינים והשערוריות האלה יכול להיראות בחירה טובה – לא בגלל כוחו אלא בגלל חולשותיהם של אחרים".

 

לעת עתה ברלוסקוני אינו יכול להתמודד בבחירות משום שבשנת 2013 הוא הורשע בהונאת מס, אבל הוא מקווה שבית הדין האירופי לזכויות אדם יהפוך את הפסיקה ויעשה זאת מספיק מוקדם כדי לאפשר לו להתמודד בבחירות של השנה הבאה.


פורסם לראשונה 07/11/2017 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ברלוסקוני. "פה מי שמפר את החוק מקבל קולות"
צילום: AFP
מומלצים