שתף קטע נבחר

"מה המסר לנפגעות?": השופט שרצה להחמיר בעונש הסמפכ"ל לשעבר נותר במיעוט

חצי שנה אחרי שבית משפט השלום גזר 400 שעות לתועלת הציבור על ניצב בדימוס ניסים מור, שהורשע בהטרדה מינית ובהפרת אמונים, סבר השופט יואל עדן מבית המשפט המחוזי כי יש להחמיר בעונשו: "הפיק לעצמו סיפוק תוך ניצול מצוקת המתלוננות". עדן נותר בדעת מיעוט, ההחלטה נותרה על כנה

 

סגן המפכ"ל לשעבר, ניסים מור, בבית המשפט (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
סגן המפכ"ל לשעבר, ניסים מור, בבית המשפט(צילום: הרצל יוסף)

השופט יואל עדן מבית המשפט המחוזי בבאר שבע סבר כי יש להחמיר בעונשו של סגן המפכ"ל לשעבר ניסים מור, שהודה והורשע בהטרדה מינית ובהפרת אמונים, אולם קביעתו נותרה בדעת מיעוט. כך עלה הבוקר (יום ד') בדיון שנערך בבית המשפט בערעורים שהגישו המדינה וניצב מור להחלטת בית משפט השלום בעיר לפני כחצי שנה.

 

זינוק בפניות נשים למרכזי הסיוע עקב חשיפת תקיפות מיניות

 

"המערער הפעיל את סמכותו והשתמש ברום מעמדו בניסיונות להפיק לעצמו סיפוק של צרכיו תוך ניצול מצוקתן של המתלוננות", כתב השופט עדן בבקשה להחמיר את עונשו של מור, שנידון בבית משפט השלום ל-400 שעות עבודות לתועלת הציבור. בעתירתה ביקשה המדינה להמיר את עונש השעות לתועלת הציבור בחצי שנת עבודות שירות במסגרת שירות בית הסוהר.

השופט עדן. נותר בדעת מיעוט (צילום: אתר בתי המשפט) (צילום: אתר בתי המשפט)
השופט עדן. נותר בדעת מיעוט(צילום: אתר בתי המשפט)

ואולם ראש הרכב השופטים יורם צלקובניק והשופטת גילת שלו החליטו להותיר את העונש שהוטל על מור על כנו. השופט עדן, שנותר כאמור בדעת מיעוט, כתב עוד בהחלטתו כי "ענישה הכוללת שעות לתועלת הציבור בגין סדרה חמורה של מעשים המבוצעים על ידי מי שנמצא ברום המעמד והשררה שנמצא בו המערער, אינה נותנת את התחושה או הביטחון הנדרשים. לא לנפגעות ביצוע העבירות על ידי המערער (מור. א"ק) ולא לנפגעות מביצוע עבירות שכאלו בכלל".

 

עוד כתב השופט עדן בדעת המיעוט כי "מה המסר שיועבר בענישה שכזו לנפגעות ביצוע העבירות, לנפגעות עתידיות אפשריות ולמענה הנדרש לפגיעה בערכים המוגנים שביצע במעשיו החוזרים והנשנים?". השופט קבע כי השארת העונש על כנו, "משמעותה מענה פייסני, מקל ונעדר היבטים של התרעה וגמול".

 

מור הודה והורשע כאמור במסגרת הסדר טיעון עם המחלקה לחקירות שוטרים בעבירות של הטרדה מינית ובהפרת אמונים. בית משפט השלום גזר עליו ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, 400 שעות לתועלת הציבור ופיצוי בסך עשרת אלפים שקלים לכל אחת משלוש המתלוננות נגדו. המחלקה לחקירת שוטרים ביקשה להטיל עליו עונש של חצי שנת עבודות שירות, ואילו סנגורו, עו"ד מיכה גבאי, ערער על חומרת העונש.

 

לפי כתב האישום המתוקן שבו הוא הורשע, מור יצר קשרים אינטימיים עם שוטרות בתפקידים זוטרים וקיים תכתובות בעלות אופי מיני עם שוטרות שכפופות לו. בכתב האישום הופיעו שלוש פרשות שבהן הטריד מינית שוטרות. בחודש פברואר השנה התקיים שלב הטיעונים לעונש, ובמהלכו אמר הסמפכ"ל לשעבר: "כשלתי ברגעים של חולשה אנושית. אני מתנצל על כך מעומק הלב".

 

סניגוריו של מור, עו"ד מיכה גבאי וליאור מרכס, מסרו בתגובה: "לכאורה יש שמחה על דחיית ערעור המדינה ואישור העונש של בית משפט השלום, אבל ישנו עצב על הדרך שבה סיים ניסים מור את תרומתו לחברה ולמדינה. נקווה שזה סוף פסוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
ניצב בדימוס מור
צילום: הרצל יוסף
מומלצים