שתף קטע נבחר

בהלה במפרץ חיפה: להבה חריגה בבתי הזיקוק

תיעוד מטריד: תושבי חיפה והקריות צילמו את הלהבה הגדולה מהלפיד בבזן, שבערה במשך כ-4 שעות עקב תקלה במפעל כרמל אולפינים. "נמאס לנו להיחנק מריחות זוועה ומחומרים מסרטנים"

 

 

תקלה במפעל כרמל אולפינים שוב גרמה אמש (יום ד') ללפיד גבוה במיוחד במתחם בתי הזיקוק, לפיד ש"מאיר" לרחוק במפרץ חיפה. תושבים זועמים תיעדו את הבעירה והעבירו את התיעוד ל-ynet. בסביבות השעה שתיים לפנות בוקר כבתה הלהבה לאחר שבערה במשך כ-4 שעות.

 

בימים האחרונים נמסר מבתי הזיקוק כמה פעמים על האפשרות ללפיד גבוה, בשל השבתה והפעלה של מתקן המונומרים, אולם כעת מדובר בתקלה ובלפיד גבוה במיוחד, שבער באופן חריג מהשעה 10 בערב אמש. על פי הצילומים הלפיד פלט גם עשן.

הבעירה החריגה בבתי הזיקוק (צילום: ולדיק חונונוב) (צילום: ולדיק חונונוב)
הבעירה החריגה בבתי הזיקוק(צילום: ולדיק חונונוב)
 

 (צילום: טלי גריקשטס) (צילום: טלי גריקשטס)
(צילום: טלי גריקשטס)


 (צילום: מורן ניב) (צילום: מורן ניב)
(צילום: מורן ניב)

"נמאס לנו לשבת כל היום והערב ולהיחנק מריחות זוועה, מעשן שחור ומחומרים שמסרטנים אותנו", אמרה ל-ynet חברת מועצת העיר חיפה, שרית גולן שטיינברג. "תקלה רודפת תקלה בבזן ורק מקריאת ההודעות שהחברה מפרסמת באתר שלה, ניתן להבין שאין להם באמת יכולת לשלוט באופן בטוח על המתקנים שלהם. מי שמשלם את המחיר היקר אלו תושבי חיפה".

 

גולן שטיינברג הזכירה כי "רק השבוע שמענו את נציג משרד הבריאות בדיוני הוועדה הגיאוגרפית, הדנה באפשרות להקמת מועצה תעשייתית כאן, אומר כי המפרץ בחיפה סובל מתחלואה עודפת של מחלות סרטן, מחלות לב ומחלות נשימה גם אצל ילדים. ממשלת ישראל, במקום לטפל במפגע הזה שהורג אנשים, בוחרת לתת פרס לבתי הזיקוק ולבחון האפשרות להופעה למועצה תעשייתית רחוקה מעין הציבור. לנו התושבים נמאס".

 

מאיגוד ערים לאיכות סביבה בגליל המערבי נמסר לאחר הדיווחים על הלהבה כי "המפעל פרסם הודעה על התקלה. צוות של האיגוד ייצא למקום לעקוב מקרוב. האיגוד בקשר עם המשרד להגנת הסביבה והרשויות המוסמכות".

 

מהמפעל נמסר כי שוב מדובר בתקלה במתקן המונומרים המזקק אתילן, וקריסת המדחס במתקן. "יש לציין שהלפיד הינו אמצעי בטיחותי שנועד לשרוף באופן יעיל עודפי גזים, הנוצרים בעת פעילות תפעולית", הוסיפו.

 

בעקבות אירועים דומים בשנה שעברה הוציאה עיריית חיפה צו סגירה למפעל, אולם בית המשפט ביטל את הצו. בעקבות שימוע שערך המשרד להגנת הסביבה בנושא, נפתחה בחודש מאי השנה חקירה פלילית נגד המפעל ובעלי תפקידים בו.

 


 


פורסם לראשונה 08/11/2017 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ולדיק חונונוב
הלפיד בבתי הזיקוק
צילום: ולדיק חונונוב
מומלצים