שתף קטע נבחר

המפכ"ל לשעבר חפץ: "רוצים להפחיד את המשטרה"

ברקע שורת היוזמות להחלשת עבודת המשטרה אמר המפכ"ל לשעבר אסף חפץ בריאיון לאולפן ynet כי הוא לא זוכר השתלחויות כאלה: "נבחרי הציבור לא מבינים שיש גבול ליכולת החקיקה שלהם". עם זאת הוא ציין כי היוזמות לא ישפיעו על עבודת האכיפה: "המשטרה והמפכ"ל מספיק חזקים"

 

 

"אני לא זוכר השתלחויות כאלה. הם רוצים להגן על ראש הממשלה ורוצים להפחיד את המשטרה". כך אמר הבוקר (יום ה') מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב-ניצב בדימוס אסף חפץ, בעקבות שלל היוזמות של הקואליציה הנוגעות לעבודת המשטרה.

 

יום לאחר שהכנסת אישרה בקריאה טרומית את החוק שיאסור על המשטרה להמליץ לפרקליטות על כתב אישום בתום חקירה ("חוק ההמלצות"), אמר חפץ בריאיון לאולפן ynet כי "נבחרי הציבור לא מבינים שיש גבול ליכולת החקיקה שלהם ולהחלטות שלהם, שזה ברמה של טמטום".

"המפכ"ל והשוטרים לא מושפעים". חפץ (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
"המפכ"ל והשוטרים לא מושפעים". חפץ(צילום: דנה קופל)

לשורת החקיקות שנועדה להחליש את כחולי המדים התווספה אמש יוזמה של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), שלפי הפרסום ב"חדשות 2" תביא להקטנת שכרו של המפכ"ל ולהעלאת שכרו של ראש הממשלה. לדברי חפץ, היוזמות לא ישפיעו על עבודת הארגון שאחראי על אכיפת החוק: "המשטרה מספיק חזקה והמפכ"ל מספיק חזק לעמוד בהתקפות האלה, ואני כאן כדי לתת להם גיבוי. אין לי שום ספק שהמפכ"ל והשוטרים לא מושפעים מהדברים האלה".

 

חפץ הוסיף בעניין זה כי "אנחנו רואים שהמפכ"ל הזה, שמונה על ידי ראש הממשלה, מה שמעניין אותו זה האינטרס הציבורי והחוק, הרבה יותר מאשר האינטרס של איש כזה או אחר. ברור שאותם אנשים שעומדים מאחורי היוזמות לא יצליחו. הציבור חייב להבין שחברי הכנסת, שהם שליחיו ונבחריו, עושים כאן דבר שהפוך לאינטרס הציבורי".

 

 

 

המפכ"ל לשעבר ציין כי לדעתו ראש הממשלה לא עומד מאחורי היוזמות. לדבריו, "הוא מתנער מהם, אבל הם עושים את זה על דעת עצמם כדי להתרצות בפניו או להתחנף אליו, אין לי שום הסבר אחר. יש פה אולי כוונה לעזור פה לראש הממשלה כדי שלא תהיה המלצה בעניינו. בכל מקרה ההמלצה תגיע לציבור. לגבי החוק, אנחנו רואים ששרת המשפטים מתנגד, היועץ המשפטי מתנגד וגם השר לביטחון הפנים מתנגד לנוסח הזה".

 

ברקע הצפי לחקירתו החמישית היום של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשטרה בתיקים 1000 ו-2000, אמר חפץ על היוזמות נגד המשטרה כי "יש כאן פגיעה באכיפת החוק, פגיעה בעבודת המשטרה, בכל העבודה של מערכת שאוכפת את החוק ופועלת נגד עבריינים מכל הסוגים. אסור לפגוע בהרתעת המשטרה וביכולת שלה. שלילת היכולת של המשטרה לגבש המלצה בכפוף לסיום החקירה היא אפילו סירוס של המערכת המשטרתית".

 

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) טען כי "אנחנו לא מוחים נגד המשטרה ולא מנסים לפגוע במשטרה ואין לנו שום דבר נגד המשטרה. להפך, אנחנו מכבדים את המשטרה, מעריכים את עבודתה וחושבים שיש כמה אנשים במשטרה שלא עושים את עבודתם כראוי. מי שמנסה לפגוע במשטרת ישראל לא רק שחוטא לתפקידו – הוא גם חוטא לאמת כי משטרת ישראל עושה עבודה נפלאה בעבור אזרחי מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
המפכ"ל לשעבר חפץ
צילום: דנה קופל
מומלצים