שתף קטע נבחר

מה עושים כשהילד נדבק בתולעים?

כשילד סובל מתולעים הוא לא יכול להירדם בלילה מרוב גירודים ואי נוחות. למה זה קורה ואיך מחסלים את המטרד?

תולעים אצל ילדים - זה מציק, מגרד ומעיק. ההדבקה בתולעת המעיים גורמת לגירודים בפי הטבעת, אי נוחות וכאבים, דווקא באמצע הלילה. איך נפטרים מהמטרד?

  

צפו: כך מחסלים את התולעים:

 

 

צלם: אלי סגל | מנהל אולפן: עידן ארבל | מפיקים: נמרוד איטקין, גיא סופרי | עורכי וידאו: הילה רוזנברג, גלעד ילון | ציוד רפואי: שרותי בריאות כללית | עורך ראשי: ניר (שוקו) כהן | במאי: גידי ישראלי  

 

מתוך אלפי מיני התולעים שבעולם, תולעת אחת אחראית לגרד בפי הטבעת, שתוקף לרוב לפנות בוקר. הכירו: זוהי אנטרוביוס ורמיקולריס. התולעת מדביקה בעצם את כל הגילאים, מתינוקות ועד קשישים, אם כי ההדבקה שכיחה יותר כמובן אצל ילדים.

 

אנטרוביוס ורמיקולריס גורמת לתחושת גרד, כאבים ותחושה של זחילה בפי הטבעת. נקבת התולעת היא זו שאחראית לכל האירוע הזה: היא נודדת בלילה לאיזור פי הטבעת, שם היא מטילה עד 15 אלף ביצים. תוך שש שעות בוקעות הביצים, וחיות שם למשך עשרים יום בממוצע.

 

קראו עוד:

- תפסיקו להגיד "זה האופי שלו, אין מה לעשות"

- למה הילד שלכם כועס ומה אפשר לעשות עם זה

- האם בקיעת שיניים באמת מעלה חום?

 

הטלת הביצים ושהות התולעת בפי הטבעת בלילה, גורמת לתגובה אלרגית, שמטבעה היא זו שמגרדת.

 

מדוע זה קורה באמצע הלילה? משום שטמפרטורת הגוף צונחת, ומאפשרת תנאים נוחים יותר עבור התולעת להטיל את הביצים, שאחריהם התולעת האם לרוב מתה. ומדוע זה קורה דווקא בפי הטבעת? פשוט, כי האזור מאוורר יותר, והאוויר ככל הנראה הוא טריגר להשרצה.

 

אבל כאן מגיע החלק הדוחה יותר: הטלת הביצים כל כך עוצמתית, עד שחלק מהן נוחתות על הבגדים או על הסדינים. מהסיבה הזו, צריך לכבס את המצעים ואת הבגדים בהרתחה. הטיפול בָּתולעים הוא פשוט: תרופה בשם ורמוקס, שאותה נוטלים בשתי מנות - בתחילת הטיפול, וכעבור עשרה ימים.

 

מה צריך לעשות כדי לא להידבק? הדרך המרכזית של הדבקה היא דרך מערכת העיכול. למדו את הילדים לשטוף ידיים היטב במים וסבון לפני אוכל ואחרי ביקור בשרותים, הרגילו אותם שלא להכניס ידים לפה ולא לכסוס ציפורניים. הצעדים הפשוטים האלה במרבית המקרים ימנעו את ההדבקות החוזרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
למדו את הילדים לשטוף ידיים היטב
צילום: shutterstock
מומלצים