שתף קטע נבחר

שגרירויות ישראל בחו"ל יורשו לגייס לעצמן תרומות

משרד החוץ יוצא בקמפיין "שנת היובלות" - עד לחגיגות ה-70. לשם כך תאשר המדינה לשגרירויות בחו"ל לגייס כספים בניגוד לחוק הקיים

 

בניין משרד החוץ בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בניין משרד החוץ בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

המדינה תאשר לשגרירויות ישראל בחו"ל לגייס תרומות - לקראת אירועי "שנת היובלות" - תקופה שחלה מהשנה ועד שנת 2019, שבה נציין 70 שנה למדינת ישראל. משרד החוץ מבקש לגייס תרומות לצורך קיום אירועים ופעילויות מדיניות לציון האירועים המכוננים שיצוינו בתקופה זו - 120 שנים לקונגרס הציוני הראשון בבאזל, 100 שנים להצהרת בלפור, 70 שנה להחלטת כ"ט בנובמבר, 50 שנה לאיחוד ירושלים ולמלחמת ששת הימים וכן 40 שנה להסכם השלום בין ישראל למצרים.

 

מבחינת המדינה, אירועים אלה מהווים הזדמנויות פז להצגת והעצמת הנרטיב ההיסטורי של תחיית העם היהודי בארצו – כמבוא לחגיגות 70 שנות עצמאות. הקמפיין של "שנת היובלות" אמור גם לתת מענה לקמפיינים נגדיים של פלסטינים וגורמים אנטי-ישראלים שיתקיימו ברחבי העולם באותה התקופה.  

 

ביום ראשון הקרוב תתבקש הממשלה לאשר את גיוס התרומות, בסכום כולל של עד 20 מליון שקל. סעיף 5 לחוק שירות המדינה אוסר על עובדי מדינה להתרים כספים, לגבות או לקבל כספי תרומות, זולת אוצר המדינה. ב-1 בינואר האחרון הסמיכה הממשלה את ראש הממשלה לגייס תרומות לאירועי חגיגות ה-70 למדינת ישראל. גם במרס 2015 התירה הממשלה לשגרירויות לגייס ולקבל תרומות לצורך אירועי יום העצמאות.

 

לקראת אישור הממשלה, גובש נוהל גיוס תרומות לפיו יאושרו גיוס וקבלת תרומות מגורמים בעלי זיקה לישראל בלבד. כל תרומה תיבחן באופן פרטני על ידי

ועדה משרדית בראשות מנכ"ל משרד החוץ, אשר בין שיקוליה בבחינת הבקשה יהיו זהות התורם ויחסי הגומלין שלו עם הנציגות ועם משרד החוץ, מטרות התרומה, שיעורה או שוויה, תיאורה, שיקולים תקציביים, עקרונות של טוהר מידות והיעדר ניגוד עניינים, ואפשרות לפגיעה בתדמית המדינה או המשרד עקב קבלת התרומה.

 

עוד נקבע כי תרומה מגורם יחיד לא תעלה על 25 אחוז מסך האירוע או על 50 אלף שקלים. הסך הכולל של התרומות שיתקבלו על ידי כלל הנציגויות לא יעלה על 20 מיליון שקלים. דבר התרומה לאחר אישורה יפורסם על ידי המשרד, ולא תינתן לתורם כל תמורה בעבור התרומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים