שתף קטע נבחר

טיל פטריוט יירט כלי טיס בלתי מאויש מסוריה

לוחמי ההגנה האווירית יירטו את כלי הטיס, שכנראה שייך למשטר הסורי ומטרתו איסוף מודיעין, בצפון הרמה לפני שחצה לישראל. מטוסי חיל האוויר הוזנקו ותושבי האזור דיווחו על שמיעת פיצוצים. שר הביטחון ליברמן: "נגיב בעוצמה לכל פרובוקציה ולא נאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה"

טיל הפטריוט ששוגר הבוקר ()
טיל הפטריוט ששוגר הבוקר

צה"ל שיגר הבוקר (שבת) טיל פטריוט מאזור צפת בעקבות התקרבות מסוריה של כלי טיס בלתי מאויש לשטח האווירי של מדינת ישראל בגבול רמת הגולן. "נגיב בעוצמה לכל פרובוקציה ולא נאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה", מסר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, זמן קצר לאחר התקרית, והפנה אצבע מאשימה למשטרו של הנשיא בשאר אסד. בינתיים לא התייחסו בממשל הסורי לתקרית.

 

מדובר בכלי טיס בלתי מאויש למטרות איסוף מודיעין שהתקרב לקו הגבול סמוך לשעה 11:00 והופל מעל לרצועת השטח המפורז בצפון הרמה, לפני שחצה לישראל. בצה"ל מעריכים כי כלי הטיס שייך ככל הנראה למשטר הסורי. במקביל ליירוט הוזנקו לאזור כלי טיס נוספים של חיל האוויר כחלק מהנוהל במקרים אלו. תושבי האזור דיווחו על שמיעת פיצוצים.

 

באזור היירוט מתנהל מזה כחודש מבצע של צבאו של הנשיא בשאר אסד להדוף את המורדים מחזית ג'בהת אל-נוסרה מרצועת השטח הסמוכה לישראל שבה הם שולטים בשנים האחרונות. המזל"ט הסורי יורט על ידי לוחמי ההגנה האווירית בחיל האוויר באמצעות טיל אחד של פטריוט ששוגר בניסיון ראשון.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר לאחר התקרית כי "מדינת ישראל רואה בחומרה רבה כל פגיעה בריבונות ותגיב בעוצמה על כל פרובוקציה. אנו רואים במשטר הסורי אחראי על כל ירי והפרת ריבונות, וקוראים לו לרסן את כל הגורמים הפועלים משטחו. לא נאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה כבסיס פעולה קדמי".

 

 

סוללת טילי פטריוט. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סוללת טילי פטריוט. ארכיון(צילום: רויטרס)
 

היירוט היום ()
היירוט היום

לפני כחודשיים שיגר הצבא טיל פטריוט גם כן מאזור צפת בעקבות גילוי כלי טיס בלתי מאויש שניסה לחדור לישראל. כלי הטיס, שהופעל על ידי חיזבאללה והמריא מדמשק, הושמד על ידי הפטריוט ונפל באזור אחמדיה שבשטח סוריה.

 

לאחר התקרית הזו בספטמבר מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס: "אנו מזהים כלי טיס בלתי מאויש מייצור איראני לצורכי איסוף, שמופעל על ידי חיזבאללה והמריא משדה התעופה בדמשק לכיוון הגולן ופעל במרחב החיץ מבלי לחדור לישראל. הקפצנו מטוסי קרב וטיל פטריוט אחד ששוגר הוא זה שיירט אותו. צה"ל לא יאפשר חדירה או התקרבות של גורמי טרור איראניים, חיזבאללה, מיליציות שיעיות וג'יהאד עולמי למרחב הגבול ברמת הגולן. נגיב לכל פעולה באופן חד וברור ונפעל למנוע כל ניסיון מסוג זה". 

 

באפריל האחרון יירטה סוללת פטריוט בצפון כלי טיס לא מאויש שחדר לשמי ישראל מכיוון סוריה. תקרית דומה אירעה ביישובי רמת הגולן בחודש יולי 2016, כשאזעקה נשמעה לאחר שכלי טיס לא מאויש זוהה חודר לשטח ישראל. בעקבות הזיהוי שוגרו שני טילי פטריוט מהסוללה שמוצבת באזור הגליל. עם זאת, לא זוהתה פגיעה בכלי הטיס.

 

בספטמבר 2014 יירט טיל פטריוט מטוס קרב סורי שחדר לשטח מדינת ישראל ברמת הגולן. המטוס שהופל הוא מסוג סוחוי 24 וזו הייתה ההפלה הראשונה זה 28 שנה של מטוס קרב שחדר ממדינת אויב.

 

חודש קודם לכן יירט טיל פטריוט מזל"ט באזור קוניטרה בגבול סוריה. כלי הטיס, שהיה שייך לצבא הסורי, נכנס בטעות לשטח האווירי של ישראל.

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים