שתף קטע נבחר

נשיא לבנון: ראש הממשלה המתפטר "נחטף" בסעודיה

נמשכת הדרמה סביב התפטרותו של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי. נשיא לבנון מישל עוון אמר בשיחה עם פוליטיקאים ועם דיפלומטים זרים כי אל-חרירי "נחטף", כדבריו. דברים דומים אמר אמש מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שהאשים: "שמו את סעד אל-חרירי במעצר בית ומונעים ממנו לחזור"

 

 

 

נשיא לבנון מישל עוון מצטרף היום (שבת) להאשמות שסעודיה "חטפה" את ראש הממשלה המתפטר סעד אל-חרירי. הוא אמר את הדברים בשיחה עם פוליטיקאים בכירים ודיפלומטים זרים. האשמה דומה השמיע אמש מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה.

 

מאז התפטרותו של אל-חרירי בסעודיה נפוץ גל שמועות בעולם הערבי. ההתפטרות הזו חוללה משבר עמוק ביחסי סעודיה-לבנון שגררה גם קריאה לאזרחי סעודיה לא להגיע ללבנון. מיופה הכוח בשגרירות סעודיה בלבנון אומר שהחזרה של ראש הממשלה המתפטר תלויה באל-חרירי, וייתכן שהוא לא חוזר מסיבות ביטחוניות ומחשש לניסיון התנקשות.

פגישת סעד אל-חרירי וסלמאן מלך סעודיה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פגישת סעד אל-חרירי וסלמאן מלך סעודיה(צילום: EPA)

יורש העצר מוחמד בן סלמאן וראש הממשלה המתפטר סעד אל-חרירי. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יורש העצר מוחמד בן סלמאן וראש הממשלה המתפטר סעד אל-חרירי. ארכיון(צילום: רויטרס)

שלטי תמיכה בסעד אל-חרירי בביירות (צילום: AP) (צילום: AP)
שלטי תמיכה בסעד אל-חרירי בביירות(צילום: AP)
 

 

נסראללה האשים אמש את סעודיה כי אילצה את אל-חרירי להתפטר. "שמו את סעד אל-חרירי במעצר בית ומונעים ממנו לחזור", טען נסראללה. "הוא מוחזק שם ולא מאפשרים לו לחזור, צריך להגיד את זה באופן ברור. ראש ממשלת לבנון מוחזק בסעודיה".

 

מזכ"ל חיזבאללה טען בנאום כי סעודיה מנסה לכפות ראש ממשלה חדש על לבנון וכי עד להתפתחות האחרונה נהנתה לבנון מתקופה יוצאת דופן של יציבות: "נבחר נשיא, מונה ראש ממשלה והוקמה ממשלת אחדות שפעלה בצורה אפקטיבית ורצינית. נחקק חוק בחירות שיאפשר בחירות לפרלמנט, אושר תקציב לראשונה זה 12 שנה. אנחנו נהנים מביטחון ויציבות חסרי תקדים. תראו מה שקרה בארצות הברית ב-40 הימים האחרונים ומה שקרה אצלנו".

 

נסראללה אף ניסה להציג את עצמו כמי שמתייצב לצד אל-חרירי נגד סעודיה: "אנחנו מגנים את ההתערבות הבוטה של סעודיה בענייני הפנים של לבנון. זה לא ראוי. אנחנו מגנים את האופן המביש שבו התנהלו כלפי סעד אל-חרירי מהרגע שבו הוא הגיע לנמל התעופה בסעודיה. השפלה לראש ממשלת לבנון היא השפלה לכל לבנוני. כרגע אנחנו סבורים כי ההתפטרות של אל-חרירי אינה חוקית ואינה חוקתית. אין לה שום ערך, כי הוא אולץ להתפטר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
סעד אל-חרירי וסלמאן מלך סעודיה
צילום: EPA
מומלצים