שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המורים משביתים את התיכונים: "האוצר מציע הצעות מעליבות"
  הלימודים בתיכונים לא יתקיימו, למעט במוסדות החינוך המיוחד. בארגון המורים העל-יסודיים מתעקשים כי משרדי החינוך והאוצר ממסמסים את המשא ומתן בדבר העלאת שכרם כבר חודשים, אך שם טוענים כי המורים נוקטים צעדים כוחניים. תלמידים: "משתמשים בנו ככלי"

   

  ארכיון (צילום: עידו ארז)
  ארכיון(צילום: עידו ארז)

  היום (יום א') תתקיים שביתה כללית בתיכונים ברחבי הארץ, לאחר שארגון המורים ומשרד האוצר לא הצליחו להגיע להבנות לגבי תנאי השכר החדשים של המורים. התלמידים, שעומדים בפני בגרויות החורף, שוב מרגישים שהמאבקים נעשים על הגב שלהם. עם זאת, טיולים שנקבעו להיום יתקיימו כמתוכנן. השביתה אינה כוללת את תלמידי החינוך המיוחד.

   

  תלמידים מוחים על השביתה בתיכונים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  בשעות הצהריים צפויה פגישה נוספת בין הצדדים במטרה להגיע להבנות. רק אחריה יודיע ארגון המורים על המשך צעדיו.

   

  הרקע לשביתה הוא משא ומתן בין ארגון המורים למשרד האוצר על הסכם שכר חדש לעובדי ההוראה. הסכם השכר "עוז לתמורה" הסתיים בדצמבר 2016, ומאז למעשה מתקיים משא ומתן בין הצדדים על הסכם שכר חדש. לטענת יו"ר הארגון, רן ארז, המשא ומתן מתקיים בעצלתיים כבר כמה חודשים. לדבריו, משרד האוצר הציע בפעם הראשונה העלאה של 30 שקלים ברוטו בלבד לשכר המורים הוותיקים, ו-300 שקלים ברוטו לשכר המורים החדשים. בהמשך שינה את הצעתו ל-60 שקלים ברוטו לשכר המורים הוותיקים, אז ארז דחה את ההצעה. 

   

  תקציר הסכסוך שהוביל להשבתה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "כמו שהודענו, תתקיים שביתה בתיכונים ברחבי הארץ, ובהתאם לתוצאות הפגישה שתתקיים היום נחליט על הצעדים הבאים", אמר הערב ארז ל-ynet. "אני לא אופטימי. הרי ביום רביעי משרד האוצר סרב לכל בקשה שלנו, למה שהם יסכימו? ייתכן שהשביתה תפעיל עליהם לחץ, אני נפגש איתם היום כי אני באמת רוצה לתת הזדמנות למציאת פתרון".

   

  לדברי ארז, משרד האוצר מתנגד לתוספת שכר למורים, "למרות שמשרד החינוך, מרכז שלטון מקומי וההורים תומכים בדרישות שלנו. אבל בעל המאה הוא בעל הדעה והם לא מוכנים. אני מקווה ששר החינוך נפתלי בנט ישמיע סוף-סוף את קולו כי בינתיים מי שלוקח חלק בפגישות האלה הוא מנכ"ל משרדו".

   

  ארז גם דחה את טענת התלמידים כי המאבק בין הארגון למשרד האוצר בא על חשבונם. "זו לא טענה הגיונית. בעוד כמה שנים התלמידים האלה יהיו עובדים בעצמם והם ירצו להשתכר בתנאים הולמים. אולי הם עדיין לא מבינים את זה, שישאלו את הוריהם איך הם נאבקים על התנאים שלהם".

   

  שרון סייג, מורה להיסטוריה מחולון אמר: "זו שביתה מוצדקת ולגיטימית. שכר המורים לצערנו עדיין נמוך משמעותית מאוד מבכל מדינה מתוקנת. תוספת השכר המוצעת לנו היא מעליבה ופוגעת. המורים הוותיקים חשים זמן רב שממשלות ישראל הזניחו את החינוך, למרות הבטחות חוזרות ונשנות והן אינן מבינות את הצורך בחיזוק מעמד המורה, הן כלכלית והן חברתית. הגיע הזמן שהעוול יתוקן".

   

  במשרד החינוך ציינו כי אנשיו ממשיכים לנהל עם ארגון המורים במלוא המרץ את המשא ומתן כדי להבטיח שמורי ישראל יקבלו שכר ההולם את מעמדם המקצועי. ממשרד האוצר נמסר: "כבר כמה חודשים מנהל משרד האוצר משא ומתן להעלאת שכרם של המורים במטרה לשפר את תנאי העסקתם של מורים בתחילת דרכם. מורים אלו מרוויחים כשליש ממורים ותיקים, פער מהגבוה ביותר במדינות ה-OECD, אשר הולך וגדל. ארגון המורים מסרב לצמצם פער זה ובמקום זאת נוקט בצעדים כוחניים. מספר רב של הצעות בעניין זה הונחו על שולחנו של ארגון המורים, אך הוא דחה את כולן. צר לנו שארגון המורים בוחר לפגוע בתלמידי ישראל חרף דיון ענייני בהצעות שעל הפרק".  

   

  התלמידים: "משתמשים בנו"

  יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, יובל חלביה: "אנו מקווים שמשרד החינוך וארגון המורים יגשרו על הפערים בינהם בהקדם האפשרי, על מנת שתלמידי ישראל יחזרו ללימודים סדירים ונמשיך בלמידה לקראת בגרויות החורף שמתקרבות". 

   

  ליאור (17) מנהריה, תלמיד י"ב בבית הספר הרב תחומי שחקים של עמל, בן 17: "הסכסוכים בין משרד החינוך לארגון המורים באים על חשבוננו. בכיתות הנמוכות אולי פחות מרגישים את זה, אבל לפני מבחנים, כשצריך תגבורים ושיעורים ואין, זה פחות נחמד. לי היה אמור להיות היום מבחן באזרחות, ואני לא יודע אם הוא יתקיים. אני בחוסר ודאות. כשמשתמשים בנו ככלי לפתרון סכסוכים, זה בעייתי". הוא הוסיף: "אני אמנם תומך במאבק המורים, אבל מצר על כך שהוא בא על חשבוננו, התלמידים".

  ליאור. "סכסוך על חשבוננו" (צילום: RITVO PHOTOGRAPHY)
  ליאור. "סכסוך על חשבוננו"(צילום: RITVO PHOTOGRAPHY)
   

  נוי בוסי מפרדסיה לומדת אף היא בכיתה י"ב, בבית ספר דרורים במועצה האזורית לב השרון. גם היא מוחה על תזמון השביתה לפני בגרויות במועד החורף: "יום אחד של שביתה יפגע בנו מעט, אבל אם זה יהיה יותר, ניפגע יותר. אנחנו מקווים שזה לא יימשך מעבר ליום אחד". מנגד הדגישה: "אני מבינה את מאבק המורים ומצדיקה אותם". 

   

  נדים מסארווה, תושב טייבה שלומד בתיכון "עתיד" אמר שהיה מעדיף ללמוד, "הדבר הזה יפגע בנו באופן ישיר. היום אין לתלמידים מסגרת אחרת. הם יהיו ברחובות ובבתי קפה או בכל מקום אחר. פשוט בעלי ההחלטות לא מתחשבים בנו אלא מתחשבים רק בעצמם. אני מבין שלמורים מגיעות זכויות. לא נתנגד לזה, אבל גם לתלמידים יש זכויות שצריכים לכבד. מספיק עם כל השביתות".

   

  רותם נעימי יו"ר מועצת תלמידים בתיכון ליד"ה, ממלאת מקום יו"ר מועצת התלמידים העירונית בירושלים, אמרה: "אני לא אשקר, כולם אוהבים ימי חופש מדי פעם. אני אגיד גם שכולנו מאוד מעריכים את המורים ותומכים במאבק שלהם, אבל אני כתלמידת י"ב יכולה להגיד כמה כל יום לימודים הוא חשוב וקריטי עבורי. שביתה, שהיא אקט כוחני שפוגעת בתלמידים ובאה כדי לפתור סכסוכים בין שני צדדים, היא כנראה לא הדרך הנכונה. אני קוראת לארגון המורים לשקול שנית את השביתה ואפילו לבטל אותה, כדי שאנחנו התלמידים לא ניפגע מאותם סכסוכים בין ארגון המורים למשרד החינוך".

   


  פרסום ראשון: 11.11.17, 20:00
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המורים משביתים את התיכונים: "האוצר מציע הצעות מעליבות""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים