שתף קטע נבחר

גור אריות נכחד התגלה "במצב מושלם" בסיביר

גור האריות היה ככל הנראה בן שישה עד שמונה שבועות כאשר מת מסיבות שעדיין אינן ברורות הרחק בקיפאון העד שבסיביר לפני 20-50 אלף שנה

גור של אריה מערות נכחד, שנשמר "במצב מושלם", נמצא לאחרונה בקרקע הקפואה של סיביר. באתר Siberian Times דווח כי ראשה של החיה, שגילה הוערך בכ-50-20 אלף שנה, אפילו נמצא "נח בעדינות" על כפות הידיים.

 

 

מדובר בתגלית מרשימה ויוצאת דופן, שמפיחה תקווה שיהיה זה אפשרי לשכפל את המין שנכחד לפני כ-10,000 שנים במסגרת פרויקט מיוחד בעיר יקוטסק, בירת רפובליקת סאחה - האזור הגדול והקר ביותר של רוסיה.

 

לפי כלי תקשורת ברוסיה, גור האריות היה ככל הנראה בן שישה עד שמונה שבועות כאשר מת מסיבות שעדיין אינן ברורות הרחק בקיפאון העד שבסיביר, אך החוקרים עדיין ממתינים לתוצאות ניתוח שיני החיה כדי לקבוע גיל מדויק. אריה המערות היה בעבר החתול הגדול ביותר בכדור הארץ, והוא חי באזורים הקרים שבצפון חצי כדור הארץ הצפוני לפני שנעלם מפני האדמה.

 

 (צילום: סיביריין טיימס) (צילום: סיביריין טיימס)
(צילום: סיביריין טיימס)

 

"מדובר באריה מערות שנשמר בצורה מושלמת, כל הגפיים שלו שרדו", הסביר ד"ר אלברט פרוטופופוב, מראשי המחקר. "אין כל סימנים לפגיעות חיצוניות על העור". המחקר המלא וניתוח ממצאיו צפויים להימשך בערך שלוש שנים.

 

החיה הקדומה נמצאה בקפאת עד על גדות נהר. תושב מקומי זיהה את הגוויה של "החיה הבלתי מוכרת" בספטמבר האחרון לאחר ירידה במפלס המים של הנהר המרוחק. אורכו של גור האריות הוא כ-45 ס"מ ומשקלו כמעט 4 ק"ג.

 

התגלית המדהימה הזו מתרחשת שנתיים לאחר תגלית דומה באותו האזור; שני גורי אריות נמצאו אז בסיביר וההערכה היא שהם כבני 50 אלף שנים. הם אפילו זכו מהחוקרים לשמות אויאן ודינה. גם אז היה זה ד"ר פרוטופופוב שלקח חלק במחקר ומסר לעיתונאים כי שני הגורים כנראה לא היו בני יותר משבוע או שבועיים. מכיוון שלאריות בני יומם עדיין אין מאפיינים מיניים ברורים, החוקרים לא ידעו אם אויאן ודינה היו זכר או נקבה.

 

קרוב המשפחה הקרוב ביותר כיום של אריה המערות הוא האריה המודרני. אריה המערות התנשא לגובה של 1.2 מטרים והגיע לאורך של 2.1 מטרים ללא הזנב, כך לפי דגימות שנמצאו עד כה של החיה שנכחדה. החוקרים אינם בטוחים מדוע אריות מסוג זה נכחדו, והסברה היא כי זה יכול להיות קשור לציד על ידי בני האדם שמנע מהם לשרוד או תנאי האקלים שפגעו בהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיביריין טיימס
אריה המערות
צילום: סיביריין טיימס
מומלצים