שתף קטע נבחר

דיווח: "הזימון למלך, הטלפון שהוחרם. כך נפל ראש ממשלת לבנון במזימה הסעודית"

יום חמישי, 2 בנובמבר. ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד אל-חרירי נקרא לפגישה עם מלך סעודיה. בנמל התעופה הבין שמשהו לא בסדר. איש לא חיכה והטלפון הוחרם. לאחר המתנה של ארבע שעות, הוצג לו נוסח מכתב ההתפטרות. בכירים בלבנון על המזימה להחלפת סעד אל-חרירי באחיו

 

 
מרגע שמטוסו של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הגיע לסעודיה ביום שישי, 3 בנובמבר, ציפתה לו הפתעה. איש מבכירי הממלכה לא חיכה לו, כנהוג. הטלפון הנייד שלו הוחרם ולמחרת הוא אולץ להקריא הודעת התפטרות בתחנת הטלוויזיה "אל ערבייה" שבשליטה סעודית. את השתלשלות הדברים הללו הביאה אמש (שבת) סוכנות רויטרס מפי מקורבי חרירי וגורמים פוליטיים וביטחוניים בכירים בלבנון.

 

לפי אותם מקורות, הסעודים רצו כבר תקופה ארוכה להיפטר מסעד אל-חרירי, בנו של רפיק אל-חרירי שנרצח לפני 12 שנה, כי סברו שהוא אינו רוצה להתעמת עם ארגון חיזבאללה השיעי, שנוא נפשם של הסעודים. כמה מקורות מסרו לסוכנות רויטרס כי סעודיה קיוותה להחליף את סעד אל-חרירי באחיו הגדול בהא. לפי אותם מקורות, בהא שוהה כנראה בסעודיה. הסעודים ביקשו מבני משפחתו להגיע לשם ולהצהיר אמונים למנהיג המיועד, אך הם סירבו.

 

אל-חרירי נקרא לפגישה עם סלמאן מלך סעודיה ביום חמישי בליל 2 בנובמבר. לפני צאתו לסעודיה, אמר לשריו שהממשלה תחדש את דיוניה עם שובו ביום שני. הוא אמר לצוות תקשורת שייפגש איתו בסוף אותו שבוע בשארם א-שייח, שם היה אמור לפגוש את נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בשולי פורום הצעירים העולמי.

ניסיון לשדר "עסקים כרגיל". סעד אל-חרירי הגיע לקבלת פנים למלך סעודיה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניסיון לשדר "עסקים כרגיל". סעד אל-חרירי הגיע לקבלת פנים למלך סעודיה (צילום: רויטרס)

מוחמד בן סלמאן וסעד אל-חרירי בסעודיה. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד בן סלמאן וסעד אל-חרירי בסעודיה. ארכיון(צילום: רויטרס)
 

"כשמטוסו של אל-חרירי נחת בריאד, הוא הבין מיד שמשהו לא בסדר. איש לא חיכה לו", אמר מקורב לראש הממשלה המתפטר. הוא נסע ישירות לביתו בריאד. משפחת אל-חרירי עשתה את הונה בסעודיה והיא מחזיקה שם נכסים רבים. בשבת בבוקר קיבל אל-חרירי טלפון שבו התבקש להיפגש עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן. הוא חיכה ארבע שעות, ואז הציגו בפניו את נוסח נאום ההתפטרות שיקריא בפני מצלמות הטלוויזיה.

 

בסעודיה מכחישים את הדיווחים שאל-חרירי אולץ להתפטר, ולראיה הציגו תיעוד שלו. בין השאר הציגו אותו בקבלת פנים למלך סלמאן עם שובו של המלך ממסע בעיר אל-מדינה. אל-חרירי טרם הודיע אם בכוונתו לשוב ללבנון ומתי מאז אותה הודעת התפטרות דרמטית שהכניסה למערבולת את המערכת הפוליטית בלבנון - השברירית ממילא.

 

אל-חרירי ביקר באופן קבוע בסעודיה. ימים ספורים לפני אותה נסיעה דרמטית, הפגיש יורש העצר בינו לבין השר לענייני המפרץ ת'אמר אל-סבחאן וכן בכירים בשירותי המודיעין. אל-חרירי שב מאותן פגישות "מרוצה ורגוע", כך לפני גורמים שליוו אותו. הוא אף פרסם תמונת סלפי שלו עם השר הסעודי. שניהם נראו מחייכים. הוא אמר לעוזריו ששמע "הצהרות מעודדות" מיורש העצר שהבטיח לחדש את חבילת הסיוע הסעודית לצבא לבנון. אל-חרירי היה בטוח ששכנע את בני שיחו בצורך לשמר את ההסכמות עם חיזבאללה לטובת היציבות של לבנון. חיזבאללה מחזיק בכוח צבאי משמעותי ביותר, המתוחזק בסיוע איראני קבוע, ובמקביל - הוא מהווה חלק מהפרלמנט ומהממשלה.

אל-חרירי צילם בביקור הקודם סלפי עם השר הסעודי לענייני המפרץ. דבר לא הכין אותו להפתעה שנרקמה סביבו ()
אל-חרירי צילם בביקור הקודם סלפי עם השר הסעודי לענייני המפרץ. דבר לא הכין אותו להפתעה שנרקמה סביבו

לדברי מקור לבנוני שתודרך בעקבות הפגישות שקיים אל-חרירי עם אנשי המודיעין והשר הסעודים, "מה שקרה באותן פגישות, לדעתי, הוא שאל-חרירי חשף את עמדתו ביחס לשאלה כיצד לנהוג בחיזבאללה בלבנון - שעימות יוביל לערעור היציבות במדינה. אני חושב שהם לא אהבו את מה שהם שמעו". עוד אמר אותו מקור כי אל-חרירי הפציר בשר הסעודי "לא להטיל עלינו אחריות למשהו שאינו בשליטתנו". הוא לא העריך נכונה את התגובה הסעודית, "עבור הסעודים - זה קרב קיומי. זה שחור ולבן. אנחנו בלבנון רגילים לאפור", כך אותו גורם.  

 

בנאומו, אמר אל-חרירי כי חשש מהתנקשות והאשים את איראן ואת חיזבאללה בזריעת עימותים באזור. התפטרותו הגיעה במקביל למבצע מעצרים נרחב במסגרת מלחמה בשחיתות. יותר מ-200 בני אדם נעצרו, בהם 11 נסיכים סעודים, שרים לשעבר ואנשי הון ועסקים. דיווחים ראשוניים, קשרו בין התפטרותו של אל-חרירי לאותו מבצע לביעור השחיתות, בגלל אותם נכסים שמחזיקה משפחתו בסעודיה. אולם מקורבי אל-חרירי טוענים כי ההתפטרות נכפתה עליו במסגרת המאמץ הסעודי נגד איראן.

 

אל-חרירי נלקח לפגישה עם המלך סלמאן לאחר ההודעה על התפטרותו ששודרה בטלוויזיה. הוא הוטס משם לאבו דאבי לפגישה עם יורש העצר מוחמד בן זייד, בן ברית מרכזי של הסעודים. משם חזר לריאד ונפגש עם שגרירים מערביים.

 

מקורות המקורבים לראש הממשלה המתפטר אומרים שאל-חרירי הושם במעצר בית, ובמקביל מנסים הסעודים לרקום שינוי שבמסגרתו ייבחר האח בהא אל-חרירי, ששאף להתמנות לתפקיד לאחר רצח אביהם רפיק אל-חרירי. בין השניים קיים סכסוך שנמשך כבר שנים. שר הפנים הלבנוני נוהאד משנוק הגיב בביטול לרעיון שאחיו של אל-חרירי יקבל את תפקיד ראש הממשלה: "אנחנו לא עדר של כבשים או פיסת אדמה שבעליה מבקשים להעבירה לאדם אחר. בלבנון דברים נעשים בבחירות - ולא באמצעות שבועת אמונים".

 

קרובי משפחה של אל-חרירי, עוזרים ופוליטיקאים שהיו בקשר עמו בריאד מסרו שאינו יכול לומר דבר מלבד "אני בסדר". כשנשאלו אם הוא מתכוון לשוב ללבנון, השיבו: "אינשאללה" (אם ירצה האל).


פורסם לראשונה 11/11/2017 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סעד אל-חרירי בקבלת פנים למלך סלמאן
צילום: רויטרס
מומלצים