שתף קטע נבחר

נבחרת כדורגל בביה"ס - הכניסה אסורה לבנות

ילדה בת עשר שמשחקת כדורגל עם הבנים רצתה להתחרות יחד איתם בטורניר אבל נתקלה בסירוב מטעם בית הספר "קשת" בכוכב יאיר. אמה החליטה לצאת למאבק: "היא שחקנית נהדרת, ואין שום סיבה שב-2017 לא יאפשרו לה לשחק כדורגל ולהתחרות עם הבנים". משרד החינוך: "סוגיית התקנון תעלה לדיון בוועדה המקצועית"

 

 

"הבת שלי נעמי, בת עשר, אוהבת כדורגל מאוד. כל יום הולכת לבית ספר עם נעלי כדורגל וכדור ביד. כל הפסקה משחקת כדורגל עם הבנים, ככה כבר כמה שנים. הילדה אלופת כדורגל, כשהיא משחקת היא נותנת את כל הנשמה ואת גופה, ממש מתאבדת על המגרש, שחקנית בכל רמ"ח איבריה.

 

"ואז... זה הגיע, טורניר כדורגל. לנעמי ולבנים היה ברור שהיא משתתפת אבל לא, היא לא. המורה מיד אמרה לה שהיא לא יכולה להשתתף כי היא בת ורק לבנים מותר לשחק כדורגל". כך החל פוסט שכתבה איריס אריה וזכה לתגובות רבות ושיתופים, בעיקר של אנשים שלא הבינו איך זה יכול להיות שעדיין יש את האפליה הזו.

"לפני שמונה חודשים היה טורניר כדורגל", מספרת נעמי באולפן ynet. "הייתי בטוחה שאשתתף בטורניר. פניתי למורה והיא אמרה לי שאי אפשר כי אם אהיה בטורניר כדורגל אז הבנים ירצו להשתתף במחניים, והם יפוצצו את הבנות. אז אמרתי את זה לאימא שלי והיא פנתה למנהלת אז המנהלת שלחה לה שלפי חוזר מנכ"ל אי אפשר כי הטורניר זה רק לבנים".

 

 ( )

איריס, איך הגבת כשבתך סיפרה לך על כך שהיא לא יכולה להתחרות עם הבנים?

"אני מקבלת את המכתב מהמנהלת ופשוט לא מאמינה. איך זה יכול להיות שבשנת 2017 לא מאפשרים לילדה לשחק בטורניר כדורגל, במיוחד ששיעורי הספורט בבית ספר מעורבים? מדובר בילדה קטנה וגם אין נבחרת של בנות. הבנתי שיש בתי ספר אחרים שכן יש שם בנות שמשחקות כדורגל, אז ביקשתי ממנה לראות את חוזר המנכ"ל ומשום מה לא קיבלתי מענה לחוזר המנכ"ל ואיכשהו המשחקים כבר התחילו ואני קצת, אני מודה, די ויתרתי, כלומר לא המשכתי להילחם.

 

"השנה הזו החלטתי שזהו, אין מצב. הייתי עם המון רגשות אשם שלא נלחמתי, והשנה החלטתי שאני הולכת להילחם ושלנעמי מגיע לשחק כדורגל. היא שחקנית נהדרת ואין שום סיבה בעולם שלא יאפשרו לה לשחק כדורגל.

 

"על פי הוראות של חוזר מנכ"ל נעמי לא יכולה להשתתף במשחקים בין בתי הספר עם קבוצה של בנים, והגיע הזמן לשנות את חוזר המנכ"ל הזה שאולי הוא מלפני המון שנים וזה לא נראה לי הגיוני שלא ייתנו לילדה בת עשר לשחק כדורגל, ללכת עם האהבה שלה".

 

נעמי. רוצה לשחק עם הבנים וגם להתחרות (צילום: אלבום פרטי) ( )
נעמי. רוצה לשחק עם הבנים וגם להתחרות (צילום: אלבום פרטי)

למי פנית עד כה כדי לשנות את המצב?

"יש כמה גורמים שפועלים בעניין. פניתי לשר החינוך, פניתי גם למשרד החינוך וראש המועצה שלנו הולך גם הוא לפנות למשרד החינוך כדי לתקן את העיוות הזה בחוק, את העוולה שנגרמה לנעמי. עכשיו בעצם אנחנו מתחילים להילחם עבור הזכויות של הילדה שלי"

 

"גם אם יעשו קבוצה של בנים וקבוצה של בנות, אין מספיק בנות וגם אין שום סיבה שאני לא אשחק עם הבנים", אומרת נעמי. "אין שום סיבה שלא אשחק בגלל שאני בת".

 

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מעודד תלמידות להשתתף בכל תחרות ספורטיבית, בכל תחום, ורואה בכך חשיבות רבה. בהתאם לתקנון קיים, שנשען על תקנון בינלאומי, תחרויות רשמיות מתקיימות בהפרדה מגדרית, כלומר נבחרות בנים מול בנים, ובנות מול בנות.

 

"לאור פניית התלמידה, ומתוך רצון לקדם את הנושא, סוגיית התקנון תעלה לדיון בוועדה המקצועית של הפיקוח הארצי על החינוך הגופני. יובהר שמשחקי כדורגל ברמת בית הספר יכולים להתקיים ביחד, בנים עם הבנות".

 

הפוסט המלא:

 ( )

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הגיע הזמן לשנות את ההנחיות"
מומלצים