שתף קטע נבחר

נחשף הסכם טרום נישואים מלפני 4,000 שנה

לא תלדי? אקח שפחה: בטורקיה התגלה הסכם שנכתב על לוח חימר בימי האשורים - ומכיל את ההתייחסות הראשונה לעקרות

 

הלוח ובו הסכם ה"פרינאפ" ()
הלוח ובו הסכם ה"פרינאפ"

פרינאפ, גרסת 2,000 לפני הספירה: הסכם טרום נישואים בן 4,000 שנה שהתגלה בטורקיה מכיל את ההתייחסות הראשונה לעקרות. על פי ההסכם, שנחקק על לוח חימר, אם האישה לא תצליח להביא ילד לעולם תוך שנתיים מיום הנישואים, הגבר ייקח לעצמו שפחה ממלאת מקום.

 

החוזה האשורי נכתב בכתב יתדות ולפיו השפחה תשוחרר לאחר הולדת הבן הראשון. "היא תשוחרר לאחר הולדת הילד הזכר הראשון, כך שיובטח שהמשפחה לא תישאר ללא ילד", אמר פרופ' אחמט ברקיז טורפ מאוניברסיטת חרן בטורקיה, מוביל המחקר.

 

ב"דיילי מייל" נכתב כי הלוח התגלה על ידי ארכיאולוגים מכמה אוניברסיטאות במחוז קייסרי בטורקיה. הוא מוצג כעת במוזיאון הארכיאולוגיה באיסטנבול, כדוגמה לאזכור הראשון של אי-פוריות. תוצאות המחקר פורסמו במגזין "Gynecological Endocrinology".

 

האימפריה האשורית הייתה ציביליזציה מפותחת במסופוטמיה מהמאה ה-25 לפני הספירה, אחת הציביליזציות המוקדמות בעולם לצד בבל ושומר. מסופוטמיה הייתה האזור הראשון בעולם שבו החלו להתפתח ערים גדולות, ממשלות וגם כתב.

 

במחוז קולטפה בטורקיה, שם נמצא הלוח, היה בין המאות 21 לפני הספירה ל-18 לפני הספירה יישוב מהאימפריה האשורית. יותר מ-1,000 לוחות שעליהם חקוק כתב יתדות התגלו באזור ב-1925, ובכך נחשפה מורשת תרבותית עשירה ומגוונת.

 

חלק גדול מהידע שלנו על תחילת התפתחות החברה האנושית מגיע מאותם לוחות אבן. זאת אחת הסיבות שחוקרים כינו את מסופוטמיה "המקום שבו ההיסטוריה התחילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים