שתף קטע נבחר

5 חודשי מאסר על תנאי לבנו של עובדיה יוסף

הרב אברהם יוסף כיהן כרב העיר חולון ואף מילא את מקומו של רב העיר אור יהודה. הוא הורשע כי ניצל את תפקידו כדי לקדם את בד"ץ "בית יוסף" על חשבון אחרים וכפה על בעלי עססקים לשכור את שירותיו כדי לקבל תעודת כשרות

 

לאחר שקידם את בד"ץ "בית יוסף" כשכיהן כרב העיר חולון, וחייב בעלי עסקים שמעוניינים בתעודת כשרות בעיר לעבוד רק עם בד"צים מסויימים - גזר היום (ב') בית משפט השלום בתל אביב חמישה חודשי מאסר על תנאי על הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף המנוח. הוא הורשע בשתי עבירות של הפרת אמונים. בנוסף, נקנס יוסף בסכום של 75 אלף שקלים. הרב הסכים במסגרת הסדר עם הפרקליטות להתפטר מתפקידו ולא לשוב לחיים הציבוריים במשך 7 שנים.

 

הרב הורשע בכך שקידם את בד"ץ "בית יוסף" של משפחתו בעת שכיהן בתפקיד רב העיר חולון, וכך עת כיהן כממלא מקום הרב של אור יהודה. הוא חייב בעלי עסקים המעוניינים לקבל תעודת כשרות "מהדרין" של הרבנות, לעבוד רק עם בד"צים מסוימים ובהם בד"ץ "בית יוסף". מי שסירב - נשללה ממנו התעודה.

הרב אברהם יוסף בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרב אברהם יוסף בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז תל אביב בדצמבר 2015 גולל בין היתר כיצד ניתב הרב בעלי עסקים לממכר בשר, לשכור את שירותי בד"ץ ה"בית יוסף" - גוף השגחה פרטית בבעלות משפחתו - הפלה לרעה גופים אחרים ומנע תחרות חופשית בתחום.

 

בכתב האישום נטען עוד כי הרב הסכים להעניק תעודות כשרות מהדרין מטעם הרבנות המקומית רק למי ששכרו את שירות גופי הבד"ץ שאישר - ובהם כמובן "בית יוסף", כהכשר היחיד לציבור צרכני הכשרות הספרדים, הרוב המכריע בערים אלו. כך למעשה לא נותרה להם ברירה אלא להישמע לו.

 

הרב כפר באשמה ובאופן הצגת הדברים, וטען כי פעל לפי תפיסתו ההלכתית ועל פי צו מצפונו, בהתאם למקובל ברבנות בהוראות הדין. ניגוד הענייניים, טען עם אחיו שעמד בראש בד"ץ "בית יוסף", הוא פורמלי בלבד. ההגנה טענה לביטול האישום בטענה להגנה מן הצדק, בין היתר בשל אכיפה ברננית, כביכול. אבל סגן נשיא בית המשפט, השופט צחי עוזיאל, דחה את הטענות והרשיע את הרב בשתי עבירות של הפרת אמונים.

 

"מעשיו של הנאשם הביאו לקידום גוף יחיד שיש לו אינטרס לגביו, ולמניעת תחרות חופשית", כתב השופט בהחלטתו, "ומשכך פגעו בגופי הכשרות הפרטיים האחרים, בבעלי העסקים ובציבור". עוד הוסיף כי "המעשים אינם עולים בקנה אחד עם ערכים חשובים של שיוויון, חופש עיסוק וחופש בחירה". הרב יוסף כיהן בעבר כרב צבאי בכיר, ושמו אף נזכר כמועמד לכהונת הרב הראשי לישראל עד לפתיחת החקירה נגדו בשנת 2013.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרב אברהם יוסף
צילום: מוטי קמחי
מומלצים