שתף קטע נבחר

נובמבר חם ויבש מהרגיל: "מזג האוויר נעשה יותר קיצוני"

כמה חם היה היום? בבקעת הירדן ובאילת נמדדו 31 מעלות, ולפי התחזית - לא נראה שיהיה כאן חורפי בימים הקרובים. החזאים מסבירים כי התופעה אינה יוצאת דופן, והחקלאים בגליל סובלים: "אי אפשר לחכות לנצח לזריעה"

 

 

זה לא שרב אבל מזג האוויר אתמול (א') בהחלט לא היה סתווי. רוחות מזרחיות, יובש וטמפרטורות מעל לממוצע הצליחו להשכיח שאנחנו בפתחו של החורף, ושלחו את הישראלים אפילו לחופי הים. הבשורות הרעות הן שהטמפרטורות יוסיפו להיות מעל הממוצע גם בימים הבאים והגשם לא נראה באופק.

 

עם זאת, מוקדם עוד להספיד את החורף, שיתחיל רשמית רק בעוד כשלושה שבועות. לדברי חזאי "מטאו טק", נחום מליק, התופעה של חום ויובש בנובמבר אינה יוצאת דופן בשנים האחרונות.

 


 

גל השריפות של השנה שעברה היה שיאו של חודש נובמבר יבש במיוחד, עם טמפרטורות של 30 מעלות במישור החוף, וכמויות גשם נמוכות. לדברי מליק, "כשמסתכלים אחורה, לשנים כמו 2013, ו-2010, אפשר לראות שאחת לכמה שנים יש נובמבר עם שרבים וכמויות נמוכות של גשם. זה לא אירוע יוצא דופן.

 

"היובש נגרם מאחר שהמערכות אינן מגיעות לאזור שלנו. המערכות שמגיעות מאירופה ויוון חולפות מצפון לנו, ובאזור שלנו נוצרת מערכת שנקראת 'רמה חוסמת' שלא מאפשרת למערכות שיורדות מהקוטב להגיע לאזור שלנו.

 

"אנחנו מודעים לכך שאירועי מזג האוויר מקצינים בשנים האחרונות לשני הצדדים. כמו שאצלנו חם ויבש, באיטליה יורדים כרגע גשמים עזים שגורמים להצפות ולשיטפונות. אנחנו נתקלים באירועי יובש ממושכים שלא בעונתם, או אירועי גשם חריגים, ואפילו שלג כבד בדצמבר כמו שהיה פה ב-2013", אומר מליק.

אובך ומבלים בחוף הים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אובך ומבלים בחוף הים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בשירות המטאורולוגי מבהירים כי מזג האוויר היה חם מהרגיל לעונה, אולם לא מדובר בשרב "רשמי". לדברי החזאית רינת רחמים-משיטה, "כדי שמזג האוויר ייחשב שרבי הטמפרטורה צריכה להיות מעל 27 מעלות וב-5-7 מעלות מעל לממוצע. ברוב אזורי הארץ התנאים האלה לא התקיימו והיו מקומות בודדים שבהם אפשר היה לומר שהמצב היה גבולי".

 

היא ציינה עוד כי תופעת היובש אינה שכיחה מאוד אולם מתרחשת גם בסתיו. "אנחנו מושפעים כרגע מאפיק ים סוף שהוא אופייני לתקופה, מלווה ברכס בשכבות הגבוהות של האטמוספירה, מה שמביא לזרימות מזרחיות, מדבריות, שגורמות לשילוב בין היובש והטמפרטורות הגבוהות. הרוחות השפיעו היום גם על מישור החוף, שלרוב נהנה מהבריזה, אך היום הבריזה כמעט לא הורגשה".

יבש באזור נחל סער (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
יבש באזור נחל סער(צילום: אביהו שפירא)

זורעים בעמק החולה. "אפשר לדחות עוד קצת ועוד קצת" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
זורעים בעמק החולה. "אפשר לדחות עוד קצת ועוד קצת"(צילום: אביהו שפירא)

טמפרטורות השיא נרשמו באילת ובבקעת הירדן, 31 מעלות, אולם תל אביב לא פיגרה אחריהן במיוחד עם 30 מעלות. הרוחות המזרחיות ימשיכו לנשב ויתחזקו, כאשר השיא צפוי היום בבוקר.

 

מי שסובלים בפועל ממזג האוויר היבש הם חקלאי הגליל, שסיימו את מכסת המים המקוצצת לשנת 2017, ונאלצים לזרוע את גידולי החורף - בעיקר חיטה - מבלי לדעת מה יילד יום. "אפשר לדחות את הזריעה עוד קצת ועוד קצת, עד שהאדמה תהיה קצת רטובה, אבל אי אפשר לחכות לנצח", אומר אורי דורמן, יו"ר החברה לפיתוח הגליל, המאגדת את קיבוצי הגליל העליון המגדלים גידולי שדה (גד"ש).

 

הוא הוסיף כי "עצירת הגשמים קשה ובעייתית, ומה שירד עד כה נמוך בעשרות אחוזים מהממוצע. בשטח החקלאים זורעים ומתכוננים, ומחכים לגשם. אבל אם הגשם לא יבוא נהיה בבעיה. אם לא נשקה החיטה הזרועה תאבד, ויש בעיה קשה של מי השקיה. את המכסה של 2017 קיצצו לנו, שלא לדבר על העלאת המחירים, המכסה של 2018 מקוצצת גם היא ולא קיימת אלטרנטיבה. אם החקלאים יחרגו מהמכסה על חשבונם, נצטרך לעשות חישוב אם העלות והמחיר הגבוה שווים את ההשקעה".

 

היום (ב') יוסיף לשרור מזג אויר חם מהרגיל ויבש. בצפון הארץ ינשבו רוחות מזרחיות ערות ועננות גבוהה תכסה את השמיים. משעות אחר הצהריים יחדור אוויר קריר יותר ולח בעיקר לחוף ולשפלה וייתכן אובך. בים התיכון תנשב רוח דרום-מזרחית עד דרום-מערבית בעוצמה של 35-20 קמ"ש. הים יהיה גלי וגובהו ינוע בין 100 ל-50 ס"מ.

 

בשלישי תחול ירידה בטמפרטורות, בעיקר במישור החוף ובשפלה וייעשה נאה, אך עדיין יהיה חם מהרגיל לתקופה. ברביעי לא צפוי שינוי של ממש ולמחרת יוסיף להיות נאה וחם מהרגיל לעונה.


פורסם לראשונה 12/11/2017 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מנצלים את מזג האוויר בים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים