שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עדויות מחקירת הקצין הקרבי המואשם בעבירות מין בחיילים: "מגע חברי, לא הטרדות"
  תקיפת פקוד ואיש סגל, נגיעות אסורות וטענות להומופוביה: עדויות ותכתובות וואטסאפ שהגיעו לידי ynet מחקירת קצין מבסיס בדרום, חושפות קו דק שעובר בין מותר לאסור ביחידות קרביות. "לעשות איתך סקס עכשיו", כתב הקצין שהועמד לדין. מנגד, חיילים העידו: "הנגיעות שלו היו בצחוק"

   

  הקצין בבית הדין הצבאי בקסטינה    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  העדויות, הראיות והגבול בין מגע חברי להטרדה מינית: הפרקליטות הצבאית הגישה אחר הצהריים (ב') לבית הדין הצבאי בקסטינה כתב אישום נגד קצין קרבי מבסיס בדרום, בגין תקיפה מינית של שני חיילים. בנוסף מיוחס לקצין ביצוע מעשה סדום באחד המתלוננים נגדו.

   

  כתב האישום נגד הקצין כולל 13 סעיפי אישום של מעשים מגונים, הטרדות מיניות, התנכלות והתנהגות שאינה הולמת. עם זאת, חמישה חיילים אחרים ביחידה העידו כי הנאשם נגע בהם בצורה חברית, ולכן הם סירבו להתלונן נגדו. הקצין הכחיש את הטענות נגדו וטען שהמעשים היו בהסכמה.

  הקצין, היום בבית המשפט (צילום: ליהי קרופניק)
  הקצין, היום בבית המשפט(צילום: ליהי קרופניק)

  בחקירתו במצ"ח הודה הקצין בחלק מהמעשים שיוחסו לו, אבל טען להגנתו כי הם בוצעו בהסכמה. הוא טען עוד כי אותן עבירות אירעו לפני כמה חודשים בנסיבות אזרחיות במהלך חופשת רגילה באילת, שאליה יצאו גם חיילים אחרים בפלוגה. הקצין טען בחקירתו שנפתחה לפני כשבועיים כי המעשים היו חלק מהווי ודפוסי התנהגות חברתיים שנהוגים ביחידה ותקפים גם לחיילים אחרים.


  בסביבת הקצין טענו עוד כי חוקרי מצ"ח פעלו באופן הומופובי בעת גביית עדויות מחיילים ומפקדים אחרים ביחידה. לטענת הגורמים בסביבת הנאשם, חוקרי מצ"ח ציינו בהפניית שאלותיהם כי מגע חברי בין לוחמים נעשה בהכרח ממניעים שליליים או ממניעים מיניים אסורים. במצ"ח הדפו את הטענות והסבירו בתגובה כי החקירה נוהלה באופן ענייני ומקיף על מנת להגיע לחקר האמת.

   

  אחד המתלוננים הוא פקוד של הקצין והשני הוא איש סגל שנמצא מתחתיו בהיררכיה של הבסיס. עדויות מהחקירה של לוחמים ומפקדים ביחידה, שהגיעו לידי ynet, חושפות טפח מתחום הטרדות מיניות ביחידות קרביות, ומציירות את הגבול המטושטש בין נגיעות חברתיות לכאורה לבין מגע אסור ופוגעני.

   

  "זה קרה כשיש אווירה טובה" 

  "הקצין נגע מדי פעם בצחוק באיבר המין שלי", העיד אחד החיילים ביחידה. "אלו היו נגיעות קטנות מעל המכנס, כאילו להקפיץ לי את איבר המין וזה קרה רק כשרבנו בצחוק. בנוסף הוא נהג מדי פעם גם להיכנס איתי למיטה כשהוא יושב או שוכב במיטה שאני נמצא, תוך כדי שהיינו מדברים על ענייני עבודה. הוא נהג לגעת בצחוק באיברי מין גם של חיילים אחרים ביחידה בתדירות גבוהה וגם ללקק אוזניים של חיילים אחרים באמצעות אצבע רטובה שלו. זה קרה כשיש אווירה טובה כאשר יושבים וצוחקים".

   

  החייל שהעיד סיפר עוד כי בחקירתו כי הנגיעות של הקצין באיבר מינו היו "בפן חברי. גברים עושים את זה ולא ראיתי בכך משהו מגעיל. הוא היה המפקד שלי וזה לא הטריד אותי. לא היה נראה לי מוזר שהוא נכנס איתי למיטה כי הוא עשה כך גם לחיילים אחרים וזה לא הרגיש לי מוזר. כל הסגל ידענו שיש לו את ההתנהגויות והנטיות האלו וחיכינו שהוא ייצא מהארון".

   

  תכתובות הוואטסאפ שניהל הקצין הנאשם:  הוא הוסיף בעדותו כי "אף אחד ממפקדי המחלקות לא נהג לגעת בכלל במפקדים שתחתיהם. היו כאלה שהתעצבנו והעירו לו על ההתנהגות הזאת ואז הוא היה מתרחק באותו רגע. באחד המקרים כאשר הוא חיבק באופן מוגזם מפקד אחר - אותו מפקד דחף אותו בכוח והעיף אותו ממנו. בתגובה אותו קצין צחק והלך. היו מקרים גם שאותו קצין עשה מסאז' למפקד אחר. הרגשנו שהוא המפקד שלנו ולכן חלק מההתנהגות הזאת נראתה לנו לגיטימי. בשום אופן ובשום צורה לא הרגשתי מוטרד. בדיעבד יכול להיות שהוא ניצל את הכוח שלו".

   

  החייל העיד עוד כי אף על פי שרוב ההתנהגויות מצדו של אותו קצין היו חבריות ובדרך כלל בנוכחות של חיילים נוספים, באחד המקרים שוחח עמו הנאשם על איבר מינם בעת שישבו במשרד. חייל אחר בפלוגה העיד במצ"ח כי הקצין נהג לזרוק לחלל האוויר הערות מיניות כלפי חיילים אחרים, אך בצורה חברית.

   

  לדברי החייל שהעיד, "כולנו ככה בעולם של גברים. הקצין נהג להגיד לחיילים אחרים 'בא לי לשכב איתך', 'איזה גוף יפה יש לך', אבל הוא אמר את זה רק לכאלה שהיו קרובים אליו. הקצין הזה הוא אחל'ה בן אדם נחמד וכיף לדבר איתו וזה סך הכול בחור טוב". חייל נוסף העיד כי הקצין הנאשם "תמיד היה בשליטה, הכול עבר דרכו והוא נתן יחס קרוב לחיילים".

   

  "חלום שלי שתהיה פה איתי" 

  תכתובות וואטסאפ, שניהל הקצין עם איש הסגל שהתלונן נגדו בגין הטרדה מינית, העלו כי בין השניים התפתח קשר שחורג מהתנהגות מקובלת לפי פקודת השילוב הראוי והשירות המשותף. כך למשל, כתב הקצין הנאשם לאיש הסגל: "אתה יודע שזה אתה לפני כולם, לפעמים לפני האישה. אוהב אותך. מסאז' להיום? חלום שלי שתהיה פה איתי, איך אני מתגעגע אליך מלא, לעשות איתך סקס, איתך עכשיו ברגע זה והלוואי שתאהב איתי. אני איתך עד המוות".

   

  עורכי הדין סרן במיל' שלמה רכבי וסרן רותם כהן, שמייצגים את הקצין מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו בתגובה כי "מדובר בקצין מצטיין, אהוב על חייליו וחבריו לסגל, שהיה לקראת קידום. למעט מקרה אחד, של נגיעה רגעית, שעליו הביע הקצין חרטה, חקירת מצ"ח התמקדה באירועים שהתרחשו כולם בהסכמה. מרבית האירועים אף לא חרגו ממעשים שרווחו בקרב סגל היחידה שסירבו להתלונן והדגישו כי מעשיו של הקצין אינם הטרדה מינית.

   

  "יש להצטער על שהתביעה בחרה להתעלם מחומרי חקירה שלימדו כי המתלונן שעמו קוים קשר מיני משקר בטענתו שלפיה לא הסכים למעשים. עוד יש לזכור כי המתלונן בחר להיכנס למיטה עם הנאשם, לאחר שלטענתו כבר ידע על כוונותיו המיניות. בכוונת הנאשם לכפור בכתב האישום, שהנטען בו אינו משקף את התרחשות האירועים ולהוכיח, במהלך המשפט, כי גרסתו היא אמת". 

   

  מדובר צה"ל נמסר: "היום הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד קצין צה"ל בדרגת סגן בגין ביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית של כמה חיילים ששירתו תחת פיקודו. הקצין עצור ממועד פתיחת החקירה בעניינו. עם הגשת כתב האישום, ביקשה התביעה הצבאית להאריך את מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עדויות מחקירת הקצין הקרבי המואשם בעבירות מין בחיילים: "מגע חברי, לא הטרדות""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים