שתף קטע נבחר

האיראנים יורחקו 7 ק"מ מהגבול, ישראל לא מרוצה

ארה"ב, רוסיה וירדן סיכמו להרחיק את הכוחות האיראניים ואת חיזבאללה מהגבול הסורי עם ישראל - למרחק 20-7 ק"מ. בירושלים אומרים שהמהלך חיובי - אך לא מספיק: "נמשיך להגן על האינטרסים שלנו"

 

 

 

ארה"ב, רוסיה וירדן חתמו בשבת על הסכם הכולל התחייבות רוסית להרחיק את הכוחות האיראניים, את חיזבאללה ואת המיליציות השיעיות בסוריה מהגבול עם ישראל ברמת הגולן.

 

בישראל מזהירים כי על אף שההסכם משפר במידת מה את ההבנות הקודמות בין הרוסים לאמריקנים הוא עדיין אינו עונה על האינטרס הישראלי, ולכן ישראל אינה מחויבת לו ו"תשמור על הקווים האדומים שלה" בסוריה.

לחימה באזור קוניטרה. האיראנים קרובים לגבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לחימה באזור קוניטרה. האיראנים קרובים לגבול(צילום: EPA)

להסכם מצורפת מפה שלפיה יהיה אזור חיץ מפורז של חמישה קילומטר בין כוחות המורדים הסורים לבין הכוחות האיראניים וחיזבאללה. באופן מעשי הסדר זה יוצר מצב שבו בחלק מהשטח – בדרום הרמה – יהיו השיעים 20 ק"מ מגבול ישראל, ובחלק אחר – בצפון הרמה – הם יהיו במרחק 8-7 ק"מ בלבד מהגבול.

 

בכירים בישראל אומרים כי ההסכם מנוסח בקווים כלליים ומתייחס לצמצום הכוחות הזרים בדרום סוריה. ההסכם קובע כי יש לצמצם את נוכחות הכוחות האיראניים ובעתיד לחסל אותה לחלוטין. הבכירים אומרים כי ישראל מתנגדת לכל נוכחות צבאית איראנית בסוריה - בלי קשר למיקומם.

 

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ הזהיר כי "ישראל תשמור על הקווים האדומים שלה בסוריה נגד הברחת נשק מתקדם לחיזבאללה בלבנון, נגד היווצרות חזית שיעית-ג'יהאדיסטית מול הגבול בגולן ונגד התבססות צבאית של אירן בסוריה". הוא הוסיף כי ההסכם הוא אמנם התפתחות חיובית, אך ישראל אינה צד בהסכם והיא תדע להגן על האינטרסים שלה: "הוכחנו זאת בעבר ונדע להוכיח זאת בעתיד".

 

השר לשיתוף פעולה איזורי צחי הנגבי אמר כי ההסכם אינו משקף את האינטרס הישראלי.


פורסם לראשונה 12/11/2017 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוחות באזור קוניטרה
צילום: רויטרס
מומלצים