שתף קטע נבחר

קידומים בצמרת צה"ל - וגם למג"ד של אזריה

הרמטכ"ל אישר שורת מינויים, בהם זה של ראש אמ"ן הרצי הלוי, שיפקד על פיקוד דרום. במקומו יגיע אלוף תמיר הימן, מפקד הגיס הצפוני והמכללות הצבאיות. עוד ברשימה: סא"ל דוד שפירא וסא"ל נריה ישורון, המג"ד שירה "מטח כבוד" לזכר קצין שנהרג בצוק איתן - וננזף

שורת קידומים בצה"ל: הרמטכ"ל אישר שורת מינויים חדשים - חלקם כבר עברו את אישורו של שר הביטחון אביגדור ליברמן - בהם ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, שישמש כמפקד פיקוד דרום. במקומו ימונה לראש אמ"ן אלוף תמיר הימן, עד כה מפקד הגיס הצפוני ומפקד המכללות הצבאיות.

 

למפקד פיקוד המרכז ימונה ראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אלוף נדב פדן. לראש אגף המבצעים ימונה ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף אהרון חליוה. מי שיחליפו הוא ראש חטיבת המבצעים, תא"ל איציק תורג'מן. תא"ל ליאור כרמלי ימונה לראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר במקומו של פדן. תא"ל אמיר ברעם ימונה למפקד הגיס הצפוני והמכללות הצבאיות ולתפקיד מפקד ביה"ס לפיקוד ושליטה, ולמפקד הגיס המטכ"לי ימונה ראש חטיבת התורה וההדרכה, תא"ל מוטי ברוך.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הרצי הלוי. עובר לפיקוד דרום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצי הלוי. עובר לפיקוד דרום(צילום: מוטי קמחי)

תמיר הימן. ימונה לראש אמ"ן (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
תמיר הימן. ימונה לראש אמ"ן(צילום: יואב זיתון)

מי שיכול לחוש מאוכזב מהסבב הוא חליווה, שהיה מועמד לגיטימי לקבל פיקוד מרחבי שיסלול את דרכו להתמודדות עתידית על הרמטכ"לות או סגנות רמטכ"ל. חליווה קיבל תפקיד מטה נוסף כראש אגף המבצעים הבא, אמנם תפקיד בכיר כמספר שלוש בהירככיה הצבאית אחרי הרמטכ"ל וסגנו, אך כזה שיצמצם את סיכוייו לקידום עתידי.

 

שני אלופים בכירים נוספים שיסיימו את כהונתם בשנה הבאה הם בגדר נעלמים כעת: מפקד פיקוד מרכז רוני נומה ומפקד פיקוד דרום אייל זמיר, שצפויים בעתיד להתמודד על תפקיד סגן הרמטכ"ל במקומו של אלוף אביב כוכבי.

 

מלבד זאת אושרו מינויים שעדיין כפופים לאישור ליברמן, של סגן אלוף דוד שפירא, ששימש כמפקד הגדוד שבו שירת אלאור אזריה, ושל סא"ל נריה ישורון, שננזף לאחר שירה "מטח כבוד" לזכר סרן דימה לויטס, שנהרג במבצע צוק איתן. 

 

שפירא יקבל תחת פיקודו חטיבה מרכזית באוגדת איו"ש - חטמ"ר בנימין, הידועה גם כחטיבת רמאללה, או חטמ"ר שומרון (שכם). הוא שימש כאמור כמג"ד בחטיבת כפיר, שם שירת אלאור אזריה, שהורשע בהריגה. עדותו הייתה עדות מפתח במשפט. עוד בחקירה אמר שפירא כי אמר לאזריה שלא אמר אמת.

 

נריה ישורון (מימין) ודוד שפירא (צילום: דובר צה"ל, יובל חן) (צילום: דובר צה
נריה ישורון (מימין) ודוד שפירא(צילום: דובר צה"ל, יובל חן)

דמות בולטת נוספת בסבב המינויים הוא סא"ל נריה ישורון, שיועלה לדרגת אלוף משנה וימונה לתפקיד מח"ט יפתח בחטיבת הבשן. בחודש יוני אשתקד הוחלט להסתפק בנזיפה נגד ישורון, ששירת כמג"ד גדוד שריון במבצע צוק איתן והורה על ירי פגזים לעבר מבנה של מרפאה בעזה בעודו מתאר את הירי ברשת הקשר כ"מטח כבוד והצדעה" לזכר סרן דימה לויטס, שנהרג יום קודם לכן מאש צלפים מאותו מבנה.

 

מצ"ח חקרו את האירוע, ובחקירה לא עלו ראיות לכך שלא הייתה הצדקה מבצעית לירי. עוד התברר כי לא היו נפגעים מהירי למרפאה. עם זאת, בהודעת דובר צה"ל נאמר כי הפצ"ר שרון אפק מצא פסול בדברי סא"ל ישורון לפקודיו, שמהם עלה מסר כי ירי של מטח כבוד או כאקט של נקמה הוא לגיטימי.

 

 

 

מינויים בולטים נוספים הם של סא"ל רועי לוי, מפקד יחידת אגוז בחטיבת גולני, שנפצע קשה בצוק איתן כששית כמג"ד, וימונה למפקד עוצבת ברעם בעוצבת הגליל. בעקבות המינוי הוא יועלה לדרגת אל"מ. גם אל"מ גיא ברגר, שבנובמבר 2016 הוגש נגדו כתב אישום במסגרת עסקת טיעון בבית הדין הצבאי על שהשתמש בפקודיו וביקשם לבצע תיקונים בביתו וברכבו הפרטי בניגוד לפקודות הצבא, קיבל מינוי וישמש כסגן מפקד עוצבת האש.

 

אל"מ אבינעם סטולוביץ ימונה למפקד המרכז לאימונים באש במרכז לאימוני יבשה. ב-2015 נרשמה לו הערה פיקודית בעקבות תקרית, שבה נפצעה קצינת צה"ל מפיצוץ מוקש בצפון רמת הגולן וכתוצאה איבדה את כף רגלה הימנית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרצי הלוי. מאמ"ן לפיקוד דרום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים