שתף קטע נבחר

גידל 15 ק"ג קנאביס – ונידון לעבודות שירות בלבד

שני מקרים שבהם נתפסו צעירים מגדלים כמויות סמים בבתיהם הסתיימו בגזרי דין מקלים יחסית. האם מדובר במגמת ענישה מקלה בתחום זה?

שני גזרי דין שהתקבלו לאחרונה עשויים להעיד על מגמת הקלה בענישה של מגדלי קנאביס. הנאשמים, שבביתם נתפסה כמות גדולה של הסם, ירצו תקופה קצרה של עבודות שירות ולא יישלחו למאסר.

 

המקרה הראשון עסק בתושב ירושלים בן 38 שנתפס לפני כשלוש שנים מגדל בדירה בעיר קנאביס במשקל של כ-15 ק"ג. הוא הורשע על פי הודאתו, ובמסגרת הטיעונים לעונש הדגישה המדינה את חומרת המעשים והשלכותיהם על החברה כולה. צוין שמהציוד שנתפס בביתו של הנאשם ומאופן הגידול ניתן ללמוד על מידת בקיאותו הגבוהה בתחום, כך שלא מדובר בשימוש מזדמן.

 

בנסיבות אלה ביקשה המדינה להחמיר עם הנאשם ולהטיל עליו מאסר בפועל. היא הדגישה שהוא לא שיתף פעולה עם שירות המבחן וחזר להשתמש בסמים כגון אקסטזי.

 

מנגד, הסנגורית הדגישה את בעיותיו האישיות של הנאשם וביקשה להטיל עליו שעות לתועלת הציבור, ולא עבודות שירות או מאסר שיפגעו בשיקומו ופרנסתו. היא ציינה שהוא עלה לארץ לבדו בשנות ה-80 במסגרת תוכנית "ילדי צ׳רנוביל". משפחתו עלתה כ-10 שנים לאחר מכן אך בהיותו בן 26 התייתם משני הוריו וניתק קשר עם אחותו היחידה. לדבריה הנאשם עובר תהליך שיקומי לגמילה מסמים והביע חרטה על מעשיו.

 

השופט שמואל הרבסט מבית משפט השלום בירושלים כתב ש"קלות ביצוען של עבירות מסוג זה והרווחה הכספי הנובע מהן מחייבות תגובה עונשית הולמת", אולם הוא התחשב בנסיבותיו חייו של הנאשם ומצא לנכון לגזור עליו חודשיים עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס של 1,000 שקל.

 

שינוי משמעותי באורח החיים

גם המקרה השני עסק בנאשם בעל נסיבות חיים מורכבות. בספטמבר 2016 נמצאו בביתו כ-182 גרם קנביס ב-34 עציצים. ברחבי הדירה נמצאו 900 גרם נוספים של הסם. מדובר בבן 31 שעלה לישראל בשנות ה-80, התייתם מאמו וניתק קשר עם אביו.

 

המדינה ביקשה להטיל עליו עונש של 12-6 חודשי עבודות שירות. ההגנה, לעומת זאת, הדגישה את ההליך השיקומי החיובי שעבר ואת העובדה שכיום הוא נקי מסמים, וביקשה להטיל עליו שעות לתועלת הציבור.

 

השופט דרור קלייטמן מבית משפט השלום בכפר סבא כתב כי "על בית המשפט להצטרף למלחמה בנגע הסמים באמצעות הטלת עונשים מרתיעים", במיוחד במקרים של גידול סם במעבדות ביתיות שקשה יותר לחשוף.

 

השופט הדגיש שלנאשם הרשעה קודם ושהוא לא לקח אחריות על ביצוע העבירות. מנגד כתב השופט שהוא מצוי בהליך טיפולי חיובי ושחל שינוי משמעותי באורח חייו, הכולל הפסקת השימוש בסמים. בנסיבות אלה גזר עליו השופט שישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס של 5,000 שקל.

 

  • לקריאת גזר הדין הראשון – לחצו כאן
  • לקריאת גזר הדין השני – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים במקרה הראשון לא צוינו בגזר הדין
  • ב"כ המדינה במקרה השני: עו"ד פלילי אבישי רובינשטיין
  • ב"כ הנאשם במקרה השני: עו"ד ניר דוד
  • עו"ד ניר ליסטר עוסק במשפט פלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: טל קירשנבויים
עו"ד ניר ליסטר
צילום: טל קירשנבויים
מומלצים