שתף קטע נבחר

בגלל פגישה עם ברגותי: נאסרה כניסת דיפלומטים

שר הפנים דרעי אימץ את החלטת השר גלעד ארדן לאסור כניסה של משלחת חברי פרלמנט אירופי וראשי ערים מצרפת בשל כוונתם לבקר את בכיר פתח מרואן ברגותי המרצה מאסר עולם ועל תמיכתם בחרם נגד ישראל: "אין להם מקום כאן"

שר הפנים אריה דרעי הודיע היום (ב') כי יאמץ את המלצת השר לנושאים אסטרטגיים ולביטחון פנים, גלעד ארדן, ויסרב את כניסתם של חלק ממשלחת חברי פרלמנט אירופי וראשי ערים מצרפת המתוכננת לבקר בישראל וברשות הפלסטינית. הסיבה: כוונתם לבקר בכלא את בכיר פתח מרוואן ברגותי, המרצה עונש מאסר עולם, ובשל פעילותם לקדם את החרם נגד ישראל.

 

המשלחת, שכוללת 20 משתתפים ובהם חברי פרלמנט צרפתים, חברי פרלמנט אירופי וראשי ערים בצרפת, אמורה לבקר בישראל וברשות הפלסטינית בתאריכים 23-19 בנובמבר. המשלחת הודיעה כי מטרת הביקור הרשמית היא ביקור ברגותי בכלא הדרים, במסגרת תמיכתם בברגותי ובאסירים פלסטינים.

מרואן ברגותי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרואן ברגותי(צילום: רויטרס)

השרים דרעי וארדן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרים דרעי וארדן(צילום: אלכס קולומויסקי)

לאחר שבחן את המלצת השר ארדן ואת חומר הרקע בעניינם, הודיע כאמור דרעי כי כניסתם לישראל של חברי המשלחת תסורב עם נחיתתם. אי לכך הוצע כי חברי המשלחת יעודכנו בנושא מבעוד מועד ולא יטוסו כלל.

 

"אין זאת הפעם הראשונה שאני מונע כניסתם של פעילי חרמות נגד ישראל, אולם הפעם מדובר במשלחת בכירים אירופים המגיעים לפעול נגד ישראל והנושא מקבל נופך אחר", אמר דרעי. "לאחר שבחנתי את הרקע והנסיבות, החלטתי שאין למשלחת זאת מקום בישראל".

 

השר ארדן הוסיף: "לא נאפשר את כניסתם של אלה הקוראים לפגוע במדינת ישראל באופן אקטיבי ובמיוחד לאור בקשתם לפגוש ולחזק את רב המרצחים ברגותי ובכך לתמוך בטרור. מדובר בפוליטיקאים בכירים שתומכים באופן עקבי בחרם על ישראל ואף מקדמים אותו".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) התייחס למניעת כניסת הדיפלומטים, ואמר כי "במקום להקשיב לביקורת ולהתמודד איתה, ממשלת ישראל מנהלת מדיניות של אטימת אוזניים. אבל אטימת האוזניים והגבולות לא רק שלא מחלישה את הביקורת והמבקרים, אלא מחזקת אותם. מי שמונע כניסה של אלו שמעבירים עליו ביקורת, ברור לכל כי יש לו מה להסתיר. בכוונתי ליזום דיון דחוף בנושא בוועדת הפנים של הכנסת בהשתתפות שר הפנים".

 

האגודה לזכויות האזרח הודיע כי גם היא מתנגדת בתוקף למניעת כניסתה של המשלחת. על פי עמדת האגודה, חוק איסור מתן אשרת כניסה למי שקורא לחרם על ישראל מנוגד לכללי דמוקרטיה בסיסיים, בכך שהוא מציב עמדה פוליטית כשיקול למניעת כניסתם של זרים לישראל ולשטחים הכבושים.

 

שרון אברהם-ויס, מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח, אמרה בהקשר זה כי "שר הפנים אינו רשאי לשמש כקומיסר, העומד בשער ומחליט עבור אזרחי המדינה ועבור תושבי השטחים הכבושים, שתלויים במעברי הגבול הישראליים, אלו עמדות ראויות להישמע. חופש הביטוי אינו רק הזכות להתבטא, אלא גם הזכות להיחשף לדעות, ואפילו לדעות המקוממות והמרגיזות את הרוב בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים