שתף קטע נבחר

גבאי: השמאל שכח מה זה להיות יהודי

יו"ר המחנה הציוני ממשיך לקרוץ למרכז, וחוזר על אמירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו באוזני הרב כדורי שחוללה סערה ציבורית ב-97'

 

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי ממשיך לקרוץ לקהל במרכז, ואמר אמש (יום ב') בפגישה עם סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע כי "השמאל שכח מה זה להיות יהודי" - אמירה דומה לזו שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו באוזניו של הרב יצחק כדורי בשנת 1997. הקלטת דבריו של נתניהו חוללה אז סערה ציבורית ופוליטית.

 

אחת הסטודנטים שנכחה במפגש אמרה לגבאי: "עכשיו אני מרגישה ששינית את האסטרטגיה שלך ושאתה פחות מדבר אליי, שינית כיוון". על כך השיב גבאי: "בחודש האחרון האשימו אותי פעמיים בשתי האשמות קשות: פעם אחת ששברתי ימינה ופעם אחת שמאלה. לא שיניתי את העמדות שלי בשום עניין. כל מה שאמרתי בחודש האחרון - אמרתי גם במהלך הקמפיין".

 

בהתייחסו לדברים שהטיח ראש הממשלה נתניהו כלפי השמאל ב-97', אמר גבאי כי "אנשים חשים שאני מתקרב יותר לערכים היהודיים. אנחנו יהודים, חיים במדינה יהודית. אני חושב שאחת הבעיות של חברי מפלגת העבודה, ברצינות, זה שהיא התרחקה מזה. נתניהו אמר ב-97' לרב כדורי והטלוויזיה קלטה את זה. הוא אמר לו 'השמאל שכח מה זה להיות יהודי'. את יודעת מה השמאל עשה כתגובה לזה? שכח מה זה להיות יהודי. כאילו אומרים את זה עלינו, 'אנחנו עכשיו רק ליברלים'. זה לא נכון, אנחנו יהודים ואנחנו כן צריכים לדבר על הערכים היהודיים שלנו".

יו"ר המחנה הציוני גבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יו"ר המחנה הציוני גבאי(צילום: מוטי קמחי)

גבאי אמר עוד בהקשר זה כי "הערכים היהודיים שלנו הם הבסיס לכל הדור שקם אחר כך. אנחנו יהודים ואנחנו כן צריכים לדבר על הערכים היהודיים שלנו. אני אומר לך באחריות, הכול מתחיל בתורה שלנו, בהלכות שלנו ובדברים הבסיסיים, אנחנו צריכים להיות גאים בזה. יש כאלה שאומרים 'צריך להיות חילוני קיצוני'. אני מכבד כל דרך".

 

הוא נשאל אם יהיה מוכן להיות מספר שתיים של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אם זה יקבל מספר מנדטים גדול ממנו, והשיב: "ברור שראש ממשלה זה אמצעי לשנות את המדינה, לא מטרה. ברור שאני יכול להיות מספר שתיים. זה עניין של הציבור. אם תבחרו בי אהיה מספר אחד, אבל בסוף אעשה כל מה שצריך לעשות כדי לשנות את מדינת ישראל. זה לא פטיש שיש לי שאני חולם מילדות. אני שם כי זה אמצעי לשנות מדינה".

"ידיעות אחרונות" 97': הדברים שלחש נתניהו על אוזנו של הרב כדורי ()
"ידיעות אחרונות" 97': הדברים שלחש נתניהו על אוזנו של הרב כדורי

מאז שנבחר לראשות מפלגת העבודה והמחנה הציוני, השתמש גבאי בשלל אמירות שנתפשו כמסר למצביעים פוטנציאליים במרכז המפה הפוליטית. בין היתר הוא הדגיש כי ממשלה בראשותו לא תפנה גושי התנחלויות במסגרת הסכם שלום. גבאי אף ציין באחרונה כי הוא לא יישב בממשלה יחד עם נציגי הרשימה הערבית המשותפת.

 

על כך אמר אמש גבאי: "אמרתי שלא נבנה קואליציה עם הרשימה המשותפת לפני חצי שנה. שאני מאמין ביתרון שתי מדינות ושצריכים למצוא פתרונות יצירתיים ליהודים שגרים בגושי ההתנחלויות. לא שיניתי כיוון. אני עדיין מאמין שאפשר וצריך לעשות מה שצריך כדי להגיע להסכם שלום. אמרו לי כל מיני אנשים 'זה לא פופולרי להגיד שלום, תגיד הסדר מדיני'".

 

עימות פוליטי בכנסת 

דבריו של גבאי הערב נאמרו כמה שעות לאחר דיון "40 חתימות" שנערך במליאת הכנסת ביוזמת האופוזיציה ובנוכחות ראש הממשלה נתניהו. ראש הממשלה ציין בנאומו כי הצליח לצמצם את אי שוויון במדינה. לדבריו, "מדד אי השוויון ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז 2001. אבל הדבר המעניין ביותר הוא שרואים ירידה שיטתית ועקבית, שנה אחר שנה מ-2009. מי נבחר ב-2009? כל שנה זה יורד, ולמה זה יורד? בניגוד גמור לטענה שלכם, ועם זה קשה לכם להתווכח. הנה העובדות טופחות לכם על הפנים - הפערים במדינת ישראל בחברה הישראלית הולכים ומצטמצמים שנה אחרי שנה, ולמה? כי אנו מייצרים צמיחה והיא מייצרת מקומות עבודה, האבטלה יורדת ואנשים מתפרנסים".

 

ח"כ לפיד סיכם את דבריו בהתייחסות אישית לנתניהו: "להבדיל מכם, אני מכיר אותו יותר מעשרים שנה. זה לא היה ככה, הוא לא היה ככה, ההתנהגות הזאת לא הייתה. הייתה ממלכתיות. נתניהו לפני שלוש שנים לא היה מצטלם עם פח של חמוצים. ככה מתנהג ראש ממשלה? זו ממלכתיות? זו הדמות שאמורה לאחד את העם? אתם יודעים ואני יודע שקורה שם משהו לא טוב".


פורסם לראשונה 13/11/2017 20:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
אבי גבאי. ארכיון
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים