שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות
   זוכי מחיר למשתכן בפריפריה יידרשו להון עצמי קטן יותר
   הוראה חדשה של בנק ישראל קובעת כי רוכשי דירה בפריפריה יוכלו להסתפק בהון עצמי של 60 אלף שקל בלבד. המענק הניתן מהמדינה ב-30 יישובים בפריפריה יוכר כחלק מההון העצמי של הזכאים, וכך הם יוכלו "להביא מהבית" סכום נמוך יותר - ולהגדיל את המשכנתא

   החל מחודש דצמבר רוכשי דירות במסגרת פרוייקט מחיר למשתכן בפריפריה יוכלו להסתפק בהון עצמי מינימלי של 60 אלף שקל במקום 100 אלף שקל כיום. כך קובעת הוראה חדשה של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל המתייחסת ל-30 יישובים בפריפריה בהן ניתן מענק לרוכשי הדירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

    

   באוצר מוסרים כי ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של שר האוצר משה כחלון למפקחת על הבנקים חדווה בר. הרוכשים ב-30 היישובים המשתייכים לרשימה יוכלו להשתמש במענק כדי להקטין את ההון העצמי שהם נדרשים להביא לצורך רכישת הדירה, ובלבד שהתשלום המינימלי יעמוד על 60 אלף שקל.

    

   נזכיר כי על פי תקנות הפיקוח על הבנקים, רוכשי דירה ראשונה (כולל זוכי מחיר למשתכן) יכולים לקבל משכנתא בשיעור שאינו עולה על 75% משווי הנכס.

    

   ואולם בניגוד לשאר רוכשי הדירות, במקרה של מחיר למשתכן, שאמור להיות נמוך ממחיר השוק, ניתנה הקלה, לפיה השמאי יעריך את הדירה במחיר השוק. כך נוצר מצב שבו אותם 75% מתייחסים לשווי הדירה על פי מחיר השוק ולא על פי מחיר הקנייה בפועל (במסגרת הזכייה). במילים אחרות ניתן לקבל מהבנק סכום גדול יותר מ-75% משווי הנכס ובהתאם להקטין את ההון העצמי הנדרש.

    

   כך לדוגמה, נניח שמחיר דירה במחיר למשתכן עומד על 600 אלף שקל, אולם מחיר השוק של דירה כזו הוא 750 אלף שקל.

    

   בדירה רגילה (שאינה במסגרת מחיר למשתכן) ששוויה 600 אלף שקל, המשכנתא המקסימאלית שניתן לקבל היא בסך 450 אלף שקל (75% מ-600 אלף), כלומר צריך להביא מהבית הון עצמי של 150 אלף שקל. אולם במקרה של מחיר למשתכן, המשכנתא נקבעת לפי מחיר השוק, ולכן ניתן יהיה לקבל 562 אלף שקל (75% מ-750 אלף שקל) כלומר צריך להביא ממקורות עצמיים, לכאורה, רק 38 אלף שקל. אלא שהגבלת בנק ישראל קובעת תשלום הון עצמי מינימלי של 100 אלף שקל, אותו הרוכשים נדרשים "להביא מהבית" או ממקורות עצמיים.

    

   כעת, ההוראה החדשה קובעת כאמור, כי רוכשי דירה בפריפריה יוכלו להסתפק בהון עצמי של 60 אלף שקל בלבד. 40 אלף השקלים הנוספים, הנדרשים כדי לעמוד בהון מינימלי של 100 אלף שקל, יתבססו על המענק ואת שאר הסכום ניתן יהיה לקחת כהלוואות משכנתא מהבנק.

    

   "זו הסיבה שבגללה ויתרתי על דירה במחיר למשתכן". צפו 

   סגורסגור

   שליחה לחבר

    הקלידו את הקוד המוצג
   תמונה חדשה

   שלח
   הסרטון נשלח לחברך

   סגורסגור

   הטמעת הסרטון באתר שלך

    קוד להטמעה:

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים