שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ערב הבחירות לנשיאות, פוטין דואג שהרוסים יקבלו חדשות חיוביות
  מקומות עבודה חדשים, הישגים מדעיים וניצחונות: משרד האנרגיה הרוסי ביקש מחברות גז ונפט מקומיות לספק לו סיפורים שמציגים באור חיובי את ניהול המדינה על ידי הקרמלין. ברקע: הבחירות לנשיאות במרס 2018

  הקרמלין רוצה חדשות טובות. ההנהגה הרוסית ביקשה מחברות מקומיות גדולות לספק לה סיפורים חדשותיים שמציגים את ניהול המדינה שלה באור חיובי. כך עולה במסמכים שהגיעו לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  במסמך בן שבעה עמודים שנשלח לחברות רוסיות על ידי הקרמלין, התבקשו החברות לשלוח סיפורים שמתמקדים במקומות עבודה חדשים, הישגים מדעיים ותשתיות חדשות, בייחוד אלה שזכו לתמיכה ממשלתית. המסמך גם פירט כיצד להציג את הסיפורים והחברות הרוסיות קיבלו דד-ליין שבועי להגשת הסיפורים.

   

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  משרד האנרגיה הרוסי שלח בחודש שעבר את ההנחיות הללו ל-45 חברות במגזר האנרגיה הרוסי, בהן "רוסנפט", "לוקאויל", ו"נובאטק". כך עולה במסמך אחר שהגיע לידי רויטרס ובו פירוט החברות הרוסיות שקיבלו את ההוראות מהקרמלין.

   

  המטרה של פוטין - השגת לגיטימציה לכהונה נוספת

  המהלך של הקרמלין בא ערב הבחירות לנשיאות רוסיה שייערכו בחודש מרס 2018, אז יזדקק הנשיא ולדימיר פוטין למנדט מחודש מהעם - רצוי עם שיעור תמיכה גבוה במיוחד - כדי לחזק את אחיזתו בשלטון לאחר שני עשורים של שליטה בפוליטיקה הרוסית.

   

  "החיים של רוב האנשים הפכו רגועים יותר, נוחים יותר, אטרקטיביים יותר. אבל דוגמאות רבות כאלה חומקות מתשומת הלב התקשורתית", נכתב במסמך הראשון. "המשימה שלנו, באמצעות גישה יצירתית וקפדנית, היא לבחור סיפורים ונושאים כאלה ולהציע אותם לתקשורת". במסמך זה לא צוין נושא הבחירות לנשיאות רוסיה. נכתב בו שאייטמי החדשות שיסופקו על ידי החברות הרוסיות יביאו ל"פרסום חדשות חיוביות" ושהם יתכתבו עם שני נושאים: "החיים משתפרים" ו"איך דברים היו; איך הם עכשיו". המסמכים שחיבר הקרמלין נשלחו ל-17 חברות ממשלתיות ול-28 חברות פרטיות. למסמכים אלה צורפה הזמנה לבכירים במחלקות הדוברות ויחסי הציבור בחברות להיפגש עם שר האנרגיה הרוסי ב-12 באוקטובר. פגישה זו נועדה, כך נכתב, לדון כיצד ניתן לעזור למאמץ יחסי הציבור של הממשלה הרוסית.

   

  עדיין לא הודיע שיתמודד מחדש לנשיאות רוסיה. ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  עדיין לא הודיע שיתמודד מחדש לנשיאות רוסיה. ולדימיר פוטין(צילום: רויטרס)

  סוכנות הידיעות רויטרס שוחחה עם שלושה בכירים בחברות רוסיות שקיבלו את ההזמנה של הקרמלין. לפי ההזמנה, היוזמה לספק "חדשות טובות" היא של סרגיי קיריינקו, סגן ראש הסגל של נשיא רוסיה. דוברו של קיריינקו לא השיב לבקשת רויטרס לתגובה לסיפור. גם משרד האנרגיה לא מסרה תגובה וכך גם דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב.

   

  רק חברות הגז והנפט קיבלו את ההוראות המיוחדות מהקרמלין

  סוכנות רויטרס גם פנתה לקבלת תגובה מחמש חברות רוסיות גדולות שקיבלו את ההוראות המיוחדות מהקרמלין, בהן "רוסנף", "גזפרום", "לוקאויל" ונובאטק", אולם גם הן לא מסרו תגובה.

   

  הגז והנפט הם מקור ההכנסה הגדול ביותר של רוסיה וחברות האנרגיה במדינה הן החברות החזקות ביותר וגם המעסיקות הגדולות ביותר. סוכנות הידיעות רויטרס לא מצאה ראיות להוראות דומות שנשלחו לחברות ממגזרים אחרים שאינם מגזר האנרגיה.

   

  הפגישה שנערכה ב-12 באוקטובר נוהלה על ידי סגן שר האנרגיה הרוסי אנטון איניוטסין ונכח בה גם גורם מצד לשכת הנשיא פוטין. כך לפי אחד מקורות שהשתתף בפגישה. לדבריו, גם סגן שר האנרגיה וגם איש לשכת הנשיאות הסבירו את ההוראות שנשלחו לחברות הרוסיות. נושא הבחירות לנשיאות, לדבריו, לא הוזכר.

   

  סוכנות רויטרס דיווחה בחודש פברואר שמשרד האנרגיה הרוסי ביקש מחברות האנרגיה לתת לו הודעה מוקדמת על התפתחויות שעשויות להשפיע על דעת הקהל הציבורית. ההוראות שנשלחו מצד הקרמלין לעשרות החברות הרוסיות מהוות עליית מדרגה במאמצי ההנהגה הרוסית לשפר את התמיכה הציבורית בה. לפי שעה לא ברור אם החברות הרוסיות פעלו בהתאם להוראות שקיבלו מהקרמלין.

   

  בהוראות לחברות הרוסיות נכתב שהממשלה רוצה להדגיש "ניצחונות והישגים". המסמכים שנשלחו לחברות כללו גם רשימה ובה תשע דוגמאות לסוג החדשות שהחברות צריכות לספק לקרמלין. הממשלה הרוסית ביקשה למשל סיפורים על יחידות עסקיות "שבהן ניתן לומר שתמיכת המדינה עזרה לחלץ אותן ממשבר, השיבה את הייצור המודרני וציידה אותן בציוד חדש ונתנה עבודה לתושבים מקומיים".

   

  במסמכים של הקרמלין הוזכר סיפורו של יבגני קוסמין כדוגמה לסיפור חדשותי חיובי. קוסמין הוא כורה במערב סיביר שצוותו הפיק 1.6 מיליון טונות פחם ביולי השנה - שיא חודשי.

   

  פוטין עדיין לא הכריז על כוונתו להיבחר מחדש לנשיא רוסיה. רוב המומחים לענייני הקרמלין מעריכים שהוא יעשה זאת. סקרי דעת קהל מראים שפוטין ינצח בקלות בבחירות, כשבוחרים רבים נותנים לו אשראי על השבת הכבוד הלאומי. עם זאת, כאב הראש הגדול של הקרמלין עם הבחירות לנשיאות, שמתוכננות להיערך במרס, הוא להבטיח שיעור הצבעה גבוה כדי לחזק את הלגיטימציה של פוטין.

   

  עם כלכלה חלשה ואנשים רבים שמאמינים שהמשחק כבר סגור, מצביעים רבים עשויים להישאר בבתיהם ולא ללכת להצביע בבחירות לנשיאות. מומחים מעריכים ששיעור הצבעה נמוך, כאמור, עשוי לערער את הלגיטימציה של פוטין בכהונתו הבאה כנשיא רוסיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים