שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  עתירה נגד הקמת חוות טורבינות רוח בגולן
  החברה להגנת הטבע טוענת כי הקמת חווה ובה 42 טורבינות רוח בתל פארס שברמת הגולן תפגע בעופות דורסים. בחברת אנלייט, שאמורה להקים את החווה, אמרו: "הצגנו פתרונות טכנולוגיים ותפעוליים מוכחים באופן מוחלט בעולם, שעתידים למזער ואף למנוע את הפגיעה בנשרים"

  החברה להגנת הטבע הגישה אתמול (ג') עתירה לבג"ץ נגד הוועדה הארצית לתשתיות לאומיות (ות"ל), רשות הטבע והגנים (רט"ג) וחברת אנלייט בנוגע להחלטה להפקיד את תוכנית חוות הטורבינות בתל פארס שברמת הגולן. התוכנית הופקדה והועברה להערות הוועדות המחוזיות והשגות הציבור בחודש.

   

  לטענת החברה להגנת הטבע, ההחלטה של הוות"ל התקבלה על בסיס מידע חסר, תוך שהוועדה עצמה מורה כי המידע החסר יושלם רק לעת אישורה של התוכנית. 

  בז מת ליד חוות טורבינות רוח (צילום: הדי בן-אליהו, רט"ג) (צילום: הדי בן-אליהו, רט
  בז מת ליד חוות טורבינות רוח(צילום: הדי בן-אליהו, רט"ג)

   

  מדובר בתוכנית להקמתה של חווה לייצור חשמל באמצעות הצבתן של 42 טורבינות רוח, באתר ממזרח לכביש 98 באזור הר פרס (תל פארס) ברמת הגולן. "מדובר בתוכנית מהגדולה מסוגה שהוגשה למוסדות התכנון בישראל", נכתבצויין בעתירה. אלא שאזור זה משמש גם אזור לשיחור מזון של עופות דורסים, בראשם הנשר המקראי והרחם המדברי הנמצאים בסכנת הכחדה.

   

  "באזור זה קיימת פעילות משמעותית של נשרים (מין בסכנת הכחדה מקומית ואזורית) לאורך כל ימי השנה", נכתב בעתירה. "בנוסף, קיימת באזור פעילות משמעותית של רחמים (עוף דורס המצוי בסכנת הכחדה עולמית) בעונות האביב והקיץ, שאז הם מקננים בישראל. דרך אתר התוכנית ובסביבתה גם חולפים מדי שנה מאות פרטים של רחמים העוברים כאן במסלול נדידתם".

   

  בעתירה מציינים כי ביסוד התוכנית עומד מתח יסודי: בין המטרה החשובה והראויה לייצור חשמל ממקור מתחדש לבין תוצאתה האפשרית של פגיעה אנושה - עד כדי הכחדה אפילו - בבעלי-כנף שהם ערכי טבע המוגנים על-פי דין. היועץ הסביבתי של הוות"ל הגיש את עמדתו, ובו קבע כי "מאוד קשה עבורי להמליץ לוועדה שלא לתמוך בהקמה של חוות טורבינות רוח, במיוחד במיקום הנהנה מיתרונות מרובים. יחד עם זאת למרות התועלות העצומות שיכול הפרוייקט להביא למשק, איני יכול להמליץ לוועדה לקדם תוכנית שעלולה להביא להכחדה של העופות הדורסים". בנוסף, חוות הדעת מפרטת ליקויים משמעותיים שנפלו בסקרים שהגישו יזמי התוכנית ובהערכות הסיכון לפגיעה בבעלי-כנף שערכו .

   

  לטענת מגישי העתירה נפל פגם יסודי בשיקול דעתה של הוות"ל להפקיד את התוכנית, בכך שהתעלמה לחלוטין מהעובדה שיזמי התוכנית ביקשו להניח בפניה מידע מטעה. לפיכך, טוענים, יש לבטל את התוכנית.

    

  מחברת אנלייט, שאמורה להקים את חוות הטורבינות, נמסר: "צר לנו כי החברה להגנת הטבע, שכל יעודה הוא לשרת את הציבור הישראלי, לפעול למענו וסביבתו אינם רואים את טובת הכלל. מדובר בעתירת סרק שמטרתה העיקרית לעכב ולחבל בתהליך הפקדת התכניות כפי שקבעה הות"ל".

   

  עוד נמסר מחברת אנלייט: "לחברה להגנת הטבע הוצגו בשקיפות פתרונות טכנולוגיים ותפעוליים מוכחים באופן מוחלט בעולם, שעתידים למזער ואף למנוע את הפגיעה בנשרים, לצערנו הם מתעלמים מפתרונות אלו ובוחרים שוב בהתנגדות סדרתית לפרויקטים של אנרגיה ירוקה ונקייה. החברה להגנת הטבע נאבקת בנחישות על סיכון נמוך לפגיעה במספר נשרים, אך נותנת יד לבירוקרטיה תכנונית מכוונת ולהמשך זיהום האוויר של 8.5 מיליון ישראלים" .


  פורסם לראשונה 14/11/2017 21:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הדי בן-אליהו, רט"ג
  בז מת ליד חוות טורבינות רוח
  צילום: הדי בן-אליהו, רט"ג
  מומלצים