שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברזיל פוחדת ללדת: פחות ילדים בגלל הזיקה
  הנתונים חושפים: על רקע התפשטות הנגיף שגורם נזק מוחי לתינוקות חלה אשתקד ירידה של 5% שלמים בשיעור הילודה, ובאזורים מסוימים במדינה אף של 10%

  הצניחה בשיעור הילודה בברזיל היא הגבוהה ביותר זה שלושה עשורים, על רקע מגפת הזיקה שפקדה את המדינה בקיץ של השנה שעברה. כך מלמדים נתונים שפורסמו היום (ג').

   

  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ברזיל דיווחה היום כי בשנת 2016 נולדו בברזיל רק 2.79 מיליון ילדים – ירידה של חמישה אחוזים שלמים מהשנה שלפני כן. במדינת המחוז פרנמבוקו שבצפון-מזרח ברזיל, שספגה פגיעה קשה במיוחד של נגיף הזיקה, הייתה ירידה של 10% במספר הלידות.

  התינוקת אנה ביאטריס הסובלת ממיקרוצפליה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  התינוקת אנה ביאטריס הסובלת ממיקרוצפליה(צילום: EPA)

  נגיף הזיקה הוא נגיף שמועבר בעקיצות יתוש. הוא גורם לילדים לסבול ממיקרוצפליה – מצב שבו הם נולדים עם גולגולת קטנה מהרגיל וסובלים מפגיעות מוחיות. בשנה שעברה עורר הנגיף הזה בהלה עצומה בברזיל, מדינה שבה חיים יותר מ-207 מיליון בני אדם. הרשויות יצאו למבצע שבמסגרתו ניסו לסלק מקווים של מים עומדים כדי להרחיק יתושים מאזורים מאוכלסים.

   

  הנגיף התפשט בברזיל ערב אירוח אולימפיאדת ריו, ובשל החשש מפניו היו ספורטאים שביטלו את הגעתם למשחקים האולימפיים.

  מרססים נגד יתושים נושאי הנגיף בשנה שעברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מרססים נגד יתושים נושאי הנגיף בשנה שעברה(צילום: AFP)

  אנליסטים מהמכון לגיאוגרפיה ולסטטיסטיקה העלו את ההשערה שלא רק נגיף הזיקה גרם לירידה בילודה, אלא גם המשבר הכלכלי הארוך שפוקד את המדינה. להערכתם הוא גורם להורים רבים לעכב את תוכניתם להביא ילדים לעולם.

   

  "אלה שנים קשות בברזיל", הסביר קליביה דה אוליביירה. "המחקר שלנו אינו מלמד אם הסיבה לירידה בילודה היא הזיקה או הכלכלי, אבל אלה שתי אפשרויות הגיוניות מאוד". בכל אחת משש השנים שקדמו לשנה האחרונה חלה עלייה בשיעור הילודה בברזיל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים