שתף קטע נבחר

"בריטניה נערכת לשלם לאיראן כופר של 527 מיליון דולר"

"דיילי טלגרף" חושף: לונדון בודקת אפשרות להעביר לטהרן יותר מחצי מיליארד דולר במאמץ לשחרר מהכלא אזרחית בריטית המואשמת כי היא סוכנת זרה. כעת בודקים משפטנים בריטים אם זו תהיה הפרה של הסנקציות

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" מדווח הבוקר (יום ה') כי בצעד שנוי במחלוקת נערכת בריטניה לשלם 400 מיליון ליש"ט (527 מיליון דולר) לאיראן כדי להביא לשחרורה של עובדת סיוע בריטית מהכלא האיראני.

רטקליף עם בתה. המילים של ג'ונסון סיבכו אותה יותר ()
רטקליף עם בתה. המילים של ג'ונסון סיבכו אותה יותר

האישה, נזנין זגארי-רטקליף, היא מנהלת פרויקט בארגון הצדקה Thomson Reuters Foundation. היא נידונה לחמש שנות מאסר באיראן אחרי שבית משפט איראני הרשיע אותה בריגול ובהשתתפות במזימה להפיל את משטר האייתוללות. היא מכחישה את הטענות נגדה. רטקליף נעצרה באפריל 2016 כשהגיעה לאיראן כדי לבקר את הוריה לרגל השנה הפרסית החדשה.

 

לפי הדיווח ב"טלגרף", בריטניה ביקשה ייעוץ משפטי בנוגע לשאלה אם מותר לה להעביר לאיראן את הכסף שהיא חייבת לכאורה לטהרן על רקע עסקת נשק שנויה במחלוקת שהתקיימה בין המדינות בשנות ה-70. דיפלומטים אמרו לעיתון כי כל העברה של תשלום חייבת להיות כרוכה בשחרורה של זגארי-רטקליף.

 

הייעוץ המשפטי דרוש משום שממשלת בריטניה חוששת שהעברת הכסף תיחשב להפרה של הסנקציות של האו"ם ושל ארה"ב על איראן. הסנקציות האלה מנעו עד כה מבריטניה להעביר את הכסף לאיראן. בבריטניה יש הטוענים כי רטקליף מוחזקת בכלא באיראן כבת ערובה כדי לקבל את הכסף הזה.

שר החוץ הבריטי. בדרך לטהרן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שר החוץ הבריטי. בדרך לטהרן(צילום: AFP)

לפי הדיווח ב"טלגרף", תשלום הכסף לאיראן נועד לשמש מחווה של רצון טוב. סוכנות ידיעות איראנית דיווחה השבוע כי שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון יגיע בשבוע הבא לאיראן, ביקור שבמהלכו הוא צפוי לנסות לקדם את שחרורה של האסירה.

 

שר החוץ ג'ונסון הסתבך השבוע בעקבות פליטת פה בעניינה של זגארי-רטקליף: ג'ונסון טען בטעות שהיא הגיעה לאיראן כדי "להכשיר עיתונאים", ובטלוויזיה האיראנית ניצלו את דבריו ואמרו כי זו הוכחה לכך שהיא באה לאיראן כדי ללמד עיתונות כחלק ממזימה להפיל את המשטר, ולא למטרות אחרות. דבריו של ג'ונסון עלולים לעלות לה באישומים חדשים - "הפצת תעמולה" - ובכמה שנות מאסר נוספות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זגארי-רטקליף. חמש שנות מאסר
מומלצים