שתף קטע נבחר

מתאם השבויים היוצא: "אי אפשר להגיד - שום מחיר"

ליאור לוטן סיפר על ההתמודדות להחזרת השבויים והנעדרים: "עלינו להגדיר היטב מהם הערכים שלנו. אי אפשר להגיד שום מחיר, כי אי אפשר להגיע להישג כלשהו"

 

 

"החברה הישראלית נמצאת במבחן קשה, ההזדהות עם החללים היא קשה. האויב סוחר בגורלם של אזרחים מול מדינת ישראל. אנחנו עומדים כיום כחברה אל מול המחיר העצום ששולם בעסקה האחרונה, כמעט כמוכי טראומה". מתאם השבויים והנעדרים לשעבר במשרד ראש הממשלה לשעבר, אל"מ (מיל') ליאור לוטן השתתף היום (ה') בכנס tedxtelaviv בחסות הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שבו התייחס למדיניות הישראלית לעסקאות שבויים.

 

לגבי המשא ומתן הנוכחי מול חמאס להחזרת הדר גולדין, אורון שאול  ואברה מנגיסטו, אומר לוטן: "מטרת חמאס היא החלשת ישראל, הם עושים את זה על ידי התשה ושחיקת הציבור הישראלי. יש כאן קרב תודעתי שהוא לא פחות אגרסיבי מהמלחמה הצבאית, רק ההבדל הוא שארגון הטרור תמיד יותר חלש מהצבאות העומדים מולו ולכן הוא יימנע מלחימה, הוא ייכנס למנהרות, יעביר את הלחימה לעורף האזרחי. זאת מלחמה ארוכה, מתישה שמתנהלת בכל העולם. הניצחון בה אינו ניתן להשגה קלה, יש בה תבוסות וכישלונות. במלחמה התודעתית ארגון הטרור אינו מרגיש חלש, הוא מרגיש חזק ומחפש את המגע איתנו. הנשק שלו - נחישות קיצונית. כלי העבודה שלו - קידוש המוות. כך הוא מרתיע את האויב ורוכש תמיכה מהעם שלו".

לוטן. "מציבים תפיסת עולם אל מול הטרור וזו מחויבות המדינה לאנשיה" ()
לוטן. "מציבים תפיסת עולם אל מול הטרור וזו מחויבות המדינה לאנשיה"
לוטן אומר שלצבא יש אחריות להחזיר את חייליו מהשבי. "כשאנחנו משיבים את אנשינו מהשבי בידי ארגון הטרור אנחנו לא עושים רק את המעשה הנכון מוסרית, אנחנו מציבים תפיסת עולם אל מול הטרור וזו מחויבות המדינה לאנשיה. יש פה תפיסה לא נאיבית, יש פה רעיון שעליונות מוסרית יוצרת עוצמה. מכאן גישתנו להשבת השבויים והחטופים, היא לא רק הדבר הנכון והערכי אלא גם הדבר הנכון במלחמה הארוכה מול ארגוני הטרור. ברור לנו שאחריות הצבא ללוחמיו היא להשיבם הביתה, חיים או מתים".

 

"סיכנו את עצמנו כל כך בשם הערך להביא כל פיסת מידע בנוגע לטיס החטוף רון ארד", סיפר לוטן, שהשתתף בעצמו בקרב לשחרורו של נחשון וקסמן ב-1994, שנחטף ונהרג על ידי המחבלים. "לאחר כמה ימים יצאתי למפגש עם ראש הממשלה יצחק רבין, הוא רצה לדבר איתנו עין בעין ולהסביר מדוע הורה לצאת למבצע שהתנאים שלו קשים כל כך", סיפר לוטן, שאיבד בקרב את חברו ניר פורז מסיירת מטכ"ל. "רבין הסביר לנו את תפיסתו הבסיסית: כשתהיה לישראל אופציה צבאית - יש בהכרח לממש אותה. אבל הוא המשיך - כשאין לישראל אופציה כזאת, חובה עליה לשלם את המחיר".

 

"המחיר הוא שאלה מקצועית ומנהיגותית"

לוטן הזכיר את מבצע אנטבה, כדוגמה למחיר ששולם עבור שחרור שבויים ישראלים. "אנחנו נמצאים במצב שהנטייה בסיסית של כולנו היא 'אנטבה כן, כל דבר אחר לא'. אנחנו מגיעים לדיון על המחיר במקום לדיון מהותי וערכי. המחיר הוא שאלה מקצועית ומנהיגותית. כל מחיר אינו משדר עוצמה ואינו משדר כוח. אי אפשר להגיד גם - שום מחיר, כי אי אפשר להגיע להישג כלשהו. עלינו להגדיר היטב מהם הערכים שלנו ולבחור מה חשיבותם. אם נוכל להשיב את אנשינו מידי חמאס, אז לא רק שאנשינו יחזרו הביתה, גם אנחנו נשוב להיות מה שאנחנו רוצים להיות ומה שראוי לנו להיות".

אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין ()
אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין

לוטן סיפר על הרגע שבו ראש הממשלה נתניהו הציע לו להוביל את הפעילות להשבת הבנים ואיתור הנעדרים: "ראיתי בכך כבוד אישי ואחריות וקיבלתי את זה על עצמי. כמו ישראלים רבים שהשתתפו בקרב וראו את חבריהם נופלים בו, אני שואל את עצמי כל יום מדוע אני חי וחבריי לא? בשלוש השנים האלה שבהם פעלתי בשם המדינה לממש את הערך ולמלא את המשימה להשבת אנשינו הביתה, התשובה לעצמי הייתה ברורה הרבה יותר".

 

משפחת מנגיסטו בארצות הברית

משפחתו של אברה מנגיסטו, שמוחזק על ידי חמאס בעזה מ-2014, נפגשה הלילה בבית הלבן עם שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. המפגש נערך במהלך מסע הסברה שעורכת משפחתו של הישראלי בארצות הברית.

 

לאחר הפגישה פרסם גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו תפילה בעברית ובאנגלית למען החזרתו של מנגיסטו, וכן תמונה משותפת שלו עם אמו וקרוביו. "היום אירחתי את משפחתו של אברה מנגיסטו בבית הלבן", כתב גרינבלט. "אברה מוחזק בידי חמאס יותר מ-1,000 ימים מאז היעלמו בספטמבר 2014. זה מזעזע שחמאס לא מאפשר לו לחזור לביתו או ליצור קשר עם משפחתו".

 

משפחת מנגיסטו השתתפה גם באסיפה הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה בלוס אנג'לס, שם גם נפגש איתם הנשיא ראובן ריבלין. בימים הקרובים יגיעו קרוביו של אברה לפגישות במטה האו"ם כדי לרתום את הארגון למאמצים להחזרת הבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים