שתף קטע נבחר

"חוק השבת החדש - ניסיון לשתק את השלטון המקומי"

שר הפנים דרעי רוצה לקדם חוק שיעניק לו סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים שמתירים פתיחת עסקים בשבת. בשלטון המקומי מזהירים: "זו רעידת אדמה, מדובר בניסיון לשתק את מדינת ישראל ואת השלטון המקומי"

ראשי השלטון המקומי מתחו היום (ה') ביקורת חריפה על כוונתו של שר הפנים אריה דרעי לקדם הצעת חוק שמעניקה לו סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים העוסקים בפתיחת עסקים בשבת.

 

דרעי צפוי להביא ביום ראשון לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שנועדה לאפשר לו לפסול חוקי עזר עירוניים עתידיים שיתירו פתיחת עסקים בשבת, כמו אלו שחוקקו בתל אביב והוכשרו בבג"ץ. עם זאת, החוק לא ישפיע על המצב בתל אביב מכיוון שחוק העזר כבר אושר.

תל אביב. הצעת החוק החדשה תשפיע רק על חוקי עזר עתידיים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תל אביב. הצעת החוק החדשה תשפיע רק על חוקי עזר עתידיים(צילום: מוטי קמחי)

דרעי. "הצעת החוק שמקדם היא רעידת אדמה ביחסי השלטון המקומי והמרכזי בישראל" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
דרעי. "הצעת החוק שמקדם היא רעידת אדמה ביחסי השלטון המקומי והמרכזי בישראל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

בשלטון המקומי טוענים כי הצעת החוק של דרעי היא "רעידת אדמה" ביחסי השלטון המקומי והשלטון המרכזי בישראל והיא תפגע במנגון חוקי העזר לטובת מטרות פוליטיות. הם הבהירו כי בכוונתם להיאבק בכל דרך "בלקיחה חד צדדית של סמכויות", שתפגע בהם משמעותית.

 

"מדובר בניסיון לשתק את מדינת ישראל ואת השלטון המקומי", אמר חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות. "חוקי העזר נועדו להתאים את אופי היישוב, העסקים, הפנאי והתרבות לצורכי התושבים. לא יעלה על הדעת שיידרש אישור שר הפנים ושחוקי העזר יהפכו לכלי שרת לצרכים פוליטיים".

 

בשלטון המקומי הדגישו כי החקיקה שמקדם דרעי מחלישה בצורה דרמטית את יכולת נבחרי הרשות המקומית לבצע את התפקיד שלשמו נבחרו וכי היא מקודמת על ידי השר מבלי שנעשתה כל עבודת הכנה וללא שיתוף עם השלטון המקומי.

ביבס. "ניסיון לשתק את מדינת ישראל והשלטון המקומי" (צילום: חורחה נובימינסקי) (צילום: חורחה נובימינסקי)
ביבס. "ניסיון לשתק את מדינת ישראל והשלטון המקומי"(צילום: חורחה נובימינסקי)

הם הוסיפו כי החקיקה תהפוך את משרד הפנים מרגלטור ל"מנהל-על" של הרשויות המקומיות, תפגע בנשמת אפה של הדמוקרטיה המקומית ותוביל לכך ששום תהליך לא יוכל להתנהל באופן עצמאי ללא התערבות המשרד.

 

"מדובר בניסיון לכפות על השלטון המקומי את עמדת השלטון המרכזי בנושאים שראוי כי ייועדו לסמכותו של השלטון המקומי", כתבו מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, ומנכ"ל "פורום ה-15" (הערים שאינן מקבלות מענקים מהממשלה), איתן אטיה, למנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן.

 

"הרשות המקומית, ורק היא, מסוגלת להיות בעת הגמישות שנדרשת והיכולת להבין לעומק את הצרכים של הקהילה שמצויה במסגרתה. אין כל הצדקה לכך ששר הפנים יחליף את שיקול הדעת של הרשות המקומית בשיקול דעתו".

 

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב יפו ויו"ר "פורום ה-15": "סמכויות השלטון המקומי בישראל הן דלות ואינן מאפשרות יעילות מרבית ומצוינות בחזית השירות לאזרח. לצערי, במקום לתקן את המצב הקלוקל הזה ממשלות ישראל ממשיכות להחליש את הרשויות ולהשאיר אותן תלויות בחסדי השלטון המרכזי".

 

מלשכת שר הפנים אריה דרעי נמסר בתגובה: "טיוטת החוק, כפי שתוגש על ידי שר הפנים, תעסוק אך ורק בחוקי עזר בנושאי פתיחת עסקים בשבת, תוך יצירת האיזון הנכון והראוי בין השלטון המרכזי למקומי בנושא שמירת צביון השבת בישראל. זאת כדי לשמור על הסטטוס-קוו בענייני שמירת השבת במרחב הציבורי במדינת ישראל. טיוטת הצעת החוק תשמור גם על הזכויות הסוציאליות של העובדים, בדגש על האוכלוסיות החלשות, ותשמור על זכותם ליום מנוחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
חוק עזר עירוני חדש
צילום: אבי מועלם
מומלצים