שתף קטע נבחר

6 נרצחים, 0 פענוחים: מלחמות כפר קאסם הגיעו לת"א

אביו, אחיו ודודו של עלי עאמר, שנפצע קשה מאוד בפיצוץ בנתיבי איילון, נרצחו בסדרת חיסולים בכפר קאסם השנה - והוא נמלט מהעיר. הרוצחים עדיין מסתובבים חופשי, ובכפר קאסם מאשימים: "כשהפשע הגיע לת"א, פתאום המשטרה מתעניינת"

  

 

שישה בני אדם נורו למוות מתחילת השנה בכפר קאסם - והמשטרה טרם פענחה אף לא אחד מהמקרים. אתמול (ה') בלילה מלחמות הפשיעה של האזור הגיעו לגוש דן, ובפיצוץ עז שאירע בנתיבי איילון נהרג עבד אל-חאפז עראר, תושב ג'לג'וליה בן 38, ונפצע קשה מאוד עלי עאמר, תושב כפר קאסם. "המשטרה מראה התעניינות רבה אחרי שמעשי הפשיעה והאלימות של החברה הערבית הגיעו לאזור תל אביב", אומרים תושבי כפר קאסם, המאוכזבים מהמשטרה.  


מקרה הירי הראשון השנה בכפר קאסם אירע ב-6 בפברואר, רצח כפול של מוסטפא עאמר, בן 52, ובנו עלאא, בן 30 - אביו ואחיו של עלי עאמר שנפצע אתמול בפיצוץ הרכב בתל אביב. רעולי פנים הגיעו אז למגרש מכוניות שבבעלות המשפחה וירו באבא ובאח למוות. אח נוסף שהיה בזירה נפצע קל והצליח להימלט. 

הרכב שנשרף כליל באיילון (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
הרכב שנשרף כליל באיילון(צילום: דוברות המשטרה)
 

זירת הרצח הכפול בכפר קאסם, פברואר האחרון ()
זירת הרצח הכפול בכפר קאסם, פברואר האחרון

האב מוסטפא והבן עלאא עמאר שנרצחו בפברואר ()
האב מוסטפא והבן עלאא עמאר שנרצחו בפברואר
 

הדוד הנרצח חכמת עאמר ()
הדוד הנרצח חכמת עאמר

שבועיים וחצי לאחר הרצח הכפול של בני משפחת עאמר, רעולי פנים נכנסו לבית עסק במרכז העיר וירו למוות בחכמת עאמר, בן 55, אחיו של מוסטפא שנרצח באותו חודש - ודודו של עלי עאמר. ככל הנראה עלי עאמר חש בעקבות זאת שהוא בסכנת חיים ועזב את העיר, וכמוהו גם עבד אל-חאפז עראר שנהרג בפיצוץ.

 

חודשיים לאחר הרצח של הדוד חכמת עמאר, ב-3 במאי אלמונים ירו באחמד בדיר, בן 28, מאבטח שעמד בכניסה למסגד.

 

רצח כפול נוסף התרחש בשעות הערב של 2 ביוני במרכז כפר קאסם. אלמונים חסמו את דרכה של המכונית שבה שהו מוחמד עאמר, בן 35, ופאדי סרסור, בן 37, ופתחו לעברם באש. ב-2015 נורה גיסו של הנרצח מוחמד עאמר, סוהייב פריג', שחקן כדורגל בן 24. על פי תושבים, השחקן נורה בטעות, בשל זיהוי כושל של היורים. בחודש יוני האחרון נעצרו עראר ועאמר, ההרוג והפצוע מפיצוץ הרכב אמש, בחשד לרצח הכפול של פאדי סרסור ומוחמד עאמר.

 

עד היום לא ידוע מה הרקע לכלל אירועי הרצח שהתרחשו השנה ונראה שהמשטרה לא מצליחה לאתר את הרוצחים. מהמשטרה נמסר כי "עניין הרציחות בחקירה מקצועית".

הרוצח מסתובב חופשי. הנרצח אנאס סרסור (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הרוצח מסתובב חופשי. הנרצח אנאס סרסור(צילום: עידו ארז)

ישנם לפחות עשרה מקרי רצח שאירעו בשנים האחרונות בכפר קאסם, שהאחראים להם עדיין מסתובבים חופשי. בין המקרים, רצח הילד אנאס סרסור, בן 9, שגופתו נמצאה במטע זיתים, רצח מנהל אגף החינוך בעירייה, עאדל עיסא, שנורה ליד ביתו ורצח מאג'דה אבו ג'אבר, שגופתה נמצאה בשטח פתוח ליד מחלף קאסם כשעליה סימני אלימות.  

 

מוחמד סרסור, תושב כפר קאסם, אומר: "כל הרציחות שהתרחשו אצלנו בעיר - לא ראינו התעניינות מצד המשטרה. תמיד הם מזלזלים ולא מתאמצים להגיע לרוצחים שמסתובבים חופשי ומהווים סכנה לחיינו. עכשיו, כשהאלימות והפשיעה הגיעה לתל אביב - פתאום כולם מתעניינים. בדיוק כאילו נרצחו יהודים. היחס הזה מראה את חוסר הטיפול באירועי אלימות בחברה הערבית". 

 

תושבת אחרת אמרה: "לצערי הרב, המצב אצלנו חמור מאוד. בימים אלו מסוכן מאוד להסתובב בשעות הלילה. בכול רגע הפושעים יגיעו ויתחילו לירות. לא יודעת מי הבא בתור. היום רוב תיקי הרצח נסגרים כי אין דרך למשטרה להגיע ליורים. על כל סכסוך קטן יורים. אין עם מי לדבר. ראינו איך המשטרה טיפלה בפיצוץ הרכב בתל אביב. אם טיפול הרציחות ביישובים יהודיים יותר חזק, אז עדיף לפושעים שמתכננים לפגוע באנשים שלא יעשו את זה בהרצליה, בתל אביב או ברעננה, שם בטח המשטרה תעבוד בצורה מקצועית ואולי תגיע לחשודים - לא כמו אצלנו".

פיצוץ הרכב באיילון. ההרוג והפצוע עזבו את כפר קאסם כי חשו מאוימים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פיצוץ הרכב באיילון. ההרוג והפצוע עזבו את כפר קאסם כי חשו מאוימים(צילום: מוטי קמחי)

ההרוג בפיצוץ עבד אל-חאפז עראר ()
ההרוג בפיצוץ עבד אל-חאפז עראר

ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב ממשיכים לחקור את פיצוץ הרכב. על פי הממצאים, הרכב התפוצץ ושני הנוסעים עפו ממנו. הרכב נעצר רק לאחר יותר ממאה מטר. חלקים מהרכב נמצאו גם במרחק של מאות מטרים ממנו בגלל עוצמת הפיצוץ. במשטרה העריכו תחילה כי מדובר בחיסול על רקע פלילי, אך לצד זאת בודקים אפשרות שייתכן שמדובר ב"תאונת עבודה" - כלומר שהשניים הובילו מטען חבלה בתוך הרכב ואז הוא התפוצץ בטעות.

 

המשטרה מסרה לאחרונה בנושא חקירת מקרי הרצח בכפר קאסם: "חקירות מקרי רצח מנוהלות במשטרה באופן יסודי ומקצועי תוך חתירה בלתי מתפשרת להגיע לחקר האמת ולהבאת הרוצחים לדין. במסגרת חקירות אלו המשטרה משקיעה מאמצים רבים בפענוח של כלל מקרי הרצח, תוך הפעלת אמצעים גלויים וסמויים. בתחום המניעה, פועלת המשטרה בנחישות מול תופעת אמצעי הלחימה ואמנם בפעילות מודיעינית מאומצת נתפסו כמויות נשק חסרות תקדים, בכל רחבי המגזר הערבי.

 

"החל משנת 2016 משטרת ישראל והמשרד לביטחון הפנים מממשים תוכנית רב שנתית להעמקת שירותי המשטרה במגזר הערבי תוך מתן מענה לצרכים הייחודיים של החברה הערבית, לצמצום הפשיעה ולהגברת תחושת הביטחון והאמון במשטרה ובשלטון החוק בקרב האזרחים. לצורך האמור הוקמה במשטרת ישראל מנהלת ייעודית לשיפור, הרחבת והנגשת שירותי המשטרה במגזר, לרבות הקמת תחנות משטרה חדשות, חיזוק נקודות ותחנות חדשות.

 

"לצד הישגים יפים פרי מאמצים אלה, כמו צמצום הדרגתי של היקף אירועי הירי במגזר, הרי שכדאי להזכיר את הקשיים: ניידות שמגיעות לזירת עבירה מותקפות לא פעם על ידי פורעים, ראיות מסולקות מהזירה על ידי שכנים, מצלמות DVR פרטיות מפורקות ממקומן שמא יגיעו הסרטים לידי המשטרה ועוד. המשטרה תמשיך ותשקיע מאמצים למלחמה באלימות הפנימית במגזר למרות כל הקשיים, תשתף פעולה עם כל גורם הנהגה שיהיה מוכן לפעול למיגור האלימות ולא תירתע, גם כאשר תוטח בה ביקורת שאולי היה ראוי שתופנה פנימה למגזר".


פורסם לראשונה 16/11/2017 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פיצוץ הרכב באיילון. הנרצח והפצוע חשו בסכנה בכפר קאסם
צילום: מוטי קמחי
מומלצים