שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המראיין של איזנקוט לאתר הסעודי: "עשינו היסטוריה"
  מג'די חלבי סיפר כי הריאיון הנדיר לאתר "אילאף" נערך "על כוס קפה בלשכת הרמטכ"ל" ואמר: "צה"ל קבע את עיתוי הריאיון, אני בחרתי את השאלות. אין קונספירציה, אבל זה לא סוד שהישראלים והסעודים חולקים את אותן בעיות"

   

  המסר מכוון אליו. הרמטכ"ל איזנקוט ויורש העצר הסעודי בן סלמן (צילום: גיל יוחנן, AFP) (צילום: גיל יוחנן, AFP)
  המסר מכוון אליו. הרמטכ"ל איזנקוט ויורש העצר הסעודי בן סלמן(צילום: גיל יוחנן, AFP)


  "עשינו היסטוריה בעולם הערבי". כך אומר העיתונאי שראיין לאתר הסעודי את הרמטכ"ל גדי איזנקוט. מג'די חלבי, הכתב בישראל של העיתון האלקטרוני "אילאף", הביע תקווה בשיחה עם ynet לאחר הריאיון הנדיר של איזנקוט כי "אולי זה יוביל למשהו ביחסים עם סעודיה, לך תדע". הוא סיפר כי הריאיון נערך בלשכת הרמטכ"ל והוסיף: "זה לא משהו ממשלתי מתוכנן, אנחנו עיתון עצמאי. נכון שהבעלים סעודי ומקורב למלך, אבל לא נותנים לו את ההוראות".

   

  הריאיון נערך בשיא המתיחות בין סעודיה לאיראן ועל רקע משבר ראש ממשלת לבנון המתפטר סעד אל-חרירי, שעדיין שוהה בסעודיה. לטענת חלבי, "העיתוי נקבע על ידי לשכת הרמטכ"ל. אנחנו ביקשנו לפני כמה חודשים ובשבוע שעבר הודיעו לנו. אנחנו ביקשנו לשאול את השאלות ששאלנו ביחס לעולם הערבי"

   

  תמונה באתר הסעודי מתוך הריאיון עם הרמטכ"ל איזנקוט ()
  תמונה באתר הסעודי מתוך הריאיון עם הרמטכ"ל איזנקוט

   

  המראיין אמר כי "הרבה שנים שרמטכ"לים לא נתנו ריאיונות לכלי תקשורת ערביים וזה אומר שאנחנו כלי תקשורת אמין ומשפיע. עשינו היסטוריה בעולם הערבי. ייתכן שזה נכנס באותה משבצת של היחסים בין סעודיה לישראל. זה לא סוד שהישראלים והסעודים חולקים את אותן בעיות ביחס לאיראן וחיזבאללה. אומר את זה שר הביטחון, ראש הממשלה, הרמטכ"ל וגם שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר".

   

  לסיכום הוסיף חלבי: "רצינו להביא ריאיון של הרמטכ"ל של הצבא הישראלי. אנחנו מקבלים תגובות גם במקומות שמתנגדים לסעודיה. עשינו ריאיון, תתווכחו על הריאיון וכל אחד יפרש את זה אחרת. הקטארים וחיזבאללה אומרים שהנה זו הוכחה. אנחנו עשינו עבודה עיתונאית. שאלנו שאלות שמעניינים את העולם הערבי ובייחוד את המפרץ ולבנון. אין קונספירציה שהריאיון הזה מכוון. אני בחרתי את השאלות. זה היה פנים מול פנים בלשכה שלו על כוס קפה. היה ריאיון מאוד נינוח. הרגשתי טוב ושאלתי את כל השאלות שרציתי לשאול".

   

  איזנקוט בריאיון ל-ynet    (צילום: ירון שרון, שמיר אלבז, רועי עידן וחגי דקל)

  איזנקוט בריאיון ל-ynet    (צילום: ירון שרון, שמיר אלבז, רועי עידן וחגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בריאיון עצמו קרא איזנקוט לכונן קואליציה בינלאומית חדשה נגד איראן. הוא אמר כי ישראל מוכנה לשתף מודיעין עם המדינות הערביות המתונות ובהן סעודיה. בנוגע לאיראן אמר כי "יש הסכמה מלאה בינינו לבין סעודיה".

   

  הרמטכ"ל התייחס להשפעה האיראנית על המזרח התיכון: "אפשר לראות שהתוכנית האיראנית היא שליטה על המזרח התיכון מאיראן דרך עיראק ומשם לסוריה וללבנון ובדרך שנייה במפרץ מבחריין אל תימן ועד הים האדום. חייבים למנוע מזה לקרות באזור", אמר הרמטכ"ל.

   

  איזנקוט ציין שהוא תולה תקווה בהצהרות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שאמר שצריך לבלום את תוכנית הטילים של איראן ואת התבססותה בסוריה ובעיראק. "בדבר הזה יש הסכמה מלאה בינינו לבין סעודיה, שמעולם לא הייתה אויב או שנלחמה בנו ואנו נלחמנו בה. בכל הנוגע לציר האיראני, יש הסכמה מלאה בינינו לבינם. השתתפתי במפגש רמטכ"לים בוושינגטון וכששמעתי את הנציג הסעודי מצאתי שהוא תואם לגמרי את מה שאני חושב בכל הנוגע לאיראן".

   

  בריאיון הפתיע איזנקוט באומרו שצה"ל מוכן לשתף מידע עם מדינות ערב המתונות, בהן סעודיה. "עם הנשיא טראמפ יש הזדמנות להקים קואליציה בינלאומית חדשה באזור. צריך לבצע תוכנית אסטרטגית גדולה וכוללת, לעצור את הסכנה האיראנית. אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות, כולל מידע מודיעיני, כדי להתמודד עם איראן", אמר הרמטכ"ל. "אנו מוכנים לשתף מידע אם יש צורך בכך. יש אינטרסים משותפים רבים בינינו לבין סעודיה".

   

  רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המראיין של איזנקוט לאתר הסעודי: "עשינו היסטוריה""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים