שתף קטע נבחר

למרות איום ליצמן: עבודות בשבת ברכבת ישראל

שר הבריאות איים להתפטר מהממשלה אם יעבדו בשבת במקטע הרכבת דימונה-באר שבע, ובתגובה סוכם כי יועסקו עובדים לא-יהודים. בשטח נמשכו העבודות. כך זה נראה

 

  

סיור בקו הרכבת דימונה-באר שבע מגלה כי למרות האיום של שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן להתפטר אם יבוצעו עבודות תשתית בשבת בקו, והפשרה כי "לא יועסקו עובדים שיום מנוחתם שבת" - בשטח נמשכו העבודות כרגיל.

  

סמוך לאוניברסיטת בן גוריון אותרה נקודת עבודות של הרכבת. שם פגשנו את גרגורי, מנהל עבודה, לבוש סרבל שעליו כתוב "גדיש הנדסה וניהול". מלבדו, כל העובדים היו כנראה ערבים.

 

גרגורי טען כי אינו עובד הרכבת, וכששאלנו אותו מדוע הוא עובד היום, כי הסיכום הוא שיהודים לא יעבדו, השיב: "אני לא עונה על כלום". הוא ביקש מאתנו להתפנות מהאתר: "תתפנו. את בלי נעלי בטיחות ובלי קסדה. כולם פה עם נעלי עבודה. אתם נמצאים באתר בנייה. אתם לא יכולים להיות פה. זה שטח פרטי. מתחם סגור. כל זה שייך לרכבת ישראל. לא יודע מה המניעים שלכם". אחד העובדים אמר במבטא ערבי כי העבודות מתבצעות רחוק יותר.

עובדים בקו באר שבע-דימונה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
עובדים בקו באר שבע-דימונה(צילום: רועי עידן)

אחד העובדים באתר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אחד העובדים באתר(צילום: רועי עידן)

העבודות בקו באר שבע-דימונה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
העבודות בקו באר שבע-דימונה(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)
 

גורמי תחבורה ציינו כי ככל הנראה אין מדובר בעובד רכבת אלא בקבלן משנה. מרכבת ישראל נמסר כי אינם מגיבים בנושא: "זו סוגיה פוליטית והרכבת היא חברה מבצעת".

 

בחברת "גדיש" מסרו כי הם בודקים את הנושא, והפנו אותנו לרכבת ישראל.

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "לא נעשו עבודות על ידי עובדים שיום מנוחתם הוא שבת".

צוות ספרדי עובד על קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
צוות ספרדי עובד על קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים(צילום: עפר מאיר)

עובדים בשבת בקו המהיר בין תל אביב לירושלים (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
עובדים בשבת בקו המהיר בין תל אביב לירושלים(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

עובדים בשבת על הקו המהיר לירושלים (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
עובדים בשבת על הקו המהיר לירושלים(צילום: עפר מאיר)

 

האיום וניסיונות הפשרה

ביום רביעי קיבלה לשכתו של השר ליצמן הודעה שגרתית מרכבת ישראל ולפיה בשבת הקרובה יתקיימו עבודות תשתית ברכבת. ליצמן שוחח על כך עם ראש הסגל של נתניהו והבהיר שהדבר לא מקובל עליו, בעיקר לנוכח העובדה שבשבועות האחרונים נשמעו שוב ושוב הבטחות שהעבודות בשבת ייפסקו לחלוטין. במחאה, הודיע ליצמן כבר ביום רביעי כי לא ישתתף בהצבעות ועדת שרים לחקיקה. על מנת לרכך אותו, הודיעה לשכת נתניהו כי יעלה להצבעה חוק המרכולים של ח"כ משה גפני, חבר סיעתו של ליצמן, ובמסגרתו תצומצם משמעותית פעילות מרכולים ומרכזים מסחריים בשבת.

 

בעקבות פרסומים בעיתונות החרדית, פנה לליצמן האדמו"ר מגור, שידוע גם כפטרונו, והבהיר לו שלא ניתן לעבור על כך לסדר היום. לדבריו, אין שום קשר בין חוק המרכולים ובין עבודות הרכבת בשבת. בעקבות השיחה עם האדמו"ר יזם ליצמן שיחת טלפון עם נתניהו ובמסגרתה הודיע לו כי אם יתקיימו בשבת העבודות כמתוכנן, ביום ראשון יתפטר מהממשלה. מאז שיחת הטלפון יזמו אנשי לשכת ראש הממשלה ניסיונות לפשר ולהגיע להבנות עם ליצמן.

 

בעקבות האיום הודיע אתמול שר העבודה והרווחה חיים כץ כי הושג פתרון ולפיו לא יועסקו עובדים שיום מנוחתם שבת. כמו כן, הוסיף כץ כי החליט לבדוק באופן יותר הדוק את האישורים שניתנים לרכבת מעתה ואילך. בלשכת השר ליצמן לא אישרו רשמית כל סיכום על עבודות בשבת. עם זאת, הבהירו כי אם אכן יהיו בשטח רק מי שאינם יהודים, והעבודות יצומצמו רק למה שחייבים, ליצמן לא יתפטר. כמו כן ועל פי הסיכום שהושג בשבוע הבא יעלה לדיון תזכיר החוק של השר חיים כץ שתוקן ומובא לממשלה, ויצמצם את הפעילות בשבת באופן דרמטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
עובדים גם בשבת
צילום: רועי עידן
מומלצים