שתף קטע נבחר

ארבעה חודשי מאסר למזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר

חודש וחצי אחרי שהורשע בהסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד, נשלח יוסי וסרמן לארבעה חודשי מאסר. "מידת הפגיעה המצטברת הייתה גבוהה"

 

 

איש החינוך הוותיק - לכלא: בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (יום א') ארבעה חודשי מאסר על יוסי וסרמן (74), לשעבר מזכ"ל הסתדרות המורים, שהודה והורשע בהסדר טיעון בשלוש עבירות של מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד. הסדר הטיעון של וסרמן נחתם עם פרקליטות מחוז תל אביב בתחילת אוקטובר במסגרת הליך גישור. בנוסף נגזרו על וסרמן 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 60 אלף שקלים. וסרמן נמנע מלהתייחס לעונשו, אבל הסכים לומר כי "יבוא היום שאני עוד אגיב בגדול ואז ירעדו אמות הספים".

 

"העבירה העיקרית שבה הורשע הנאשם היא הפרת אמונים. מידת הפגיעה המצטברת הייתה גבוהה בשים לב בתפקידו של הנאשם", קבע השופט מרדכי לוי בגזר הדין. עם זאת, השופט ציין כי "יש לזקוף לזכותו של הנאשם את הודאתו ונטילת האחריות ותרומתו הציבורית לאורך שנים. אין להתעלם מגילו ונסיבות אישיות. לכן יש למקם את עונשו ברף התחתון של מתחם העונש ההולם".

 

עו"ד ניר ביטון מפרקליטות מחוז תל אביב אמר בעקבות גזר הדין כי "בית המשפט קיבל את עמדתנו שלפיה העונש הראוי בעבירות של מרמה והפרת אמונים על ידי אישי ציבור הוא מאסר מאחורי סורג ובריח. בית המשפט נתן משקל לתפקיד שבו כיהן הנאשם, תפקיד ייצוגי, שהיה אמור לשמש בו דוגמה, אך במקום זאת פגע בתדמית של 150 אלף מורים שאותם ייצג. בגזר דין זה, בית המשפט שולח מסר שלפיו על אנשי ציבור ששמו ידם בקופה הציבורית לדעת כי בגין מעשים אלו ייגזר עליהם מאסר של ממש".

וסרמן בבית המשפט, הבוקר (צילום: מוטי  קמחי) (צילום: מוטי  קמחי)
וסרמן בבית המשפט, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

תחילה יוחסו לווסרמן גם סעיפי שוחד וסחיטה באיומים שהובילו לידי מעשה, אך אלו בוטלו במסגרת ההסדר. לפי כתב האישום המתוקן, לפני בחירתו של וסרמן לתפקיד מזכ"ל הסתדרות המורים הוא שימש כיו"ר אגף הכספים. הוא החזיק בתפקיד זה גם לאחר בחירתו למזכ"ל באופן שיאפשר לו להחליט, לאשר ולהוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית - ללא פיקוח מהותי.

 

וסרמן הורשע בין היתר בכך שניצל את כוחו ושליטתו בהסתדרות המורים ובגורמים הקשורים לארגון, וקיבל מאחראית במנהל תיירות ונופש טובות הנאה בדמות מימון חלקי של חופשות פרטיות. בנוסף, לפי ההרשעה, וסרמן גרם להסתדרות המורים לשלם חוב בגובה 36,112 שקלים שנפסק לו על ידי בית משפט במסגרת תביעות דיבה הדדיות בינו ובין הסתדרות המורים לאדם אחר. רק לאחר שנתגלו מעשיו פעל וסרמן לשיפוי ההסתדרות.

 

ההסתדרות שילמה את שכר הטרחה 

במקרה אחר ביקש וסרמן את אישור ההנהלה המצומצמת בהסתדרות המורים להגיש קובלנה פלילית נגד שני עיתונאים וכלי התקשורת שבהם הם מועסקים, בעקבות פרסומים שונים שנגעו להסתדרות המורים ולווסרמן באופן אישי. אף שנקבע כי וסרמן יממן מכיסו הפרטי את עלויות הייצוג הנוגעות לדברים שנכתבו באופן אישי עליו ועל יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני לשעבר יוסי אפרת (שנאשם אף הוא בפרשה וההליך נגדו נמשך), שילמה ההסתדרות את שכר הטרחה כולו בעבור הכנת טיוטות בהליכים המשפטיים.

 

כמו כן, וסרמן הורה למנהלת לשכתו ולמזכירה בלשכה לבדוק פלטי שיחות טלפון של שני עובדי הסתדרות המורים במטרה לבדוק מי מחברי הסתדרות המורים מוסר מידע לעיתונאים וכן מי מהם מבקש להתמודד מולו.

 

בפרקליטות הסבירו שהגיעו להסדר הטיעון כי המדינה התחשבה, בין היתר, בעובדה שווסרמן הודה במעשיו, לקח אחריות וחסך זמן שיפוטי ושההסדר נעשה בהתאם להערות בית המשפט.

 

התיק נוהל על ידי עורכי הדין ניר ביטון ורותם נוימן וסרמן מפרקליטות מחוז תל אביב.

 

עורכי הדין יהושע ונועה רזניק ייצגו את וסרמן ומסרו בתגובה: "וסרמן הורשע על פי הסדר טיעון לאחר שהתביעה מחקה את האישומים המרכזיים והחמורים בכתב האישום, שהם עבירות סחיטה ושוחד שמלכתחילה לא היה כל מקום להכלילן בכתב האישום. צר לנו כי על שלוש עבירות של הפרת אמונים - ששתיים מהן עניינן היעדר בדיקה לעניין חובתו לשאת בתשלום כלשהו - נגזר דינו לארבעה חודשי מאסר בפועל. ראוי היה לדעתנו להמיר את המאסר בעבודות שירות. נלמד לעומק את האמור בגזר הדין ונשקול את צעדינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי  קמחי
וסרמן בבית המשפט, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים